- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
29. 06. 2023.
15:31 >> 19:37
1
PORAŽAVAJUĆA SAZNANjA O RECIKLAŽI
Milić: Deponija loše obavljala posao o čemu svjedoče i podaci
Koliko je lokalna vlast Podgorice u prehodnom periodu loše obavljala poslove iz svoje nadležnosti pokazuju katastrofalni rezultati gradskog preduzeća "Deponija" koji pokazuju da su preradili samo dva odsto otpada u prošloj godini, rekao je dbornik NSD u skupštini Glavnog grada Goran Milić.
On je komentarisao prilog TVCG objavljen juče, kojim je objelodanjeno da je od gotovo 80 tona komunalnog otpada, Glavni grad u prošloj godini reciklirao svega dva odsto. I dok je taj podatak za mnoge poražavajući, iz gradske Deponije odgovaraju da tolika količina smeća ne može proći kroz reciklažni centar, te da su imali rekordnu godinu.
“Dok u zemljama EU otpad predstavlja resurs i kvalitetnom reciklažom stvara nove sirovine, kod nas je to ogromni problem. Informacija da Deponije d.o.o. prerađuje samo 2 odsto komunalnog otpada je u svakom smislu katastrofalna iz više razloga”, naveo je Milić.
Kako je kazao, Podgorica je formiranjem preduzeća Deponija d.o.o trebalo da uđe u ozbiljnu realizaciju projekata kružne ekonomije i samim tim organizuje preradu i reciklažu otpada što u suštini u tom preduzeću i ne postoji.
“Prerada otpada promoviše konkurentnost, inovacije, štiti životnu sredinu, ali i istovremeno doprinosi ekonomskom rastu budžeta Glavnog grada i održivosti radnih mjesta zaposlenih u tom preduzeću. Podatak da u EU pojedine države recikliraju i do 70 odsto otpada, a da neke čak i uvoze otpad za preradu, dovoljno kazuje koliko je kod nas ta oblast zanemarena.”, navodi Milić.
Podaci da su odrećene materije iz otpada reciklabilne i preko 50 odsto, dodaje on, kao što su metali i plastika , uz podatak da je staklo reciklabilno 100 odsto, kartonaža do 70 odsto , “dovoljno pokazuje koliki su realni gubici gradskog preduzeća u prethodnom periodu”.
“ Drugi efekat lošeg upravljanja otpadom je pitanje očuvanja životne sredine. Spaljivanjem plastičnog, papirnog, kartonažnog otpada , kao i polovnih guma izuzetno povećava emisije ugljen-dioksida , što naši sugrađani često i osjećaju. Na kraju se vraćam na osnovno pitanje, da li je u preuzeću Deponija d.o.o. stvarno prerađeno samo 2% otpada ili se u tom preduzeću prikazuju nerelevantni podaci, što je naravno pitanje za novo rukovodstvo i nadležne organe”, kazao je Milić.
Коментари1
Остави коментар