- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
18. 12. 2019.
13:46 >> 17:07
1
PREMIJER PORUČIO
Zadatak CEDIS-a da svaka kuća dobije struju
Predsjednik Vlade Duško Marković rekao je da je zadatak CEDIS-a "da svaka kuća, u selu ili planini, u kojoj se makar i periodično živi, dobije struju".
On je to saopštio u parlamentu na premijerskom satu, odgovarajući na pitanje poslanika DPS-a Filipa Vukovića o stanju u crnogorskoj energetici.
"I zbog tog pojedinca i porodice, ali zbog poruke – da i drugi treba da ostanu na svojim imanjima, i da im se vraćaju. To je jedna od humanih dimenzija regionalnog razvoja", rekao je Marković.
Premijer Marković je rekao da za Crnu Goru više nema bojazni od poremećaja na tržištu energije na području Jugoistočne Evrope.
"Rizik od realnih i vještačkih nestašica je eliminisan korz vezu s evropskim tržištem", rekao je Marković.
Energetika će biti pokretač razvoja
Novi izvori, poslije višedencijske stagnacije, obezbijediće preko 10 odsto ukupno proizvedene električne energije.
"Energetika će biti jedna od pokretača još dinamičnijeg rasta naše ekonomije. Ova oblast danas mladim ljudim nudi kvalitetna i atraktivna radna mjesta u struci. Želim da svi u lancu odlučivanja, od Vlade, preko Ministarstva ekonomije i EPCG budu na visini zadataka kako bi došli do željenog nivoa kvaliteta", rekao je Marković.
Vuković je, sa druge srtane, saopštio da Crnoj Gori bez obzira na sve obnovljive izvore energije treba novi stabilan izvor, a to je termoelektrana.
"Nama ne treba drugi blok, prvi blok, treći blok. Nama treba novi blok, koji će sa istom količnom uglja koliko troši sada proizvoditi istu količinu energiju", rekao je Vuković.
Vlada, kaže Marković, mora da se ponaša u skladu sa međunaordnim obavezama koje je preuzela: "Crna Gora je dužna da do 2030. smanjimo emisiju štetnih gasova, a dugoročna strategija uključuje 2050. godinu kad ćemo dostići taj željeni cilj".
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević pitao je Markovića da li je Budžetom za iduću godinu predviđena implementacija rješenja iz Predloga zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju koji je usvojio Socijalni savjet.
Penzije u Crnoj Gori najviše u regionu
Socijalni dijalog u Crnoj Gori je jedan od najboljih u regionu, pri čemu su prosječne plate i penzije najveće na Zapadnom Balkanu, saopštio je premijer odgovarajući na pitanje poslanika Socijaldemokratske partije (SDP), Raška Konjevića o tome zašto se „drži u fioci“ novi zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO) i da li će on biti donijet do kraja godine. Konjević je podsjetio da je Socijalni savjet usaglasio sadržaj još sredinom godine.
“Prosječna plata i penzija u Crnoj Gori su najviše u regionu Zapadnog Balkana, veće su samo u Hrvatskoj i Sloveniji koje su članice EU. Takođe, pored penzija se za penzionere izdvajaju i druga sredstva”, rekao je Marković u parlamentu tokom Premijerskog sata.
On je kazao da najniža penzija nije jedini parametar penzionerskog standarda, niti je stanje onakvo kako se želi predstaviti.
“Crnogorska prosječna penzija veća je i od one u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Republici Srpskoj i na Kosovu. Svake godine izdvajaju se i značajna finansijska sredstva za programe podrške penzionerima, i to najviše onima sa najnižom penzijom”, rekao je Marković.
Prema njegovim riječima, pored direktne pomoći za rješavanje stambenih pitanja, u ovoj godini penzionerima sa najnižim primanjima obezbijeđeno je 300 hiljada eura, dok je za subvencionisanje odmora i oporavka penzionera opredijeljeno preko pola miliona.
“Za nabavku zimnice pod povoljnijim uslovima obezbijeđeno je preko 300 hiljada eura, a za klubove penzionera samo za jednu godinu, obezbijedi se 50 hiljada“, naveo je Marković.
On je podsjetio da je na sjednici Socijalnog savjeta postignut visok stepen saglasnosti u vezi sa svim otvorenim pitanjima.
Socijalni savjet tog dana razmatrao je izmjene i dopune Zakona o PIO. Na sjednici je bilo rasprave i o konkretnim rješenjima, a zaključeno je da se u narednom periodu dijalog nastavi, a rad intenzivira.
“Ta rasprava i dijalog su bili veoma odgovorni, kompleksni i teški, ali kao što sam rekao ozbiljnih i odgovornih partnera, da se dođe do održivog rješenja. Toliko o vašoj konstataciji da se predlog zakona drži u fioci”, naveo je Marković.
On je kazao da penzioni sistem Crne Gore predstavlja važan dio njenog ekonomskog, finansijskog i socijalnog sistema i da se sa izazovom održanja tog sistema suočavaju mnoge države.
Marković je naveo da se na tom zakonu radilo cijele godine i da će se rad posvećeno nastaviti i u narednoj godini.
„Odgovornost i posvećenost u pristupu moraju biti ispred brzine, jer je donošenje ovog zakona istovremeno i rješavanje pitanja nediskriminacije, pitanja ukupnog položaja i statusa naših penzionera kao najstarijih i najzaslužnijih članova društva”, ocijenio je Marković.
On je precizirao da Predlogom zakona o budžetu za narednu godinu, koji je u skupštinskoj proceduri, nijesu predviđena sredstva za implementaciju izmjena i dopuna Zakona o PIO, već su sredstva predviđena kod Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, u skladu sa važećim Zakonom o PIO.
“Vlada je veoma pažljivo vodila računa o onome što su bila legitimna očekivanja korisnica naknada sa troje i više djece koje su ovo pravo stekle na osnovu neustavnog zakona, jer je to princip koji proizilazi iz načela pravičnosti i jedno neustavno stanje Vlada i Parlament su pretvorili u zakoniti ambijent”, istakao je Marković, odgovarajući na pitanje poslanice Željke Savković, u okviru Premijerskog sata.
„Vlada je veoma pažljivo vodila računa o onome što su bila legitimna očekivanja korisnica koje su ovo pravo stekle na osnovu neustavnog zakona, jer je to princip koji proizilazi iz načela pravičnosti“, naglasio je predsjednik Vlade, kategorično odbacivši tvrdnju da je Vlada neustavno oduzela stečena prava majkama – korisnicama naknada sa troje i više djece, uz podsjećanje da je Ustavni sud Crne Gore, kao jedini nadležan da odlučuje o saglasnosti zakona sa Ustavom, utvrdio da sporne odredbe nijesu bile u saglasnosti sa Ustavom.
Коментари1
Остави коментар