- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
04. 02. 2025.
07:00 >> 07:00
Čitaj mi:
Luksemburg planira veliko ulaganje u staklenike
Vlada Luksemburga vjeruje da u zemlji može da se gaji više voća i povrća i namjerava da investira milione eura subvencija u gradnju staklenih bašti. Predstojeći prijedlog zakona već je međutim izazvao pometnju.
Posebno su sumnjičavi u Ekološkom pokretu (Mouveco) i udruženju profesionalnih voćara Luksemburga, svako sa svoje strane, prenio je today.rtl.lu/news.
Predsjednica Ekološkog pokreta Blanš Veber (Blache Weber) rekla je da njena organizacija podržava zakon ali da su nezadovoljni što nema jasnih kriterijuma oko metoda kultivacije koji će se koristiti u staklenim baštama.
Veber je rekla da u staklenicima može da se gaji održivo, bez pesticida i uz razumnu potrošnju energije i vode, ili na problematičan način - uz korišćenje previše vode, energije i pesticida.
"Čini se da u Luksemburgu postoji konsenzus da se proizvodnja voća poveća odgovorno. U tom slučaju, to treba jasno da piše u zakonu. To je pitanje transparentnosti, poštenja i pravne jasnoće", rekla je Veber.
Kritike stižu i zbog toga što bi zakon promovisao samo velike staklene bašte.
S tim se međutim ne slažu u udruženju voćara jer smatraju da novi zakon dopunjuje važeći, čiji je fokus na malom i srednjem biznisu.
Predsjednik udruženja Žan-Klod Muler ne slaže se sa idejom da su veliki staklenici problematični. Naprotiv, kako je rekao, staklene bašte moraju da budu određene veličine da bi bile profitabilne.
On je naveo primjer staklene bašte na granici sa Belgijom, čija je površina hektar i koja će biti proširena za još hektar, što je veličina koja omogućava da se ostane profitabilan a da se staklenikom može upravljati.
"Naš pravi problem je što za snabdijevanje Luksemburga ne možemo da se oslanjamo na staklene bašte duž granice. Kao država treba da imamo koristi od te tehnologije i podržimo naš poljoprivredni sektor", rekao je Muler.
I on smatra da staklenici mogu i treba efikasno da troše vodu i energiju i proizvode uglavnom bez pesticida ali ne misli da je potrebno da se to napiše u zakonu.
Коментари0
Остави коментар