Економија
18. 02. 2023. 11:06 >> 11:02 3
ЦГЕС
Смањиће губитке у преносној мрежи за више од пола милиона еура
Енергетска веза између Ластве и Брезне смањиће губитке у преносној мрежи за преко пола милиона еура годишње, саопштили су из Црногорског електропреносног система (ЦГЕС) и додали да је тим пројектом омогућен поузданији рад система.
Директор Сектора за развој и инвестиције, Драган Перуновић, подсјетио је да је ЦГЕС 19. јануара ставио у функцију енергетску везу између Ластве и Брезне.
Према ријечима Перуновић, у питању је сложени и комбиновани вод који се састоји од подземног и надземног дијела, дужине нешто изнад 100 километара.
Он је агенцији Мина-бусинесс објаснио да је то дио ширег пројекта, односно изградње далековода до Пљеваља, који је дио пројекта Трансбалкански коридор на нивоу Европе, за који је, између осталог, и ЦГЕС добио грант од 25 милиона еура од Европске уније.
Перуновић је казао да је замисао да се Апенинско полуострво повеже са Балканским све до Румуније, чиме би се направио енергетски ауто-пут.
„Стављање у функцију овог пројекта значајне дужине омогућиће поузданији рад система. Самим тим, вјетроелектрана на Крнову, која је до сада била повезана једном везом према Никшићу, добиће поузданију везу са малом вјероватноћом испада ван погона“, казао је Перуновић.
Он је рекао да ће се преко те везе обављати испорука енергије из Крнова, а дјелимично чак и из хидроелектране Перућица, за Ластву и да ће то бити директна интерконекција према Италији и другим сусједима.
Говорећи о бенефитима тог пројекта, Перуновић је казао да је финансијска корист већ очигледна.
Перуновић је навео да ће енергија која ће на овај начин ићи, имати значајно мање губитке у преносној мрежи.
Он је навео да су губици у преносној мрежи мали, на нивоу европских - испод два одсто.
„Додатно, с овим пројектом ми ћемо губитке смањити за неких око три гигават сата годишње, што је са садашњим цијенама електричне енергије изнад пола милиона еура годишње“, прецизирао је Перуновић.
Према његовим ријечима, бенефит је и да ће се правац према Никшићу и Подгорици, којим је енергија до сада ишла, и који је био јако оптерећен, релаксирати.
„Омогућиће додатна прикључења обновљивих извора електричне енергије у овом крају. Отвориће нову перспективу ка зеленој транзицији и прикључењу обновљивих извора и уопште смањењу емисија угљен-диоксида (ЦО2), што је и циљ енергетске транзиције“, поручио је Перуновић.
Одговарајући на питање да ли су већ забиљежени бенефити, Перуновић је казао да је тим далеководом, који директно повезује приморске и произвођачке чворове, добијен поузданији рад система.
„Зима пролази и ми смо већ ове јаче временске неприлике без значајних проблема савладали“, рекао је Перуновић.
Говорећи о будућим пројектима, Перуновић је саопштио да ЦГЕС наставља са интензивним инвестиционим циклусом који је на столу од оснивања компаније.
ЦГЕС, како је додао, осим улагања у црногорску мрежу, улаже у нове интерконекције, а планира и наставак интерконекције са Италијом, као и са свим државама са којима се граничи Црна Гора.
„Петогодишњи план рада - инвестициони цикулус износиће изнад 150 милиона еура, то је неопходно да би омогућили даљи развој енергетског сектора и нарочито да би омогућили прикључења обновљивих извора који траже јаку мрежу да би могли да функционишу са својом осцилаторном производњом током године“, објаснио је Перуновић.
Перуновић је апеловао на државне органе да помогну у реализицји сличних пројеката, јер без њих нема праве енергетске транзиције.
Коментари 3
остави коментар