Економија
04. 02. 2023. 22:35 >> 22:28
РЕВИДИРАНА ПРОГНОЗА
ММФ побољшао изгледе и за кинеску економију
Кинеска привреда би требало да допринесе четвртини глобалног економског раста ове године, иако би неизвјесност око короне и стања у сектору некретнина могла да успори замах, саопштено је из Међународног монетарног фонда (ММФ).
ММФ је, објављујући у понедјељак побољшану прогнозу овогодишњег раста глобалне економије, ревидирао је и прогнозу за Кину, преноси СЕЕбиз.
“Очекује се опоравак кинеске привреде ове године јер ће се активност повећати након укидања ограничења због пандемије, што ће подстаћи раст глобалне економије. То је добра вијест за Кину и свијет”, навео је ММФ у својој годишњој процјени кинеске привреде.
ММФ је уједно указао на "значајне економске изазове", истакавши контракцију тржишта некретнина и неизвјесност око развоја заразе новим коронавирусом. Међу главним ризицима за Кину ове године навео је успоравање глобалне потражње, неизвјесност због рата у Украјини и геополитичке напетости.
Сектор некретнина, који заједно са грађевинарством чини више од четвртине кинеског бруто домаћег производа (БДП), тешко је погођен откако је Пекинг 2020. почео да сузбија "претјерано задуживање и дивље шпекулације" у том сектору.
"Међутим, дугорочно гледано, препреке расту такође укључују пад становништва и спорији раст продуктивности", оцјењено је из ММФ-а.
Број становника у Кини смањио се прошле године први пут у више од шест деценија, показали су службени подаци објављени прошли мјесец, а земља од 1,4 милијарде становника такође је забиљежила рекордно ниску стопу наталитета због старења радне снаге.
У свом ажурираном извјештају Свјетски економски изгледи (WЕО), ММФ је побољшао прогнозу овогодишњег глобалног економског раста 0,2 процентна бода на 2,9 одсто у поређењу с посљедњим редовним извјештајем прошле јесени.
Истовремено је ревидирао прогнозу овогодишњег раста Кине на 5,2 одсто.
Прошле је године кинеска економија је забиљежила само три одсто раста, на што је највише утицала тешка стагнација привреде и продубљивање кризе у сектору некретнина. Међутим, након готово три године строгих здравствених рестрикција, службени Пекинг је у децембру напрасно прекинуо спровођење зеро-цовид-19 политике, што је такође изазвало масовне протесте широм земље.
Коментари 0
остави коментар