Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Lucija Šulten  [ DW ]

17. 04. 2025. 07:34

Meloni kod Trampa u Vašingtonu: da li je ona sada most između EU i SAD?

Provided by Deutsche Welle

U Vašingtonu se ovog četvrtka (17. april) očekuje italijanska premijerka Đorđa Meloni koja dolazi u posjetu američkom predsjedniku Donaldu Trampu. Glavna tema razgovora trebalo bi da bude carinski spor između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije.

Nakon najave putovanja situacija se donekle smirila: Tramp je objavio da će takozvane „recipročne carine“ protiv EU u visini od 20 odsto biti suspendovane na 90 dana. Zatim je Brisel najavio da će svoje planirane kontramere za američke carine na čelik i aluminijum, koje su prethodno već bile uvedene, takođe da suspenduje na 90 dana – jer se želi, kako je rekla predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajn, da se pruži šansa pregovorima.

Glavna tema: carine

Uprkos toj novoj situaciji, Tereza Koratela, zamjenica šefa rimskog predstavništa trusta mozgova Evropski savjet za spoljne odnose, očekuje da će Meloni prvenstveno htjeti da pregovara o carinama.

I Koratela i Leo Goreti iz Italijanskog instituta za spoljnu politiku (IAI) očekuju da će Meloni pokušati da iskoristi svoj uticaj i dobre odnose s američkim predsjednikom kako bi se pronašlo rešenje u carinskom sporu između EU i SAD.

Odnosi Đorđe Meloni i Donalda Trampa smatraju se dobrim: kao jedina evropska šefica vlade ona je prisustvovala Trampovoj inauguraciji u januaru. Kada je prethodno posjetila Trumpa na njegovom imanju u Mar-a-Lagu, pohvalio ju je kao „fantastičnu ženu“. Iz Rima se u poslednje vrijeme sve češće čuje da Italija želi da preuzme „uloga mosta“ između SAD i EU.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na konferenciji za novinare u Briselu 7. aprila rekla je da se uvek zalagala za nulte carine između SAD i EU

„Rizična igra“

Uoči putovanja, Đorđa Meloni je pred predstavnicima italijanske privrede izjavila da podržava predlog Evropske komisije za carinsku nultu stopu između SAD i EU. Za to se prošle sedmice na platformi Iks izjasnila i predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen. Ona se, kako je napisala, uvjek zalagala za sporazum o carinskoj nultoj stopi između EU i SAD.

Istoričar Goreti, koji u IAI vodi odjeljenje za italijansku spoljnu politiku, kaže da je odnos italijanske premijerke prema SAD „rizična igra“. Jer: „Koliko god ideološki bila bliska Trampu, ona se ne može potpuno svrstati na stranu SAD protiv Brisela.“ Italija sebi, posebno po pitanju ekonomije, ne može da priušti izlazak iz EU, upozorava taj stručnjak.

Meloni, koja predsjedava desnoj partiji Braća Italije, pod pritiskom je interesa domaće privrede. Italija je 2024. ostvarila trgovinski suficit sa SAD u razmjeni roba od gotovo 40 milijardi evra – treći najviši u EU, nakon Njemačke i Irske. Ukupno deset odsto italijanskog izvoza otpada na SAD. Ipak, za italijansku privredu američko tržište nije ni približno toliko relevantno kao unutrašnje tržište Evropske unije, kaže Leo Goreti za DW.

Da li Meloni govori u ime EU?

U Briselu ne prestaju da naglašavaju da je pregovaranje o carinama u načelu stvar Evropske komisije. S obzirom na putovanje italijanske premijerke u SAD, poslednjih dana došlo je do kontakata između predsjednice Evropske komisije Fon der Lajen i Meloni, saopštila je portparolke EU Arijana Podesta. Ona je dodala da su pre polaska planirani dalji kontakti, te da je plan italijanske premijerke „veoma dobrodošao i dobro koordiniran“.

Italijanska premijerka Đorđa Meloni i francuski predsednik Emanuel Makron u martu u Parizu: da li će francuski predsednik pozdraviti to što Meloni putuje u Vašington?

Ove nedelje je u Vašingtonu bio i komesar EU za trgovinu Maroš Šefčovič. Nakon obavljenih sastanaka on je istakao spremnost EU da se radi na postizanju „poštenog dogovora“, uključujući i ponudu za ukidanje carina na industrijske proizvode. Ali za to su, kako je objavljeno na Iksu, potrebni „znatni zajednički napori obje strana“.

U igri i drugi interesi

Istoričar Leo Goreti smatra da će za EU biti veoma važno kako će se Meloni pozicionirati u Vašingtonu. Pritom se, kaže Goreti, ona koleba između promovisanja politike nulte carine i kritike na račun EU. Ako ostane pri politici nulte carine, to bi moglo da naiđe na dobar odjek u Briselu i kod država-članica, smatra Goreti. Ipak dodaje da bi, ako bude kritikovala EU i usmjeri raspravu na unutrašnje probleme poput preterane birokratije i regulacije, to moglo da pošalje lošu poruku Briselu.

Iako taj istoričar sumnja da će Meloni iz Vašingtona donjeti konkretne rezultate, on smatra da je nakon sastanka moguća izjava u smjeru zajedničkog transatlantskog tržišta. Politikološkinja Tereza Koratela je još skeptičnija i naglašava da Meloni nema zvanični mandat Evropske komisije.

Ali i drugi nacionalni interesi mogli bi da igraju ulogu u susretu Tramp-Meloni. Italija je 2024. izdvojila samo oko 1,5 odsto svog BDP za odbranu i time nije ispunila cilj NATO od dva procenta. Leo Goreti očekuje da će Meloni od Trampa tražiti razumjevanje. Za tu zemlju je već i dostizanje granice od dva odsto veoma teško. Veći izdaci, poput onih koje SAD traži, odnosno pet odsto – za Italiju su nemogući, kaže Leo Goreti.

*ovaj članak je najprije objavljen na njemačkom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније