Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Andreas Kenig  [ DW ]

14. 07. 2025. 07:09

Čitaj mi:

Budžet EU: agrarne subvencije su „vruć krompir“

Krompir na polju

Bez vještačkog navodnjavanja danas se ne može ništa – posebno ne po ovakvim sušama. Krompir jednostavno traži mnogo vode, objašnjava poljoprivrednik Kristof Plas. Upravo zbog toga se krajem devedesetih preselio iz Emslanda, sasvim uz granicu s Holandijom, u Brandenburg na istoku Njemačke, da bi tamo nastavio da uzgaja krompir.

Isprva je planirao da krompir prodaje građanima Berlina, koji je udaljen svega pedesetak kilometara od njegovih njiva. To, međutim, nije uspjelo. Danas njegova porodična farma sa 20 zaposlenih većinu od preko 12.000 tona krompira godišnje isporučuje velikim proizvođačima pomfrita. A da bi oni htjeli njegov krompir, mora da bude krupan – mušterije traže dug, lijep pomfrit.

Šnicla sa pomfritom i salata

Tokom nedavnog toplotnog talasa i Kristof Plas se zabrinuo za svoj krompir. Ipak, izgleda da su biljke to dobro prebrodile, najviše zahvaljujući sistemima za navodnjavanje. Sve to nije jeftino – košta ga između 160.000 i 180.000 eura godišnje.

Hrana iz komšiluka

Ali čak ni savremen sistem za navodnjavanje nije dovoljan da bi se ispunili zahtjevi kupaca u prehrambenoj industriji. Kristof Plas već odavno koristi digitalnu tehnologiju u poljoprivredi:

„Svake nedjelje uzimamo uzorke zemljišta i provjeravamo koji se nutrijenti, mikroelementi ili pomoćna sredstva za biljke mogu primijeniti da bismo postigli maksimalnu efikasnost – i to bez pretjeranog đubrenja."

Bez đubrenja se ne može

Plas, koji je i jedan od potpredsjednika Udruženja poljoprivrednika u saveznoj pokrajini Brandenburg, smatra da je njegova dužnost da proizvodi kvalitetnu hranu u sopstvenom regionu. Takva lokalna proizvodnja, kaže, doprinosi većoj nezavisnosti u vrijeme međunarodnih kriza, a naravno, štiti i klimu jer nema dugih transporta.

U tom smislu s pravom se nada da će tu elementarnu istinu priznati i politika i potrošači. Poljoprivreda kakvu mnogi traže može uspjeti samo ako se sistemski obezbijedi dovoljno sredstava, upozorava Plas. I on s nestrpljenjem iščekuje šta će biti dogovoreno u predstojećoj reformi Zajedničke poljoprivredne politike EU (ZPP).

Trećina vremena – za papire

Njemačko Udruženje poljoprivrednika u upravo objavljenom apelu takođe traži znatno povećanje evropskog budžeta za poljoprivredu.„Način na koji će se poslije 2028. oblikovati sistem subvencija iz ZPP-a i kako će se on sprovoditi u Njemačkoj mora omogućiti jačanje prihoda poljoprivrednih gazdinstava i rasterećenje od birokratije", navodi se u tekstu.

Poljoprivrednici - pre svega manja i srednjaj gazdinstva - na protestu traže smanjenje birokratije (2024)

Za Kristofa Plasa to znači i nastavak direktnih subvencija za poljoprivrednike. One su važne zbog planiranja, konkurentnosti i otpornosti u kriznim situacijama.

Kad je riječ o smanjenju birokratije, Plas prije svega vidi rješenje u tome da se pokaže više povjerenja u same poljoprivrednike. Gotovo sve što se radi na njivi mora se detaljno dokumentovati i obrazložiti. On i njegovi zaposleni procjenjuju da im to oduzima oko trećinu radnog vremena, što znači i da je potrebno više radne snage za isti posao – a samim tim i veći troškovi cjelokupne proizvodnje.

Velike razlike i među poljoprivrednicima

Isto tako, čini mu se da u briselskim kancelarijama ne postoji svijest o tome koliko su velike razlike među samim poljoprivrednicima: zasađivanje pojaseva cvijeća kao doprinos zaštiti insekata i biodiverziteta sigurno je bliže ratarima nego stočarima.

Cveće u vinogradu u Francuskoj

A ovaj njemački poljoprivrednik smatra da mere EU za zaštitu životne sredine i eko-regulative u poljoprivredi jednostavno nisu dovoljno atraktivne, niti prilagođene različitim vrstama gazdinstava – pa ih je teško primijeniti u svakodnevnoj praksi. Dosta je i takvog propisivanja pravila bez uvida u to kako izgleda stvarni dan jednog poljoprivrednika.

Poljoprivredna gazdinstva se izuzetno razlikuju po tome čime se bave – ogromne su razlike ne samo među državama EU, već i unutar same Njemačke. Neka su velika, neka mala, a mnogo toga zavisi i od regiona u kom se nalaze. A da bi se odgovorilo na izazove poput proizvodnje kvalitetne hrane, smanjenja emisije CO₂, zaštite klime i biodiverziteta, kao i veće regionalnosti – potrebna su dodatna sredstva, uvjeren je Plas.

Bavarci u tradicionalnoj nošnji i goveda

Udio agrarnih subvencija u budžetu EU

Evropska komisija planira da sredinom jula predstavi predloge za finansiranje i reformu Zajedničke poljoprivredne politike. Riječ je o sljedećem ciklusu agrarnih subvencija – za period od 2028. do 2034. godine.

Po planu koji važi do 2021. do 2027. EU za podršku poljoprivredi izdvaja oko četvrtina ukupnog budžeta - nešto manje od 60 milijardi eura godišnje. To je druga po visini stavka u budžetu EU. Po podacima iz 2021. najveći primalac agranih subvencija je Francuska, zatim slijede Španija, Njemačka, Italija pa Poljska koja, radi poređenja, dobija duplo manje od Francuske.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније