Екологија
22. 10. 2022. 22:35 >> 22:35
"АРХИВА СЈЕЋАЊА ОКЕАНА"
Микрофони код Гренланда снимају топљење леда
Експедиција научника и умјетника поставила је подводне микрофоне у океану код Гренланда како би снимила и сачувала звучни запис леда који се топи. Хидрофони ће снимати звуке сваког сата током двије године прије него што буду прикупљени за податке и снимци претворени у акустичну композицију.
Инструменти се спуштају на различите нивое и температуре да би забиљежили земљотресе, клизишта, дивље животиње, загађење и отопљену воду, стварајуц́и архиву „сјећања океана“.
„Оно што чујете у хидрофонима је снимак времена. То је као временска капсула“, рекла је Сиобан Мекдоналд, ирска умјетница, говорећи са експедиционог брода.
Експедиција је распоредила пет везова са хидрофонима и укупно 12 везова у Дејвисовом мореузу, арктичкој капији између Гренланда и Канаде.
МцДоналд ће сарађивати са композитором како би снимке, који ће бити сакупљени 2024. године, уградили у акустичну инсталацију која ће истраживати утицај човјечанства на океан. На основу путовања радиц́е и слике, скулптуре и друге радове.
„Занима ме да чујем акустичко загађење. Ниво мора расте и то ће имати утицаја на опсег звука и на сав биодиверзитет. Звук је фундаменталан за животиње океана и Арктика. Слух је од суштинског значаја за комуникацију, храњење и на крају опстанак. То говори о неопходности обрац́ања пажње на загађење које изазивамо у екосистемима око нас”, нагласила је Мекдоналд.
Финансиран од стране поларног програма Националне научне фондације САД, тим истраживача из Европе, САД и Канаде већ четири седмице проучава салинитет мора, миграције китова, ледене плоче и друге феномене. Материјал ће се користити у научној анализи и умјетничким дјелима, укључујући слике, скулптуре и филмове.
Иницијатива је настала усред све већег броја доказа да ће ледена капа Гренланда која се топи изазвати велики пораст нивоа мора, након што се трилиони тона леда излију у океан.
Резултати сагоријевања фосилних горива ће проузроковати минимални пораст од 27 цм само од Гренланда, према недавној студији у часопису Натуре Цлимате Цханге.
Одвојена студија прошле године открила је да је значајан дио леденог покривача Гренланда на ивици преломне тачке, након чега би убрзано топљење постало неизбјежно чак и ако се глобално загријавање заустави.
Коментари 0
остави коментар