Економија
27. 03. 2023. 15:37 >> 15:38
ПОНОВИЛИ АПЕЛ ДАМЈАНОВИЋУ
Нацрт закона о солидарном доприносу повући из процедуре
Привредна комора Црне Горе, Америчка привредна комора, Црногорско удружење послодаваца, Савјет страних инвеститора и Удружење банака Црне Горе, поновили су апел министру финансија Александру Дамјановићу у којем траже од Владе Црне Горе да повуче из процедуре Нацрт закона о солидарном доприносу. Нацрт закона сматрају додатним обликом кажњавања компанија које успјешно послују и оцјењују га као још једну потврду додатног оптерећивања и урушавања позитивног пословног амбијента у Црној Гори.
„Вјерујемо да је остварење овог циља једино могуће уколико постоји разумијевање и садржајна комуникација између доносилаца одлука и чланова пословне заједнице у најширем могућем контексту. Међутим, свједоци смо да је изостанак оваквих пракси у претходном периоду директно угрозио пословне моделе које су многобројне компаније у Црној Гори предано развијале“, наводи се у допису.
Ситуацију, како тврде, отежава чињеница да је привреда Црне Горе и даље у фази опоравка од посљедица кризе изазване пандемијом цовид-19, која је додатно продубљена економском кризом наметнутом ратом у Украјини.
„Узимајући све наведено у обзир, црногорска бизнис заједница сматра да, приликом вођења економских политика, фокус мора бити на рјешењима која суштински јачају привреду, креирају позитивну инвестициону климу, помажу диверсификацији економије и доприносе постизању предвидљивог и фер пословног амбијента. Било какав компромис са наведеним циљевима ставио би цјелокупну црногорску бизнис заједницу пред озбиљан изазов који би врло брзо довео у питање генералну одрживост пословања и развој црногорске економије“, поручили су из бизнис заједнице.
Они су подсјетили да су од јануара прошле године на снази мјере у домену пореског система Црне Горе које умањују конкурентност црногорске економије, попут увођења прогресивног опорезивања пореза на добит, умјесто досадашње пропорционалне стопе, а одскора и увођење ненајављених намета за привреду у виду нових и повећања постојећих акциза.
„Нацрт закона о солидарном доприносу видимо као додатни облик кажњавања компанија које успјешно послују након дужег периода изузетно нестабилних прилика. Сматрамо да је још једна потврда додатног оптерећивања и урушавања позитивног пословног амбијента у Црној Гори“, додаје се у допису.
С обзиром на то да је тај нацрт закона на јавној расправи, црногорска пословна заједница је још једном указала на чињенице које су изузете приликом креирања текста закона и његовог образложења, а које су директно на штету компанија у Црној Гори.
„Све економије које се развијају у складу са најбољим праксама своје политике креирају у циљу привлачења и задржавања реномираних, друштвено одговорних компанија, те као приоритет имају подршку комплетној привреди да превазиђе веома изазовне прилике условљене глобалним економским токовима“, наводи се у допису.
Поред тога, честе измјене законских рјешења креирају додатну непредвидљивост пословног амбијента, у условима када би сви напори државе требало да буду усмјерени управо на смањењу непредвидивости насталих усљед глобалних политичких и економских дешавања.
„Уводи се ретроактивна примјена закона, која посљедично креира несигурност пословног амбијента и неповјерење према доносиоцима одлука, те онемогућава компаније да планирају своје пословање. Дестимулише се даљи раст и развој компанија, а посебно привлачење инвестиција које би омогућиле већи број нових радних мјеста и додатне приходе за државу“, сматрају у бизнис заједници.
Они су додали и да се шаље порука страним и домаћим инвеститорима да смо држава која умјесто да гради систем који подстиче најуспјешније компаније и најбоље пословне праксе, очекује од таквих компанија да носе терет мањкавости цјелокупног економског система, те их практично „кажњава“ за остварене успјешне пословне резултате.
„Негативно се утиче на инвестициони рејтинг државе, јер Црна Горе постаје мање привлачна иностраним, успјешним компанијама, које ће прије бирати да оснују компанију у државама региона које немају високе и разноврсне намете, а које су и по величини свог тржишта атрактивније у односу на Црну Гору“, наводи се у допису.
Из бизнис заједнице су скренули пажњу и на још једну лошу праксу која, како тврде, штети репутацији црногорске бизнис заједнице.
„Вјерујемо да је нужно водити рачуна о начину на који доносиоци одлука у јавности образлажу разлоге за доношење овог законског рјешења. Приликом тих иступа често се користе неутемељене и опасне одреднице попут „незаслужене добити“ и „профитерства“. Ова неодмјерена и популистичка реторика штети репутацији црногорских компанија које су у значајној већини поуздани и одговорни партнери друштва, као и пожељни послодавци који воде рачуна о добробити и напретку својих многобројних запослених“, додаје се у допису.
Пословна заједница, како су саопштили, разумије изазове са којима се суочава Влада, посебно када је ријеч о недостатку средстава за финансирање јавне потрошње.
Поред неупитне потребе да се она рационализује, они су указали да постоје конкретне и алтернативне мјере које држава може и мора предузети, како би повећала буџетске приходе, те унаприједила пословни амбијент.
„Ту прије свега мислимо на систематску и значајно снажнију борбу за сузбијање сиве економије, која је у Црној Гори процијењена на око 40 одсто бруто домаћег производа (БДП). Пословна удружења су на том пољу већ понудила низ конкретних системских рјешења, попут усвајања нужне легислативе и јачања капацитета инспекцијских служби за одлучну контролу нерегистрованих привредних субјеката и осталих недозвољених понашања“, додаје се у допису.
Црногорска бизнис заједница је, како су поручили њени представници, спремна да се укључи и оснажи капацитете доносилаца одлука у процесима рјешавања сложених економских прилика и изазова са којима се Црна Гора суочава.
„Међутим, то никако не значи доношење једностраних рјешења која угрожавају и ограничавају пословање компанија које се са правом могу назвати покретачима црногорске економије“, закључује се у допису.
Коментари 0
остави коментар