Економија

K. J.

26. 08. 2023. 10:44   >>  10:47

МОДЕРНИЗАЦИЈА ЈАВНЕ УПРАВЕ

Нови систем уз помоћ кога ће подаци да се размјењују електронски

Нови компјутеризовани транзитни систем (НЦТЅ) који треба да почне да се примјењује у Црној Гори, има циљ да модернизује јавну управу примјеном заједничког транзитног поступка, уз истовремено увођење модерне архитектуре и технологије у царинѕки информациони систем, саопштено је из Привредне коморе.

Овим ће се, кажу они, испунити услови за приступање Црне Горе Конвенцији о заједничком транзитпом поступку и Конвенцији о поједностављењу формалноѕти у трговини робом, што је једно од завршних мјерила поглавља 29-Царинске уније.

"Приступање Црне Горе конвенцијама је од вишеструког значаја за државу, јер ће црногорским привредницима омогућити да постану конкурентнији на европском тржишту, уз повећање броја транзита кроз Црну Гору што ће утицати на пораст прихода. Примјена конвенција осигурава и услове за јачање борбе против царинских прекршаја и спречавање  корупције јер се највећи дио спровођења царинских формалности обавља аутоматски", наводи се у саопштењу.

Привредна комора Црне Горе у сарадњи са Управом прихода и царина Црне Горе од 2018. године разматра и прати развој НЦТС-а, како кроз сједнице Одбора удружења шпедитера тако и кроз организацију обука, а све у циљу адекватне припреме привреде за примјену заједничког транзитног поступка.

"Успостављање заједничког транзита олакшаће трговину, осигурати бржи проток робе, увести једноставније процедуре, смањити трошкове и повећати конкурентнаст домаћих привредника на европѕкам тржишту. Кроз НЦТС царинска декларација за транзитни поступак ће се подносити електронским путем, што значи да ће се формалности прописане у оквиру царинских прописа спроводити електронском размјеном података, без подношења папирне документације. Транзитни поступак ће се обављати једном електронски поднијетом транзитном декларацијом и једном гаранцијом, које ће важити током цијелог превоза робе, у државама потписницама конвенција, све до одредишта", појашњено је у саопштењу.


На овај начин, тврде, поставиће се основа за нови модернизовани информациони систем царинске службе.

"Осим НЦТС-а, развиће се и систем управљања гаранцијама и систем управљања ризиком, у складу са захтјевима које прописује Европска комисија, како би се обезбиједила заштита фискалних и финансијских интереса државе. Такође, развиће се и модули без којих апликација за транзитни поступак не би могла да функционише, као нпр. портал за привреднике, преко којег ће привредни субјекти подносити царинску декларацију за транзитни поступак, систем за ауторизацију корисника и др. Привредна комора и Управа прихода и царина од септембра настављају интензивне обуке како би се привредници упознали са механизмима рјешавања конкретних изазова из праксе и на адекватан начин припремили за пуну примјену НЦТС-а", закључено је у саопштењу.

 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније