- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
07. 04. 2025. 11:42
Smrt porodilje na svaka dva minuta
Sedmi april se od 1950. obilježava kao Dan svjetskog zdravlja i to je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) odlučila nedugo nakon što je i sama bila osnovana.
Ove godine je taj dan posvećen problemu koji se već počeo zaboravljati u razvijenim zemljama – smrtnost porodilja.
Jer problem je još uvijek ogroman: svaka dva minuta negdje u svijetu jedna žena izgubi život u trenutku kad na svijet donosi novog Zemljanina. Majke umiru bilo za vrijeme samog porođaja ili neposredno nakon toga.
„Većina tih smrtnih slučajeva bi se mogla spriječiti“, piše u saopštenju SZO povodom ovog dana.
Stanje je doduše postalo bolje – 2000. godine je bilo gotovo dvostruko više smrtnosti porodilja u svijetu, oko 443 hiljade. U Evropskoj uniji je to postao izuzetan slučaj – 2023. je preminulo 450 majki u trenutku rođenja svog djeteta.
Porođaj je jedan od medicinski najkompleksnijih trenutaka u ženskom životu. Odlična i duhovita knjiga britanskog bivšeg ljekara Adama Kaja This is Going to Hurt o njegovim iskustvima na porođajnom odjeljenju britanske bolnice svjedoči da baš sve može poći krivim putem.
Od položaja djeteta u utrobi pa do sve većeg problema u Evropi jer su majke sve starije kod rođenja prvog djeteta. Nizak nivo smrtnosti porodilja znači i još uvijek odličnu zdravstvenu njegu Evropljanki.
SZO treba novac
A o takvoj njezi mnoge trudnice u svijetu mogu samo da sanjaju: daleko najgore je u Nigeriji gdje je 2023. umrlo 75.000 porodilja, ali loše je i u Demokratskoj Republici Kongo i Pakistanu.
Nema većeg napretka ni u Latinskoj Americi, a na ovaj Dan zdravlja se generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus posebno osvrnuo na Sjedinjene Države.
Zapravo u SAD smrtnost porodilja opet raste – dobra zdravstvena njega tamo može i da košta, ali SZO je mnogo više zabrinuta pretnjama vlasti u Vašingtonu da će potpuno obustaviti novčanu podršku Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.
Kod smrtnosti porodilja u svijetu SZO je postavila cilj da dogodine smrtnost ograniči na najviše 70 na 100.000 porođaja – u Njemačkoj je to 2017. bilo 7, u Srbiji 10, ali u mnoštvu država Azije, Južne Amerike i prije svega Afrike to je daleko iznad te granice: u Južnom Sudanu je to bilo 1.150 slučajeva.
A bez finansijskih sredstava su države prinuđene da smanje za život važnu njegu za zdravlje majki, novorođenčadi i djece, upozorava Gebrejesus. Manje novca znači zatvaranje zdravstvenih institucija i gubitak osoblja, a istovremeno ugrožava snabdijevanje sredstava i ljekova kojima bi se majke mogle spasiti.