- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
09. 04. 2025. 11:55
Kina odbacuje Trampov ultimatum – uvode se dodatne carine
Trgovinski sukob između Sjedinjenih Američkih Država i Kine ulazi u novu, još napetiju fazu. Kina nije povukla svoje kontramere od 34 odsto carina na američku robu, ignorišući tako ultimatum američkog predsjednika Donalda Trampa. Kao odgovor, SAD su uvele dodatne carine u ukupnom iznosu od 104 procenta na kineski uvoz, koje su stupile na snagu u ponoć po vašingtonskom vremenu.
„Ako SAD insistiraju da idu kako su naumile, Kina će se do kraja boriti protiv toga“, poručilo je Ministarstvo trgovine u Pekingu. Ono je istovremeno pozvalo vladu u Vašingtonu da „prekine sa ometanjem kineske ekonomije i trgovine“. Takođe su poručili da bi trebalo da dođe do „ravnopravnog dijaloga zasnovanog na međusobnom poštovanju“. Prijetnje i ucjene, kažu iz Pekinga, „nisu pravi put“.
Kineski državni mediji ocjenjuju američku politiku kao „despotsku“ i optužuju SAD da su „opsjednute sopstvenom veličinom“. List China Daily navodi da su kineske kontramere „neophodan odgovor“, a ne provokacija.
Očekuje se da Kina u narednim danima uvede dodatne trgovinske barijere za američke proizvode i kompanije. Takođe se spekuliše da bi mogla da obustavi saradnju s Vašingtonom u borbi protiv krize izazvane fentanilom u SAD.
Fon der Lajen nastoji da deeskalira sukob
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je Kinu da ne dozvoli dalje širenje trgovinskog spora sa Trampom. U telefonskom razgovoru s kineskim premijerom Lijem Ćijangom, Fon der Lajen je „pozvala na pregovaračko rešenje trenutne situacije i naglasila da se mora izbjeći dalje zaoštravanje“, saopštila je Evropska komisija u Briselu.
Fon der Lajen je naglasila da Kina i EU, kao dva najveća svetska tržišta, imaju odgovornost da „podržavaju trgovinski sistem koji je slobodan i fer, i koji se temelji na jednakim uslovima konkurencije“. Takođe je podsjetila na značaj „stabilnosti i predvidljivosti“ za svetsku privredu.
Šefica Komisije ističe i da Peking ima ključnu ulogu u mogućim efektima preusmjeravanja zbog američkih carina. EU se pribojava da bi u slučaju veće eskalacije trgovinskog sukoba između SAD i Kine, više jeftine kineske robe moglo da završi u Evropi, što bi oborilo cijene i ugrozilo evropske firme.
EU carine: Kukuruz da, viski ne
Komisija Ursule fon der Lajen u međuvremenu je predstavila listu dodatnih američkih proizvoda na koje bi mogle da se uvedu uvozne carine do 25 procenata. Među tim proizvodima su, između ostalog, poljoprivredni artikli kao što su kukuruz, soja i živinsko meso, ali i čelični proizvodi, tekstil i šminka. O listi bi članice EU trebalo da glasaju u srijedu.
Na listi nema alkoholnih pića poput burbona, iako su u prvobitnim planovima i ona bila predviđena za carine. Brisel je time reagovao na pritisak zemalja velikih izvoznica vina poput Francuske i Italije, nakon što je Tramp zaprijetio uvoznim carinama od 200 procenata na alkoholna pića iz Evrope.
U prvoj fazi bi već tokom aprila mogle biti ponovo uvedene carine iz Trampove prve predsjedničke administracije. To bi pogodilo američke proizvode kao što su motocikli Harli-Dejvidson i džins.
Berze: kratkotrajni oporavak
Na berzama je u utorak došlo do oporavka nakon „Crnog ponedeljka“. Njemački indeks DAX vratio se iznad granice od 20.000 poena, nakon pada od preko 2.000 poena dan ranije. Ipak, trgovinski sukob je prethodnih dana izbrisao čitav dobitak indeksa ostvaren od početka 2025. godine.