Економија

[ Р.Б. ]

21. 03. 2023. 16:16   >>  16:16

ОЦЈЕНА ЦБЦГ

Банкрот СВБ нема утицаја на банке у Црној Гори

Из Централне банке Црне Горе (ЦБЦГ) саопштили су да банкрот Банке Силицијумке долине - Силицон Валлеy Банк (СВБ) и Цредит Суиссе банка у овом тренутку не може утицај на стабилност било које банке у Црној Гори, односно банкарски систем као цјелину. Поручили су и да пажљиво прате ситуацију, иако је, имајући све параметре у виду, могућност да се проблеми са овим банкама одразе на банкарски систем Црне Горе, врло лимитирана.

Рањивости проблематичних европских и америчких банака су, како наводе, индивидуалне и различитих узрока.

"Швајцарска банка је системски важна институција, те је очекивана државна помоћ у опоравку. Наглашавамо да само једна црногорска банка има маргиналну изложеност према Цредит Суиссе банци у износу мањем од 5.000 еура, тако да нестабилност наведене банке не може имати било какав утицај на стабилност било које банке у Црној Гори, нити банкарског система као цјелине", наводе из ЦБЦГ.

Са друге стране, колапс америчке банке СВБ је указао на могућу системску рањивост банака, при чему треба истаћи да у САД постоји другачији режим супервизије у односу на црногорски. СВБ је била у тзв. ИВ категорији, за коју важе блажи стандарди ликвидности и већи дио активе није био процијењен по тржишним стандардима.

"Напомињемо да су у Црној Гори стандарди које банке морају да испуне по питању капитала и ликвидности далеко строжији. Банкарски систем наше државе је стабилан, високо ликвидан и солвентан. Сви кључни показатељи пословања су значајно изнад регулаторног минимума. Према последњим расположивим подацима, коефицијент солвентности је износио 19,32, док ликвидна актива износи преко 1,8 милијарди еура, што је изузетно висок ниво за мало тржиште као што је црногорско", саопштено је из ЦБЦГ.

И поред одличних показатеља банкарске солвентности, истичу да Централна банка Црне Горе дјелује проактивно и већ је предузела додатне мјере предострожности, како би искључила све потенцијалне ризике.

У току је анализа коју спроводи Сектор контроле у банкарском систему, а од ММФ-а је затражено да уради анализу потенцијалне трансмисије ризика са САД тржишта на црногорски банкарски систем.

"На глобалном нивоу, међутим, велики изазов је потенцијални пад повјерења у банке, стога ће бити од великог значаја наредни мјесеци који ће показати да ли ће се појавити још банака са рањивостима. Одлука Европске централне банке (ЕЦБ) да од прошле недјеље повећа референтну каматну стопу, а не да води политику монетарног попуштања, представља јасан сигнал да ова водећа европска финансијска установа не очекује кризу у банкарском сектору", закључује се.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије