- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
28. 04. 2025. 09:46
Čitaj mi:
Patrijarh Porfirije s Putinom u Moskvi: Gdje je moralni kompas?
Nikad više pod ruskim jarmom! Da bi sačuvali nezavisnost, stotine hiljada Ukrajinaca svakodnevno rizikuju svoje živote. Desetine hiljada je poginulo, još više je teško ranjeno. Ljudi, koje mnogi Rusi pogrdno nazivaju „Malorusima“, pokazuju veliku spremnost da se žrtvuju kako bi mogli da žive u slobodi. Putina to ne uznemirava. On pušta da se ubijaju civili, kidnapuju djeca, siluju žene, ubijaju ratni zarobljenici.
Toliko patnje, samo zato što Putin to želi.
Sada je dobio neočekivanu posjetu: patrijarha srpskog Porfirija i vladiku Irineja (Bulovića) iz Novog Sada. Ruski patrijarh Kiril pozvao je svoju braću sveštenike u Moskvu i odmah ih odveo Putinu. Slike s tog susreta ogorčile su ljude u Srbiji, ali i one u pravoslavnoj dijaspori u Evropskoj uniji i Sjedinjenim Državama. Za pobožne hrišćane, teško je da podnesu kada vide slike ratnog huškača Putina kako sjedi za stolom i smije se s ljudima u crnim mantijama. Nijednom ne pominju riječ Ukrajina, ni stotine hiljada mrtvih i ranjenih, ni uništenje preko 630 – često pravoslavnih – crkava i manastira.
Teško da iko očekuje da diktator ima moralni kompas, ali sa sveštenstvom je drugačije.
„Obojena revolucija“
I kao da sama činjenica da je do susreta došlo nije dovoljno skandalozna, patrijarh Porfirije se u razgovoru s Putinom žali na srpsku omladinu. Od katastrofe u Novom Sadu u novembru 2024. godine, u kojoj je poginulo 16 ljudi, mladi su izašli na ulice i zahtijevaju slobodu: slobodne medije, slobodne izbore, demokratiju, život bez korupcije i nepotizma.
Stotine hiljada ljudi im se pridružilo. Protesti ugrožavaju autoritarni režim predsjednika Aleksandra Vučića, koga podržavaju patrijarh srpski Porfirije i vladika Irinej. Tokom posjete Putinu, dvojica sveštenika osudila su „obojene revolucije“ koje su navodno kontrolisane iz inostranstva.
Time je „sveštenik dospio na politički usijan teren, jer većina srpskog društva odbacuje Aleksandra Vučića, kao što istraživanja javnog mnjenja jasno pokazuju“, kaže za Dojče vele Dušan Reljić iz njemačkog Instituta nauka i politika. Dajući podršku srpskom predsjedniku i osuđujući prodemokratske građane kod svoje kuće, patrijarh je otuđio Crkvu od naroda, ukazuje Reljić.
Slično to vidi i teolog-emeritus sa Univerziteta u Minsteru i dobar poznavalac pravoslavlja, prof. dr Tomas Bremer: „Teško je reći šta je podstaklo patrijarha Porfirija da dâ takve izjave – da li se osjećao pod pritiskom da kaže te stvari, da li je zaista vjerovao u njih ili nije bio svjestan njihovog dometa.“ U svakom slučaju, demantovana je Porfirijeva tvrdnja da će ostati neutralan po pitanju demonstracija koje već mjesecima traju u Srbiji, ocjenjuje prof. Bremer u izjavi za DW.
Sveštenstvo koje se okupilo oko Putina očigledno je podleglo iskušenju autoritarizma. U slučaju ruskog patrijarha Kirila to i nije iznenađenje. Nekada je radio za moskovsku tajnu službu KGB. Njegovo kodno ime bilo je „Mihajlov“, što je, između ostalog, zabilježeno i u dokumentima Švajcarske federalne policije. Blizina srpskog vladike Irineja Bulovića autoritarnim vladarima takođe je dobro poznata. Nekada je podržavao srpskog ratnog huškača Slobodana Miloševića.
U razgovoru s Putinom, Irinej se založio da Srbija postane dio „ruskog svijeta“. Srpska omladina želi upravo suprotno. Oni zahtijevaju da se njihova zemlja brzo pridruži Evropskoj uniji. Kako bi to naglasila, delegacija demonstranata iz Srbije trenutno je na putu ka Briselu. Suprotno izričitom savetu EU, predsjednik Srbije Vučić prisustvovaće Putinovoj proslavi pobjede u Moskvi 9. maja.
Ogorčenje i u SPC
Susret Porfirija i Irineja sa šefom Kremlja nije ogorčio samo hiljade demonstranata u Srbiji, već i mnoge sveštenike SPC. Kada srpski demonstranti marširaju kroz gradiće i sela, ne samo da ih stanovništvo oduševljeno dočekuje, već ih po pravilu i tamošnji parohijski sveštenik blagosilja.
Šest mitropolita i episkopa, među kojima veoma popularni mitropolit SPC u Njemačkoj, Grigorije Durić, nekoliko episkopa u SAD, kao i mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije, u svom pismu izrazili su solidarnost sa srpskim studentima. Oni očekuju da će susret patrijarha s Putinom biti kritički razmatran na godišnjem sinodu SPC u Beogradu sredinom maja.
Da bi se smirila situacija, prof. Bremer predlaže da srpski patrijarh otputuje u Kijev. Tamo bi mogao da se sretne s mitropolitom Onufrijem (Ukrajinska pravoslavna crkva). U suprotnom, „stvoriće se utisak da je Srpska crkva izdala ukrajinsko pravoslavlje“.