- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekologija
25. 02. 2022.
15:37 >> 15:38
ZABRINJAVAJUĆA STOPA TOPLJENJA
Grenlandski led nestaje
Istraživači i okeanografi primijetili su izuzetno visoke stope topljenja na dnu grenlandskog leda, drugog najvećeg ledenog pokrivača na svijetu. Nova studija otkrila je na Grenlandu ogromne količine toplote, koja izaziva dramatično topljenje ledenih površina.
Istraživači su koristili tehniku koja je i ranije korišćena na plutajućim ledenim pokrivačima na Antarktiku pod nazivom "fazno osjetljivo radio-eho sondiranje", da bi izmjerili i bolje razumjeli stope topljenja grenlandskog ledenog pokrivača. Rezultati su objavljeni nedavno u časopisu “Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Naučnici su zaključili da se tokom spuštanja otopljene vode sa površine ledenog pokrivača do baze energija pretvara u toplotu u procesu poput hidroelektrične energije koju proizvode velike brane. Efekat ovog spuštanja otopljene vode je daleko najveći izvor toplote ispod grendlandskog leda, što dovodi do nevjerovatno visokih stopa topljenja u njegovom dnu.
Tim je izračunao da se čak 82 miliona kubnih metara otopljene vode prenosilo u korito glečera Stor svakog dana tokom ljeta 2014. godine. Oni procjenjuju da je snaga koju je proizvela voda koja pada tokom perioda vršnog topljenja bila uporediva sa snagom koju proizvodi brana Tri klisure u Kini, najveća hidroelektrana na svijetu.
Tim međunarodnih naučnika koji stoje iza ovog otkrića predvodi Univerzitet u Kembridžu i uključuje istraživače sa Kalifornijskog univerziteta Santa Kruz i Geološkog zavoda Danske i Grenlanda, koje su podržali Evropska unija i Evropski istraživački savjet.
Studija predstavlja prve konkretne dokaze o mehanizmu gubitka mase ledenog pokrivača, koji još nije uključen u projekcije globalnog porasta nivoa mora.
Коментари0
Остави коментар