Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Lilia Rzhojtska  [ DW ]

13. 08. 2025. 11:44

Šta Ukrajinci očekuju od Trampovog susreta sa Putinom?

Spomenik majci domovini u Kijevu (detalj)

"Bilo kakve odluke protiv nas, bilo kakve odluke bez Ukrajine su odluke protiv mira. Njima se neće ništa postići." Ovo je rekao ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski u video obraćanju odmah nakon objave planiranog susreta predsjednika SAD i Rusije - Donalda Trampa i Vladimira Putina - u američkoj saveznoj državi Aljaska 15. avgusta.

Takav stav preovladava i u ukrajinskom društvu. To pokazuje anketa Kijevskog međunarodnog instituta za sociologiju (KIIS) sprovedena krajem jula i početkom avgusta. "Ukrajinci i dalje pokazuju otvorenost za pregovore i teške odluke. Apsolutna većina, međutim, i dalje odbija zahtjeve za kapitulacijom," kaže Anton Hrušecki iz KIIS u razgovoru za DW.

Prema anketi, 76 procenata Ukrajinaca odlučno odbija ruski "mirovni plan" i ustupke agresoru. Istovremeno, 49 procenata je protiv američkog mirovnog plana koji predviđa sigurnosne garancije za Ukrajinu od evropskih zemalja, ali ne i od SAD, priznanje Krima kao dijela Ruske Federacije, održavanje ruske kontrole nad okupiranim teritorijama i ukidanje sankcija protiv Rusije.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski (još) nije pozvan na sastanak na aljasci

Upitna primjena rezultata pregovora

U Ukrajini se ne isključuje mogućnost da bi pregovori na Aljasci bez učešća Kijeva i evropskih predstavnika faktički mogli imati za cilj kapitulaciju Ukrajine.

"Rusi nikada nisu promijenili svoju pregovaračku poziciju i neće je promijeniti dok ne pretrpe teške vojne i političke poraze," smatra Volodimir Horbač iz ukrajinskog Instituta za transformaciju Sjeverne Evroazije (INET).

Sama činjenica da Tramp razgovara sa Putinom bez prethodnog vršenja pritiska na Rusiju, prema Horbaču, pokazuje da je ovaj pristup osuđen na propast.

Donald Tramp, Vladimir Putin

"Rusi će insistirati na svojoj poziciji i željeti da zamijene prekid vatre za faktičku kapitulaciju Ukrajine, odnosno za ispunjenje ruskih zahtjeva. Govoriti o ustupcima je veoma naivno," naglašava stručnjak za DW.

Istovremeno, Horbač u razgovorima između Vašingtona i Moskve ne vidi katastrofu, ali ukazuje na "alarmantnu tendenciju" jer Tramp "konačno legalizuje ruskog ratnog zločinca Putina, što nije prihvatljivo ni za Ukrajinu ni za Evropu," kaže politikolog. "Ne vidim mogućnost za primjenu bilo kakvih realnih, praktičnih rezultata ovih pregovora u kontekstu ukrajinsko-ruskog rata.

Predlozi koje bi Putin mogao iznijeti neće zadovoljiti ni Ukrajinu ni Evropsku uniju. Tramp će morati da manevriše. On neće moći da natjera Ukrajinu i evropske partnere da prihvate Putinove uslove," kaže Horbač.

Slike nakon poslednjeg ruskog napada na Zaporižje

Direktor Centra za socijalna istraživanja "Ukrajinski meridijan", Dmitro Levus, podsjeća da se Ukrajina u martu 2025. već nalazila u sličnoj situaciji. Tada je Donald Tramp vjerovao da se rat može brzo završiti kroz pregovore sa Rusijom i nametanje mira kroz kapitulaciju Ukrajine. Stvarnost je, međutim, pokazala da je nemoguće ukinuti sankcije protiv Rusije, jer je većinu njih uvela Evropa, kaže ovaj stručnjak.

On vjeruje da će SAD i Rusija nakon ovog sastanka ponovo morati da se suoče sa stvarnošću, jer će ukrajinske oružane snage nastaviti da brane svoju zemlju, a evropski partneri Kijeva neće biti spremni da bezuslovno prihvate i sprovode sporazume između Trampa i Putina. "Pozicija Ukrajine koju je objavio Zelenski je jasna i ispravna: predaja teritorija je prema Ustavu nemoguća. Zato ne očekujem ništa sudbonosno od sastanka na Aljasci," kaže Levus za DW.

Skepticizam među ukrajinskim političarima

Kopredsjednica opozicione stranke "Evropska solidarnost" Irina Heraščenk vidi u sastanku na Aljasci test za cjelokupni međunarodni bezbjednosni sistem. Ako bi agresor Rusija bio nagrađen za napad, aneksiju i ratne zločine, to bi, prema političarki, bio signal za cio svijet da nasilje i revanšizam mogu ostati nekažnjeni. Priznavanje ruske okupacije je crvena linija koja se ne smije preći.

"Ovo bi otvorilo put za nove ratove, ne samo u našem regionu. Zato bi svi pregovori trebalo da se vode uz učešće Ukrajine i EU, sa strogim bezbjednosnim garancijama, međunarodnim nadzorom i mjerama za sankcije," napisala je Heraščenko na Telegramu. Sve ostalo neće značiti kraj rata, već samo početak novog.

Danilo Hetmancev, poslanik vladajuće stranke "Sluga naroda", pozitivnije gleda na sastanak između Trampa i Putina. Jer će se konačno otkriti pozicija ruske strane, vjeruje on.

"Ako na sastanku ponovo bude pokušaja 'diplomatskih manevara' umjesto produktivnih pregovora, to će vjerovatno završiti uvođenjem strogih američkih sankcija, uključujući i protiv ruskih saveznika, koji će tada morati da plate svoj dio za podršku agresiji, što im se neće svidjeti," piše Hetmancev na Telegramu.

Danilo Hetmancev, poslanik

Da li će pritisak na Ukrajinu porasti?

Istovremeno, ukrajinski stručnjaci ne isključuju mogućnost da će SAD nakon Trampovog sastanka sa Putinom ponovo pokušati da ucijene Ukrajinu i natjeraju je na uslove koji su neprihvatljivi za Kijev.

Oleksandr Krajev, stručnjak trusta mozgova "Ukrajinska prizma" i predavač na Kijevskoj Mohila akademiji, takođe vjeruje da bi Tramp mogao zaprijetiti prestankom isporuke oružja.

"Ali isporuke se već sada odvijaju sporadično i nesistematski. To više neće biti takva šok-terapija kao kada je Tramp prvi put najavio tako nešto," naglašava Krajiv za DW.

"Razgovori radi razgovora" - to će, prema njemu, biti stvarni rezultat sastanka na Aljasci, jer trenutno nijedna strana nema pravu predstavu o tome kako bi rat trebalo da se završi. "Mogla bi postojati zajednička izjava o nastavku razgovora, ali to je sve," kaže Krajiv.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније