- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
20. 05. 2025.
09:11 >> 09:11
Građanska alijansa: Godine (ne)promijenjene ekološke svijesti
Većina građana formalno podržava koncept Crne Gore kao ekološke države, ali se udio onih koji u njega “u potpunosti vjeruju” blago smanjuje. Istovremeno, raste broj “djelimičnih pristalica”, što pokazuje da je ekološka državnost i dalje percipirana kao poželjna, ali i da građani postaju oprezniji u procjeni njene realne primjene. Ovo su neki od glavnih zaključaka analize Crna Gora, ekološka država: 30 godina (ne)promijenjene svijesti, koja objedinjujući podatke iz istraživanja sprovedenih od 1991. do 2021. godine, otkriva nivo ekološke kulture u zemlji, lični angažman građana, kao i rad državnih organa, medija i NVO sektora.
"Podaci pokazuju da, iako preko 80% građana ne želi da se priroda ugrožava radi ekonomske koristi, izostaje njihovo konkretno učešće u akcijama čišćenja i selektivnom odlaganju otpada. Tako je procenat onih koji bi redovno učestvovali u akcijama čišćenja, između 1994. i 2021. godine opao sa 38,5% na zabrinjavajućih 22%", navodi se u saopštenju. .
Takođe, manje od 30% ispitanika redovno razvrstava otpad, što ukazuje na to koliko je važno unaprijediti infrastrukturu i edukovati stanovništvo kako bi se principi preveli u praksu.
"Ispitanici uglavnom smatraju da je zaštita životne sredine zajednička obaveza države, privrede i građana. Skoro tri četvrtine podržava uvođenje strožih mjera poput ekološke policije i novčanih sankcija, što ukazuje na sve veću spremnost javnosti za jaču regulaciju". kažu iz Građanske alijanse.
Ekološke teme se, prema percepciji javnosti, i dalje nalaze u sjenci dnevne politike i drugih društvenih problema.
"Većina građana smatra da je pokrivenost ekoloških pitanja u medijima nedovoljna, iako istovremeno ne navode ekologiju kao najviši prioritet. NVO sektor intenzivno sarađuje s državnim institucijama, ali se ekologija u cjelini rjeđe spominje od tema poput korupcije ili socijalne zaštite. Analize na lokalnom nivou pokazuju da opštine u Crnoj Gori i danas vode glavnu borbu s komunalnim pitanjima – kvalitet i dostupnost vode, odvoz otpada i kanalizaciona infrastruktura", navodi se u saopštenju.
U novijim istraživanjima (poslije 2015. godine) primijetan je porast svijesti o klimatskim izazovima.
"Oko 75% ispitanika smatra prelazak na obnovljive izvore energije neophodnim, ali je razumijevanje pojma “pravedna energetska tranzicija” još uvijek na niskom nivou. Istovremeno, stavovi prema zatvaranju industrije uglja su podijeljeni, posebno u lokalnim zajednicama koje ekonomski zavise od takvih postrojenja", navodi se u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар