- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
22. 10. 2022.
22:35 >> 22:35
"ARHIVA SJEĆANjA OKEANA"
Mikrofoni kod Grenlanda snimaju topljenje leda
Ekspedicija naučnika i umjetnika postavila je podvodne mikrofone u okeanu kod Grenlanda kako bi snimila i sačuvala zvučni zapis leda koji se topi. Hidrofoni će snimati zvuke svakog sata tokom dvije godine prije nego što budu prikupljeni za podatke i snimci pretvoreni u akustičnu kompoziciju.
Instrumenti se spuštaju na različite nivoe i temperature da bi zabilježili zemljotrese, klizišta, divlje životinje, zagađenje i otopljenu vodu, stvarajući arhivu „sjećanja okeana“.
„Ono što čujete u hidrofonima je snimak vremena. To je kao vremenska kapsula“, rekla je Sioban Mekdonald, irska umjetnica, govoreći sa ekspedicionog broda.
Ekspedicija je rasporedila pet vezova sa hidrofonima i ukupno 12 vezova u Dejvisovom moreuzu, arktičkoj kapiji između Grenlanda i Kanade.
McDonald će sarađivati sa kompozitorom kako bi snimke, koji će biti sakupljeni 2024. godine, ugradili u akustičnu instalaciju koja će istraživati uticaj čovječanstva na okean. Na osnovu putovanja radiće i slike, skulpture i druge radove.
„Zanima me da čujem akustičko zagađenje. Nivo mora raste i to će imati uticaja na opseg zvuka i na sav biodiverzitet. Zvuk je fundamentalan za životinje okeana i Arktika. Sluh je od suštinskog značaja za komunikaciju, hranjenje i na kraju opstanak. To govori o neophodnosti obraćanja pažnje na zagađenje koje izazivamo u ekosistemima oko nas”, naglasila je Mekdonald.
Finansiran od strane polarnog programa Nacionalne naučne fondacije SAD, tim istraživača iz Evrope, SAD i Kanade već četiri sedmice proučava salinitet mora, migracije kitova, ledene ploče i druge fenomene. Materijal će se koristiti u naučnoj analizi i umjetničkim djelima, uključujući slike, skulpture i filmove.
Inicijativa je nastala usred sve većeg broja dokaza da će ledena kapa Grenlanda koja se topi izazvati veliki porast nivoa mora, nakon što se trilioni tona leda izliju u okean.
Rezultati sagorijevanja fosilnih goriva će prouzrokovati minimalni porast od 27 cm samo od Grenlanda, prema nedavnoj studiji u časopisu Nature Climate Change.
Odvojena studija prošle godine otkrila je da je značajan dio ledenog pokrivača Grenlanda na ivici prelomne tačke, nakon čega bi ubrzano topljenje postalo neizbježno čak i ako se globalno zagrijavanje zaustavi.
Коментари0
Остави коментар