- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
04. 09. 2024.
10:12 >> 10:12
Postavljano 160 feromonskih klopki
Očuvanje šuma u NP Prokletije: Uspješna akcija suzbijanja potkornjaka
Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS), Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) i Nacionalni parkovi Crne Gore (NPCG) saopštili su da su uspješno realizovali akciju suzbijanja potkornjaka u Nacionalnom parku Prokletije.
"Postavljanjem 160 feromonskih klopki, uhvaćeno je gotovo 15 miliona jedinki ovog štetnog insekta, čime je sačuvano oko 100 hiljada stabala", saopšteno je iz Ministarstva ekologije.
Kako navode, na osnovu terenskih obilazaka i sprovedenih analiza, utvrđeno je da su žarišta potkornjaka u šumama NP Prokletije najviše koncentrisana uz puteve i katune.
"Ovi rezultati jasno ukazuju da su ilegalne sječe i nepravilna obrada drveća glavni uzrok prisustva potkornjaka u ovom zaštićenom području. Nepropisno izvedene sječe, ostavljanje panjeva na visini od jednog metra, neoguljeno drvo, kao i neizvlačenje ostataka debala iz šume, stvorili su idealne uslove za razmnožavanje ove štetočine", navodi se u saopštenju.
Ističu i da suva i uništena stabla koja su ostala u šumi ne predstavljaju izvor zaraze.
"Naprotiv, njihova sječa i uklanjanje bi nanijeli veću štetu, posebno mladim stablima koja su već počela da obnavljaju šumu. Insistiranje na sječi oboljelih stabala u NP Prokletije može imati za cilj ostvarivanje finansijske dobiti, ali bi ujedno dovelo do uništavanja podmlatka i dodatnog ugrožavanja šumskih ekosistema", poručuju iz Ministrastva.
MERS, EPA i NPCG će, kako kažu, nastaviti sa sprovođenjem Akcionog plana za borbu protiv potkornjaka, postavljanjem dodatnih klopki i redovnim praćenjem stanja na terenu.
Коментари0
Остави коментар