Економија

М.М.Љ. [ Mina-business ]

05. 02. 2023. 11:48   >>  11:42

МИЛЕНА ВУЧИНИЋ

Акције Поште, Аеродрома и ИРФ-а биће уврштене на регулисано тржиште

Акције Поште Црне Горе, Аеродрома и Инвестиционо-развојног фонда (ИРФ) би, према прелиминарним анализама Монтенегроберзе, а на основу њених нових правила, требало да у блиској будућности буду уврштене на регулисано тржиште, односно да се придруже успјешним компанијама.

Извршна директорица Монтенегроберзе, Милена Вучинић, казала је да ће тим компанијама бити изазов да прођу сву прописану процедуру за уврштење на регулисано тржиште.

"Наведене државне компанија се листирају на берзи, али на најнижем тржишном сегменту, односно тржишту које је намијењено компанијама које лоше послују, или које су у стечају", рекла је Вучинић у интервјуу агенцији Мина-бусинесс.

Она је додала да Монтенегроберза, такође, има у плану увођење новог Кодекса корпоративног управљања.

"Нови Кодекс ће имати за циљ да усклади стандарде који се очекују од листираних компанија, са стандардима у другим европским државама које имају слична тржишта капитала, поштујући притом специфичности својсвене привреди у Црној Гори", рекла је Вучинић.

Она је објаснила да компаније с добрим стандардом управљања и транспарентношћу лакше привлаче капитал, због већег повјерења инвеститора.

Корист од Кодекса корпоративног управљања, како тврди, не настаје само за појединачне компаније, него за тржиште и привреду државе у цјелини.

"Усвајање стандарда из Кодекса од стране наших компанија требало би да покаже инвеститорима да могу с повјерењем улагати на црногорско тржиште капитала", поручила је Вучинић.

Коментаришући укупну прошлу годину, Вучинић је саопштила да је на Монтенегроберзи остварен промет у износу од 78,18 милиона еура, што представља раст од 65 одсто у односу на 2021.

Реализовано је 2,49 хиљада трансакција, односно 53 одсто више него у 2021.

"Берзански индекси су забиљежили значајан раст. Индекс МНСЕ10, који прати кретање најрепрезентативнијих компанија, порастао је 31,98 одсто, док је индекс који прати кретање укупног тржишта забиљежио раст од 43,31 одсто, што значи да су цијене акција доминантно расле", објаснила је Вучинић.

Тржишна капитализација је на крају прошле године износила преко 3,5 милијарде еура и била је већа у односу на почетак године 11,67 одсто.

"Прошла година донијела је сломове на тржиштима акција и обвезница широм свијета, који одавно нијесу виђени. Генерално гледајући, наше тржиште капитала може бити задовољно, с обзиром на то да су промет, тржишна капитализација и индекси забиљежили раст”, сматра Вучинић.

Поређења ради, како је навела, најважнији берзански индекси у свијету оштро су пали током прошле године. Индекс водећих европских акција СТОXX 600 изгубио је 12,9 одсто, њемачки ДАX 12,5 одсто, француски ЦАЦ 9,5 одсто, а амерички С&П 500 више од 19 одсто.

На питање које су то најзначајније трансакције које су обиљежиле прошлу годину на Монтенегроберзи, Вучинић је одговорила да је највећи промет остварен трговином акцијама Електропривреде (ЕПЦГ) у износу од 15,2 милиона еура, затим Будванске ривијере 14,7 милиона, Луке Бар 12,1 милион, Свети Стефан хотела 9,7 милиона, Хипотекарне банке 4,5 милиона, Ловћен банке четири милиона, Југопетрола 1,4 милиона и Црногорског Телекома 1,2 милиона еура.

"Склопљене су три блок посла и то акцијама НЛБ банке за 12,3 милиона еура, затим предузећа Мјешовито Херцег Нови у износу од 635,73 хиљаде еура и Црногорског електропреносног система (ЦГЕС) у износу од 550,05 хиљада еура", прецизирала је Вучинић.

Када је у питању учешће у броју трансакција, рекордер су акције Луке Бар, којима је остварено 1,47 хиљада трансакција, што представља удио од скоро 60 одсто у укупном броју реализованих трансакција у прошлој години.

Вучинић је саопштила да су компаније које улазе у састав индекса МНСЕ10 на крају трећег квартала прошле године оствариле просјечан раст пословних прихода од 56 одсто.

Највеће повећање у наведеној категорији имали су Лука Бар и Југопетрол.

Када је ријеч о нето резултату на крају трећег прошлогодишњег квартала, највећи раст су оствариле Лука Бар, Будванска ривијера, Хипотекарна банка и ЦГЕС.

"Судећи на основу показатеља пословања за прва три квартала прошле године, лако је закључити и за очекивати је да ће резултати пословања најбољих десет компанија из индекса МНСЕ10 на крају прошле године надмашити резлтате пословања који су постигнути на крају 2021", рекла је Вучинић.

Она је саопштила да је Монтенегроберза, професионално и у складу са правилима, омогућила да држава у прошлој години оствари своја економска и привредна достигнућа, односно да споји купце и продавце финансијских инструмената, што и јесте у крајњем улога берзе.

"Све трансакције су успјешно реализоване - аукција акцијама ЕПЦГ, блок трансакција ЦГЕС-а и откуп дионица Луке Бар од малих акционара. Листирањем на берзи, државне компаније се обавезују на транспаретан проток информација и редовно извјештавање, што је и постигнуто", објаснила је Вучинић.

Она је казала да познаваоци међународних финансијских тржишта одлично знају да снага и развој сваке националне берзе зависи и почива на држави која креира економски, правни и политички амбијент, затим на јаким емитентима, спектру и обиму финансијских инструменатима којима се тргује, инвеститорима и компетенцијама свих учесника.

На питање какво је прошле године било интересовање физичких лица за трговину на берзи, Вучинић је одговорила да су се мали акционари, послије вишегодишње пасивности и повлачења, вратили на берзу и то углавном као продавци акција Луке Бар.

"Прилика да се оствари профит је било. Држава је кроз одлуке да повећа свој власнички удио у стратешким компанијама била главна локомотива која је покренула и обиљежила трговање на црногорском тржишту капитала у прошлој години", рекла је Вучинић.

Према њеним ријечима, јако је мало нових, посебно младих инвеститора. Ради се о генерацији инвеститора до 35 година, која у Црној Гори, како тврди, није створена.

"Млади су слабо информисани, или су незаинтересовани, док ријетки појединци преферирају улагања на страним берзама и у криптовалуте. Средња и старије генерација црногорских грађана су присутне на берзи и они су оријентисани на трговину акцијама успјешним црногорских компанија, или су заинтересовани за продају акција које посједују", додала је Вучинић.

Она сматра да би рад на повећању финансијске писмености требало да буде задатак свих оних који раде у сектору финансија, јер је то једини начин и пут да се грађани едукују и укључе на тржиште капитала.

Када је ријеч о прошлогодишњој продаји државних и корпоративних обвезница на Монтенегроберзи, Вучинић је саопштила да већина инвеститора држи државне обвезнице до доспијећа, тако да је њихово учешће у помету било симболично, односно износило је око 22 хиљаде еура.

"Што се тиче корпоративних обвезница, промет је био 1,1 милион еура", прецизирала је Вучинић.

Коментаришући сарадњу са Истанбулском берзом, као акционаром Монтенегроберзе, Вучинић је казала да је Истанбулска берза власник Монтенегроберзе који има квалификовано учешће, што значи да, заједно са дијелом акционара из Црне Горе, има већину права гласа, односно право управљања и одлучујућег утицаја и контроле.

"Сарадња између двије берзе се одвија на дневном нивоу. Наравно да простора за даље проширење сарадње има и да се на томе ради", закључила је Вучинић.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије