Екологија
30. 05. 2023. 15:05 >> 15:06
АНА НОВАКОВИЋ ЂУРОВИЋ
Потребна помоћ младих да се држава сачува и побољша
Црној Гори треба помоћ младих како би држава била сачувана и побољшана за сљедеће генерације, казала је министарка екологије просторног планирања и урбанизма Ана Новаковић Ђуровић.
Она је то рекла на догађају „Ментална екологија“, који је организовао Генерални секретаријат Владе уз подршку Министарства просвјете, а у оквиру обиљежавања Мјесеца Европе.
Новаковић Ђуровић је, како је саопштено из Министарства екологије просторног планирања и урбанизма, са визуелном умјетницом Миленом Живковић, професорицом књижевности Надом Мартиновић и теоретичарком умјетности Теодором Тривунџом, данас разговарала са подгоричким основцима о важности заштите животне средине.
Наводи се да су учествовали ученици основних школа „Сутјеска“, „Саво Пејановић“ и „Милорад Муса Бурзан“.
Новаковић Ђуровић је казала да припадници млађе генерације имају срећу што живе у овако лијепој држави.
Она је додала да очекује да ће те генерације остварити сан да живе у чистој, очуваној и зеленој Црној Гори.
„Ви сте генерације које ће показати и доказати да Црна Гора може бити и остати зелена. Када ресурсе једном уништимо не можемо их више повратити, зато је важно да чувамо чист ваздух, бистре ријеке, да не бацамо отпад и да чувамо простор у коме живимо“, поручила је Новаковић Ђуровић.
Креаторка програма „Ментална екологија“, визуелна умјетница Милена Живковић казала је да сав вањски еколошко-умјетнички активизам почиње прво у свијести појединца.
„Кроз практичне примјере и навођење кроз процес којим креативно-едукативни курс Дисциплина маште долази до радова, промјена и акција – читав пројекат Ментална екологија настоји да знање о екологији напокон учини употребљивим. Умјетност и култура су на том путу екологије неодвојиве“, поручила је Живковић.
Она је казала да је задатак умјетника да пренесе идеје на прави начин како би се оне спровеле у дјело, и у томе су умјетност и екологија неодвојиве.
„Овај пројекат је игра у којој је важно како се појединац осјећа, у каквим је односима са пријатељима. Што се боље осјећате, то производи бољу еколошку свијест“, рекла је Живковић.
Она је одржала предавање и радионицу о примјени екологије у свакодневном животу кроз ненаметљиво коришћење многобројних умјетничких пракси.
Живковић је истакла да је циљ пројекта да освијести моћ микро-акција и битност помјерања ка еколошком курсу кретања сваког појединца.
Из Министарства су казали да су основци кроз креативан рад унаприједили знања о значају заштите природе, а показали су интересовање за креативну вјежбу „Синестезију“.
Коментари 0
остави коментар