Економија
23. 12. 2022. 20:00 >> 23:16
"ОКВИР" НА ТВЦГ
Погрешан концепт здравственог и пензионог фонда, потребне реформе
Црногорски здравствени и пензиони фонд имају погрешан концепт и неопходне су њихове реформе, оцијењено је у вечерашњој емисији "Оквир" на ТВЦГ. Гости су говорили и о утицају економског раста на стандард грађана, бенефитима дионице ауто-пута, али и сумњама у одређене трансакције приликом изградње.
Министар економског развоја и туризма, Горан Ђуровић, казао је да не зна какав би стандард грађана био у односу на актуелну инфлацију, да се на почетку године нијесу десиле економске реформе.
"Имали смо једну успјешну економску годину и туристичку сезону, што је дало додатну вриједност да систем функционише", оцијенио је Ђуровић у "Оквиру".
Додао је да се актуелна Влада суочила са много изазова, те да држава по први пут редовно измирује и сервисира своје обавезе.
Предсједник Одбора за економију, Дејан Ђуровић, присјетио се да је било сумњи прошле године, када су предложене економске реформе. Додао је и да нико није могао претпоставити шта ће се током године десити на глобалном плану.
"Није Фонд здравства ове године у проблему и он није настао због пројекције пројекта 'Европа сад'. Што се тиче инфлације, она је у септембру достигла 16 одсто. Црна Гора је, у неку руку, имала и срећу што смо енергетски стабилни, и морам похвалити Електропривреду, па грађани нијесу доживјели таj енергетски шок, не пријети нам рецесија по питању снабдијевања струјом...", казао је Дејан Ђуровић.
Здравствени систем је био у проблему свих ових година, али имајући у виду криву потрошње, значи да се њено релативно учешће у укупном буџету стално повећава, сматра предсједник Црногорског удружења послодаваца (ЦУП) Василије Костић.
"Ризично је финансирање здравства везати за нестабилан буџет. У економији не постоји тренутак, морате имати одрживу дугорочну компоненту", рекао је Костић у емисији ТВЦГ.
Повећање минималне рада, са аспекта грађана, научио их је да су они инвеститори и у пензиони и у здравствени фонд, оцијенио је финансијски аналитичар Олег Филиповић.
Он сматра да имамо погрешне концепте и здравственог и пензијског фонда.
"Реформа тих фондова морала би бити други корак. Причамо о повећању пензија, али и да сте ви инвестирали у тај фонд, што значи да кад одете у пензију, ви трошите своје паре", рекао је Филиповић.
Оцијенио је да је програм "Европа сад" био само први, почетни, корак едукације, који би требао да се заврши комплетном реформом здравственог и пензионог фонда.
Вриједност ауто-пута, трошкови...
Министар Ђуровић је казао да сваки километар пута значи нову вриједност за државу, али да "смо у протеклом периоду мало шта радили по питању путне инфраструктуре",
"Након изградње ауто-пута, Колашин више није исти град, Мојковац се наслања на Колашин... Подгорица је сада ски дестинација...", истакао је Ђуровић.
Дејан Ђуровић је подсјетио да је у старту био критичар ауто-пута, те да је дионица дуга 41 километар, а да је коштала милијарду еура.
"Специјални државни тужиоци ће, када је у питању трансакција новца у вези ове дионице, имати великог посла. Са радовима се каснило три године, два мјесеца и три дана, и већ каснимо са другом дионицом Матешево-Андријевица, немамо идејни пројекат, не знамо колико ће нас коштати...", рекао је Ђуровић у "Оквиру".
Костић је нагласио да рат у Украјини прави економске изгледе лошим. Што се тиче инфлације од преко 17 одсто, он наводи да, по економским стандардима, то подразумијева хиперинфлацију.
"Пројекције су да ће инфлација наставити да расте", казао је он.
Коментаришући ауто-пут, економски аналитичар каже да је он бранио изградњу.
"Не улазим у то да ли је било нелегалности, о томе нека прича неко други. Тај ауто-пут ће да траје ко зна колико, индиректни афекти су немјерљиви, а ми смо већ у најави изградње имали повећање цијене земљишта уз дионицу... Говорио сам да је ауто-пут оправдан, ма колико нас коштао, развоја нема без развоја путне инфраструктуре", рекао је Костић.
Дејан Ђуровић је појаснио да "нико није против ауто-пута", већ да је био "критичар сумње у лоповлук приликом изградње".
Филиповић је оцијенио да се комплетна извозна категорија ослања на два артикла - струја и алуминијум.
"Да би се тржиште могло поправити, морате направити монетарне и тржишне реформе", поручио је финансијски аналитичар.
Ђуровић: Близу смо рекордне туристичке 2019.
Министар је оцијенио да је туристичка сезона у Црној Гори била фантастича.
"Имали смо једну сјајну предсезону, јаку сезону и одлучну подсезону. Имамо више туриста него икада, мислим да смо остварили приход преко милијарду и близу смо рекордне 2019. године. Показали смо жилавост и вјерујем у наш потенцијал", казао је Ђуровић у "Оквиру".
Нагласио је да Црна Гора има шансу да се врати на западно тржиште.
"Морамо се окренути цијелом свијету, спремамо програме и за америчке и кинеске туристе, и то радимо регионално. Креирамо заједничку понуду и када те туристе добијемо, можемо се надати бољим сезонама", истакао је министар економског развоја и туризма.
Предсједник Одбора за економију рекао је да је задвољан туристичком сезоном и истакао да су туристи из региона донијели "највећу количину новца у буџету".
"Ми морамо тражили дио средстава које смо изгубили санкцијама Русији, не можемо одвајати политику и економију", поручио је Ђуровић.
Костић је нагласио да Црна Гора никако не смије бити дестинација масовног туризма.
"Имамо могућност да будемо дестинација вископлатежне клијентеле и управо је то разлог мог незадовољства туризмом. Ако мјеримо само број туриста, онда нас неће интересовати структура, као што нас и не интересује. У Хрватској је 14 одсто туриста из региона, код нас је то двије трећине и питање је колико је то добро за нас", рекао је економски аналитичар.
Додао је да се не могу упоређивати приходи ове и претходних године.
"Констатујем да смо остварили бројке са којима, са становишта бројки, можемо бити задовољни. са становишта суштине, апсолутно не", казао је Костић у "Оквиру".
Коментари 0
остави коментар