Економија

Б.Ч.Ј. [ Мина ]

29. 05. 2023. 13:57   >>  13:57

ПОЧЕО САМИТ У БУДВИ

Борба против инфлације зависи од геополитичке ситуације и рањивости економија

Борба против инфлације и будућа економска кретања зависиће од даљег развоја геополитичке ситуације, степена рањивости економија на екстерне шокове и ефикасности макроекономских политика, оцијењено је на Самиту гувернера централних банака, министара финансија и директора пореских управа земаља региона.

На панелу гувернера централних банака под називом Одржавање стабилности цијена и банкарског система у неизвјесним временима, одржаном у оквиру Самита који је почео у Будви, говорили су гувернери и вицегувернери осам земаља региона.

Они су говорили о, како је саопштено из Централне банке (ЦБЦГ), инструментима монетарне политике усмјереним на сузбијање инфлације, очувању цјеновне и финансијске стабилности, пружању подршке економском расту и развоју, сарадњи фискалних и монетарних власти, као и о бројним другим питањима.

Учесници панела су се сагласили у оцјени да ће борба против инфлације и уопште будућа економска кретања зависити од три кључна фактора: даљег развоја геополитичке ситуације на глобалном нивоу, степена рањивости појединачних економија на екстерне шокове, који је одређен њиховом структурном прилагођеношћу, те ефикасности макроекономских политика, која се постиже адекватним садејством монетарних и фискалних политика.

Такође је констатовано да се одговорност централних банака, поред кључних циљева очувања цјеновне и финансијске стабилности, односи и на пружање адекватне подршке економском расту и развоју, како бисмо убрзали конвергенцију са земљама Европске уније.

“У условима раста каматних стопа, који може довести до повећања неквалитетних кредита, монетарне власти се морају обазриво односити према заштити клијената и континуирано пратити квалитет активе, ради сагледавања потребе предузимања одговарајућих мјера”, наводи се у саопштењу.

Самит организује Савез економиста Србије са београдским недјељником НИН, као главним медијским партнером.

Финансијска и монетарна стабилност региона у неизвјесним временима продужене геополитичке и економске кризе је тема овогодишњег Самита, чији су покровитељи ЦБЦГ, Министарство финансија и Управа прихода и царина Црне Горе.

Предсједник Савеза економиста Србије Александар Влаховић представио је на Самиту макроекономска кретања која карактеришу свјетску економију и земље еурозоне и Западног Балкана, као и пројекције за наредни период.

„Иако инфлација пада, а велике економије остварују боље резултате у односу на очекивања из прошле године, и даље су присутни бројни ризици, попут неизвјесности даљег тока рата у Украјини, могућег „пуцања балона“ на тржишту некретнина и преливања негативних ефеката, те кризе дуга у презадуженим земљама“, рекао је Влаховић.

Гувернер ЦБЦГ Радоје Жугић указао је на значај оваквих скупова и казао да су они драгоцјена прилика за размјену мишљења и искустава земаља региона, посебно у неизвјесним и изазовним временима попут садашњег, када су наше економије изложене бројним екстерним и интерним ризицима.

Другог дана Самита биће одржани панели министара финансија и директора пореских управа региона, у оквиру којих ће се дискутовати о јавним финансијама, обезбјеђивању претпоставки за економски раст, те реформи и модернизацији пореских администрација.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије