Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Detlef Landmeser (ARD)  [ DW ]

02. 04. 2025. 11:31

Nove carine: šta će sada reći Tramp?

Donald Tramp najavio „Dan oslobođenja“

Donald Tramp (78) nastavlja svoju agresivnu trgovinsku politiku. Kako bi se, prema njegovim rečima, suprotstavio „nefer trgovini“ i ostvario dodatne političke ciljeve, američki predsednik planira da danas – 2. aprila, koji je nedavno nazvao „Danom oslobođenja“ – najavi nove dalekosežne carine.

Koje nove carine se očekuju?

Za sada je poznat samo manji deo plana, ali i on već ima značajnu težinu: od četvrtka (3.april) će se na sve automobile uvezene u SAD primenjivati dodatna carina od 25 procenata. Krajem marta Tramp je izjavio da te carine više nisu predmet pregovora, već da su „trajne“.

Dalji mogući potezi za sada su samo nagovešteni. Međutim, Tramp je tokom vikenda već poručio da nijedna država neće biti pošteđena.

Prema rečima predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen (66), SAD će uvesti nove posebne carine na uvoz poluprovodnika, farmaceutskih proizvoda i drveta. Takođe se očekuje još jedna najava o takozvanim recipročnim carinama, koje bi bile odgovor na navodno nepravedne carine drugih zemalja, rekla je ona u utorak pred Evropskim parlamentom. Tramp je već najavio da će u okviru tih uzajamnih carina uzeti u obzir i druge trgovinske prepreke, poput posebnih uvoznih regulativa ili subvencija.

Ursula fon der Lajen: Imamo jak plan

Međutim, najgori scenario i dalje nije isključen: to bi bile opšte dodatne carine na sav uvoz, u visini od 20 ili čak 25 procenata. Koje god carine budu uvedene, verovatno će biti u rasponu od oko 20 procenata, prenosi Vašington post, pozivajući se na insajderske izvore.

Tramp je takođe najavio dodatne carine koje nisu direktno povezane sa ekonomskim ciljevima. Tako bi trebalo da budu uvedene drakonske kaznene carine protiv zemalja koje kupuju naftu i gas iz Venecuele. Takve takozvane sekundarne carine mogle bi ubuduće da pogode i zemlje koje uvoze energente iz Rusije ili Irana.

Koje carine je Tramp već uveo?

Od 12. marta u SAD važe carine od 25 procenata na uvoz čelika i aluminijuma. SAD uvoze otprilike polovinu čelika i aluminijuma koji se koristi u zemlji. Najveći snabdevač je Kanada, a slede Brazil i Evropska unija.

Tramp je već imao oštru razmenu pretnji sa susedima Meksikom i Kanadom. Prvobitno je najavio opšte kaznene carine od uglavnom 25 procenata, počevši od 1. februara. Nakon dva odlaganja i međusobnih pretnji, za sada su izuzeti proizvodi koji potpadaju pod sporazum o slobodnoj trgovini USMCA.

Sa Kinom – s kojom SAD imaju najveći trgovinski deficit – Tramp je bio manje popustljiv. Od 4. marta na kineski uvoz u SAD primenjuju se dodatne carine od 20 procenata. Peking je do sada uzvratio uvođenjem carina na niz američkih poljoprivrednih proizvoda.

Kina uvozi ogromne količine soje iz SAD, ali i kukuruza, pšenice pamuka, kao i svinjskog mesa

Kako reaguje EU?

Evropska komisija, nadležna za trgovinsku politiku EU, do poslednjeg trenutka je isticala spremnost na pregovore. Na nove carine na čelik i aluminijum EU je, kao i ranije, odgovorila carinama na „tipično američke“ proizvode poput džinsa, viskija i motocikala, koje je prvobitno planirala da uvede od utorka. Njihova primena je, međutim, pomerena na sredinu aprila. Razlog bi mogla biti i Trampova pretnja da će uvesti carine od 200 procenata na alkoholna pića poput vina i šampanjca.

Brisel je odlučan da proširi mere odmazde ukoliko pregovori sa SAD propadnu. „Ne želimo nužno da uzvratimo, ali ako bude potrebno, imamo jak plan“, poručila je Ursula fon der Lajen. Evropa, kako je dodala, raspolaže „svim sredstvima da zaštiti ljude u Evropi i naše blagostanje“.

Za sada Brisel ne otkriva više detalja. Poslednjih dana sve su glasniji zahtevi da se američki internet giganti nađu na udaru. To bi moglo značiti nove takse ili čak uvođenje digitalnog poreza.

Američke digitialne firme su apsolutno dominanatne

Kakve bi mogle biti posledice?

U svakom slučaju, trgovinske partnere SAD očekuju teški pregovori. EU je već pokrenula razgovore o raznim novim sporazumima, poput pojačanog uvoza američkog tečnog gasa ili vojne tehnologije.

Međutim, dosadašnji rezultati pregovora ukazuju na to da trgovina, po svemu sudeći, više neće funkcionisati kao ranije. U najgorem slučaju, trgovinski spor mogao bi da preraste u pravi trgovinski rat – sa ozbiljnim posledicama po ekonomiju.

Ursula fon der Lajen upozorila je da će američke carine ponovo podstaći inflaciju, povećati troškove poslovanja i na kraju dovesti do otpuštanja radnika.

Za Nemačku, koja je prošle godine izvezla oko deset procenata svoje robe u SAD, čak više nije isključena ni - recesija.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније