- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
17. 05. 2025. 09:29
Niš: Vučićev narodni sabor ili „najezda skakavaca“?
Danima unazad, Nišlije radoznalo posmatraju dešavanja na glavnom gradskom trgu i svuda oko njega. Ovdje je i inače kao u košnici, ali ovakve košnice nisu baš svakodnevne.
U srijedu se snimala reklama Apatinske pivare, na trgu su bili kamioni i velika bina, a uporedo su se postavljale kućice i šatori na drugom kraju parka za gastro-turistički festival koji traje dva dana. Organizatori su dozvole za zauzeće ovih javnih površina odavno obezbijedili.
Ogromna metalna konstrukcija koja se u četvrtak užurbano postavljala odmah ispred spomenika kralju Milanu zainteresovala je i čelnike glavne gradske opštine, jer zauzeće glavnog trga pripada upravo njima, a oni nisu dobili zahtjev za zauzeće ove javne površine, i nisu izdali nikakvu dozvolu za to.
Zato su tokom dana tu bile i inspekcijske službe. Medijana je inače najveća i centralna gradska opština i jedina opoziciona opština u Srbiji.
Otkazani davno zakazani koncerti
S druge strane glavnog trga, u niškoj tvrđavi, iznenadno i munjevito je grad organizatorima otkazao dva kulturna događaja, pa didžejevi elektronske muzike sa Naisus festivala i Vlado Kalember sa Srebrnim krilima moraju da dođu drugom prilikom.
Zbunjene Nišlije prate pogledom postavljanje bine. Još ništa nije zvanično, jer niko im se nije obratio.
Sa jedne strane predsjednik Srbije pozvao je, kako je prvobitno rekao, na „mali skup pristojne Srbije“ preko društvenih mreža i režimskih medija, a sa druge strane na društvenim mrežama kolaju i poruke da Aleksandar Vučić, ni SNS nisu dobrodošli. Osim reklama – ništa!
U petak je već sve izvjesno. Bina je skoro postavljena, a tu su i video-bimovi duž cijele gradske ulice, metalne ograde su suzile četiri trake kojima više ne ide saobraćaj, a postavljene su i kućice, i mobilni klozeti.
Bina od najmanje 30 metara pokazuje da ovo neće biti „mali skup“, već iz kasnijih najava „veliki narodni skup“ ili „trodnevni svenarodni sabor“ Pokreta za narod i državu.
Čista provokacija
„Sad sam prošla da vidim“, priča nam Nišlijka Marija Peternel i nastavlja: „Očekujem da Nišlije jako, jasno i artikulisano pokažu šta misle. Jasna poruka je ta da je njegovo prisustvo ovdje nepoželjno“, kaže ona.
„Moramo da pokažemo zube. Ako se ne pokažu zubi, Vučić će samo nastaviti da radi ono što najbolje radi, a to je pravi razdor i širi mržnju“, tvrdi jedan niški taksista.
Miodrag Stanković je iz drugog kraja grada prošetao do centra jer vjeruje da je dobro što predsjednik dolazi i nada se će sve biti u redu, bez nemira. Na pitanje od koga očekuje nemire, kaže: „Svuda ima svakakvih. I kod jednih, i kod drugih. Dovoljno da jedan napravi nešto, to je gotovo. Ali mislim da se to neće desiti“, optimističan je Miodrag.
Puno je nepoznanica o najavljivanom događaju, pa od gradonačelnika Niša Dragoslava Pavlovića danima pokušavamo da otkrijemo šta naredni dani donose Nišlijama. Ali, gradonačelnik ignoriše pitanja DW.
Na sajtu grada nema nikakvih najava, već vijesti o besplatnim preventivnim pregledima štitne žlezde.
Nema ni najava za medije o aktivnostima gradonačelnika, pa ipak, za medije koji prate njegove aktivnosti, prošetao je gradom i rekao da će to biti „veliki narodni skup i zaista jedan veličanstven događaj i da će blagovremeno obnarodovati ostale informacije“.
Niški studenti u blokadi odavno poručuju predsjedniku da ne dolazi. Kažu da ovim skupom režim ponižava Nišlije i ignoriše nezadovoljstvo koje mjesecima pokazuju na ulicama.
„Čista provokacija, demonstracija neke sile jer kao što smo vidjeli, skup vladajuće partije u Beogradu je trajao jedan dan“, kaže nam Anđela Šapić, studentkinja Građevinsko-arhitektonskog fakulteta u Nišu.
„Skakavci dođu, skakavci odu“
„Njima smeta što je Niš grad čije sve opštine ne potpadaju pod njihov uticaj. Njima smeta što ne mogu da budu dočekani kao što su studenti dočekivani“, kaže studentkinja. „Zašto bi ovo trajalo tri dana ukoliko se ne demonstrira neka sila?“
Dragan Milić iz Pokreta za decentralizaciju Srbije koji vodi Medijanu kaže da očekuje „najezdu skakavaca“ na Niš, ali: „Skakavci dođu, skakavci odu.“
„Niš je mjesto gdje je političko stradanje SNS-a krenulo, oni su doživjeli brutalan politički poraz u opštini Medijana koji ih i dalje jako boli, i vi ćete videti pokušaj koji traje već godinu dana da omalovaže pobjedu“, kaže naš sagovornik.
Nikad lošija vlast u istoriji Srbije
Iako kritikuje vlasti, Milić je bio jedini opozicioni političar koji je osudio bacanje jaja na članove SNS u Nišu 21. marta i polivanje gradonačelnika Niša vodom. Zbog toga je, kaže, trpeo linč na društvenim mrežama.
„Smatram da je SNS u istoriji Srbije nikada lošija vlast, koja što prije ode, to bolje za sve nas, bolje i za njih. Ali ne mogu da prihvatim kada neko kaže 'jahaćemo ih', 'pohovaćemo ih', 'dinstaćemo ih'. Htio to neko da prizna ili ne, to je vid nasilja, omalovažavanje drugih ljudi, makar to i SNS-ovaca“, kaže Milić za DW.
„Ako se mi budemo ponašali kao SNS, postavljam pitanje, po čemu se mi onda razlikujemo? Za mene je revanšizam jedan vid osvete, i ja ne vjerujem u osvetu, već u pravdu i u pravo“, dodaje.
Đorđe Stanković, niški narodni poslanik Narodnog pokreta Srbije, pak razume bes građana. Ali, sada poziva Nišlije da jednostavno idu na neka druga mjesta, kako ne bi uznemirili sebe događajima u centru.
On će svojim primjerom pokazati da ima važnijih mjesta od gradskog trga u Nišu ovog vikenda, te da je za njega Zaječar centar zemlje sve do 8. juna kada su tamo lokalni izbori.
Vanredni parlamentarni izbori za godinu i po dana?
Svjestan je provokacije vlasti kojoj je Niš trn u oku, ali je siguran da je to jedino što vlast može.
„Bilo kada da budu izbori, SNS nema šta da traži u Nišu, i te priče da Vučić ima najviše učlanjenja u njegov Pokret iz Niša su zaista bajke“, kaže Stanković za DW.
Smatra da izbori neće uskoro jer je, kako kaže, Vučić između dvije pozicije, da raspiše izbore koje će izgubiti ili da raspiše izbore koje će pokrasti, pa građanima predstoji još jedna godina na ulici.
Vanredne parlamentarne izbore studenti traže već neko vrijeme uz insistiranje se oni održe do ljeta. Ovih dana su najavljivali da će objaviti predstavnike svoje studentske liste na kojoj će se naći eksperti raznih profesija koje su podržavale tokom protesta.
Od toga su odustali, kaže naša sagovornica Anđela Šapić. „O tome ćemo pričati tek nakon raspisivanja izbora. Sve ostalo su nezvanične informacije i ne želimo da pričamo o tome dok se ne raspišu parlamentarni izbori, jer zašto bismo mi izlazili sa listom ako za njom nema potrebe“, kaže Anđela.
Predsjednik Vučić prije nego što je u petak uveče stigao u Niš, iz Tirane je poručio da će „izbori biti raspisani za godinu i po dana kada nadležne institucije donesu odluku o tome, a ne nenadležne organizacije koje nemaju nikakve prerogative vlasti da o tome odlučuju“.
Tog dana su upravo niški studenti poslali zahtjev predsjedniku Srbije za raspisivanje parlamentarnih izbora.
Za subotu su najavili i šetnju gradom i protest „Izbori(mo) se“. Dok na Trgu kralja Milana budu specijalni gosti predsjednika i predsjednik Aleksandar Vučić, studenti će kilometar odatle na Trgu kralja Aleksandra dočekati niškog maratonca Aleksu Radonjića i studente pješake koji su išli do Brisela.