- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
23. 04. 2025. 08:02
Kineski električni automobili: konkurencija je nemilosrdna
Na najvažnijem kineskom sajmu automobila, koji ove srijede (23. april) počinje u Šangaju, sve se vrti oko električnih inovacija. U Šangaju se očekuje više od 100 novih modela, većinom na električni pogon.
Udruženje kineske automobilske industrije optimistično je: tokom ove godine biće bez problema premašen udio od 50 odsto električnih automobila u prodaji novih vozila. Automobili sa motorima sa unutrašnjim sagorijevanjem poprilično brzo nestaju sa kineskih ulica. Zašto je to tako?
Subvencije i inovacije
Država podstiče uspon elektromobilnosti. Struja je u Kini „veoma jeftina“, dok je nafta skuplja, kaže Cui Dongšu, stručnjak kineskog udruženja autoindustrije. Više od deset godina Peking je subvencionisao kupovinu električnih automobila. Iako su direktni podsticaji za kupovinu ukinuti, poreske olakšice i dalje postoje.
Do kraja 2025. godine neće morati da se plaća porez od 10 odsto na kupovinu električnih automobila. Mnogi gradovi olakšavaju registraciju električnih vozila. Pored toga, državna kvota za nova energetska vozila (NEV) obavezuje kompanije da proizvode sve veći udio električnih i hibridnih modela.
Uspjeh je opipljiv: 2024. godine udio NEV-vozila na tržištu novih automobila dostigao je oko 47 odsto, naspram 31,6 procenata prethodne godine. Istovremeno se masovno ulaže u stanice za punjenje, mreže za zamjenu baterija i reciklažu akumulatora.
Žestoka borba cijenama
Pored toga, konkurencija je nemilosrdna. Ulazak Tesle na kinesko tržište 2020. godine podstakao je kineske proizvođače automobila da stvaraju inovacije i optimizuju troškove, kaže analitičar Paul Gong iz banke UBS. Električni automobil u Kini sada košta otprilike upola manje nego u zapadnom svijetu.
Rat cijenama traje već treću godinu. Skoro svi veliki proizvođači su nedavno ponovo snizili cijene ili privlače kupce bonus-programima. Posledice: smanjene marže, gubici i višak kapaciteta. Stečajevi su sve češći.
Tako su 2024. godine morali da se ugase brojne ambiciozne startap-firme. U decembru se – ubrzo po izlasku na tržište – raspao zajednički poduhvat Đijue, koji su pokrenuli tehnološki gigant Bajdu i proizvođač automobila Geli. Pre toga su propali proizvođači kao što su Hjuman Horajzons, Bajton, Veltmajster i Bordrin, ostavivši za sobom nesigurne kupce i automobile bez servisne podrške ili ažuriranja softvera.
Kineski brendovi u brzoj traci
Među jasnim pobjednicima je BYD iz Šenžena. Sa pristupačnim električnim modelima, kompanija je pogodila ukus mase. U prvom kvartalu 2025. BYD je u Kini prodao skoro 700.000 električnih i hibridnih vozila. Tržišni udio iznosi oko 29 odsto — više nego sledeća četiri najveća proizvođača zajedno. BYD je pretekao ne samo Teslu, već i tradicionalne lidere u segmentu motora s unutrašnjim sagorevanjem.
Veliki rast bilježi i Li auto. Ova kompanija specijalizovana za urbane terence se u premijum segmentu oslanja na tzv. hibride sa produženjem dometa, kod kojih elektromotor pokreće vozilo, dok motor sa unutrašnjim sagorjevanjem puni bateriju. Sa tim konceptom, kompanija je 2024. udvostručila prodaju i sada posluje s profitom. Među uspješnima je i Geli, u čijem sastavu su brendovi kao što su Zeekr i Link end ko.
Kineski brendovi sve više nastoje da se plasiraju na inostrana tržišta. U Njemačkoj su, na primjer, prisutni BYD i Nio. Šire se i u Južnu Ameriku i Jugoistočnu Aziju. Međutim, zbog straha od preplavljivanja tržišta jeftinim kineskim automobilima, EU pa čak i Rusija — bliski kineski partner — pooštrile su trgovinske barijere. Stručnjaci očekuju da će izvoz kineskih e-vozila ove godine rasti sporije.
Stalno nova konkurencija na tržištu
Velike tehnološke kompanije takođe remete tržište u Kini. Kompanija Šaomi, poznata po pametnim telefonima, uspješno je lansirala svoju prvu električnu limuzinu SU7 2024. godine. Šaomi se oslanja na načelo „mnogo tehnologije za malo novca“. Huavej je takođe aktivan i obezbjeđuje softverska rešenja za najmanje sedam proizvođača automobila. U Huavejevim prodavnicama automobili stoje odmah pored pametnih telefona.
Strani proizvođači su pod velikim su pritiskom. Njihovi električni modeli često igraju sporednu ulogu. Kontinuirani pad njemačkih brendova u Kini, prema mišljenju stručnjaka za automobilsku industriju Žonga Šija, djelimično je i rezultat njihovih sopstvenih slabosti.
„Njemački automobili svakako mogu zadržati određeni tržišni udio u Kini, ali to zavisi od toga ko će pobijediti – Folksvagen ili BMW i Mercedes“, objašnjava on. Automobile pomenute tri kompanije kupci doživljavaju kao zastarele.
Proizvođači se sada više fokusiraju na potrebe kineskih potrošača. Traže se umreženost i digitalne komandne table – pametni telefon na točkovima. Analitičar Gong savjetuje stranim kompanijama da Kinu ne posmatraju više samo kao proizvodni centar, već kao globalni centar za istraživanje i razvoj.
Neprekidne inovacije
Nakon buma električnih automobila, u centar pažnje dolazi autonomna vožnja. Krajem marta dogodila se smrtonosna nesreća sa Šaomi-automobilom u režimu auto-pilota. Troje putnika je poginulo kada je automobil udario u betonski stub na auto-putu i zapalio se. Incident je u Kini izazvao raspravu o bezbjednosti sistema za samostalnu vožnju. Vlada sada upozorava proizvođače da ne preuveličavaju sposobnosti svojih sistema za asistenciju.
Prema prognozama iz industrije, do 2026. godine će više od 60 odsto svih prodatih novih vozila u Kini biti – na električni pogon.