Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ivan Đerković (po agencijama)  [ DW ]

18. 02. 2025. 15:10

Pregovori SAD-Rusija: ključ za okončanje rata u Ukrajini?

Američka i ruska delegacija za stolom u palati Diradža u Rijadu

Sjedinjene Američke Države i Rusija složile su se da uspostave „mehanizam konsultacija“ kako bi se pozabavile „iritacijama“ u međusobnim odnosima i počele da rade na okončanju rata u Ukrajini, saopšteno je iz Stejt departmenta. Pritom je jasno naglašeno da su ti napori u ranoj fazi.

„Jedan telefonski poziv i nakon toga jedan sastanak – to nije dovoljno za uspostavljanje trajnog mira“, rekla je portparolka Stejt departmenta Tami Brus poslije sastanaka visokih delegacija SAD i Rusije u Saudijskoj Arabiji, prvog otkako je Kremlj prije tri godine napao Ukrajinu.

Sastanak je održan bez predstavnika Ukrajine.

Prvi put susret uživo Rubio-Lavrov

Pregovori u palati Diradža u Rijadu počeli su bez da su kamere zabilježile rukovanje dviju delegacija. S jedne strane stola sjedio je američki državni sekretar Marko Rubio (53), strogog izraza lica. On je na funkciji tek mjesec dana. S druge strane bio je Sergej Lavrov (74), ministar spoljnih poslova Rusije već više od dvije decenije. Bio je to njihov prvi susret uživo.

Rubio je na pregovore došao u pratnji američkog savjetnika za nacionalnu bezbjednost Majka Volca i izaslanika za Bliski istok Stiva Vitkofa. S ruske strane u razgovorima je učestvovao Putinov savjetnik Jurij Ušakov.

Strogi izrazi lica: američki državni sekretar Marko Rubio (levo) i savetnik za nacionalnu bezbednost Majk Valc

Saudijski ministar spoljnih poslova, princ Faisal bin Farhan, i savjetnik za nacionalnu bezbjednost, Musad bin Mohamed al Ajban, prisustvovali su početku razgovora, a zatim su napustili prostoriju.

Susret Tramp-Putin?

Nakon razgovora, u intervjuu za agenciju Asošijeted pres, Rubio je rekao da su se obje strane složile da obnove osoblje u svojim ambasadama u Vašingtonu i Moskvi kako bi se stvorile misije za podršku mirovnim pregovorima u Ukrajini, bilateralnim odnosima i saradnji u širem smislu. Obje ambasade teško su pogođene protjerivanjem velikog broja diplomata u posljednjih nekoliko godina.

Susret u Rijadu takođe je trebalo da otvori put za sastanak Donalda Trampa i Vladimira Putina. Nakon završetka razgovora, Putinov savjetnik za spoljne poslove Jurij Ušakov rekao je za ruski Prvi kanal da još nije određen datum za taj samit, ali da je „malo vjerovatno“ da će se on održati sljedeće nedjelje.

Ušakovljeve izjave date nakon sastanka sugerišu da su dvije strane postigle izvjesni napredak. Rusija i SAD složile su se, rekao je, da „uzmu u obzir interese i jedne i druge strane“ i unaprijede svoje odnose. On je dodao da je „teško reći“ da se pozicije dvije zemlje „približavaju, ali se i o tome govorilo“.

Već godinama u diplomatiji: ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov (desno) i Putinov savetnik Jurij Ušakov

Američki državni sekretar Marko Rubio rekao je poslije sastanka da bi veze između Vašingtona i Moskve mogle da se poboljšaju ako se rat u Ukrajini okonča. Kaže da „postoje izuzetne mogućnosti za partnerstvo“ sa Rusijom i da je to „ključ za okončanje ovog sukoba“.

Rubio je ujedno naglasio da će okončanje ruskog rata u Ukrajini zahtijevati ustupke svih strana i dodao da će Evropa biti dio pregovora.

Evropljani pod pritiskom

Pregovori u Rijadu dovode Evropljane pod pritisak po pitanju Ukrajine. Moraće da ubrzaju tempo ako ne žele da potpuno zaostanu.

Brze odluke do sada nisu bila njihova jača strana – iako je francuski predsjednik Emanuel Makron prilično brzo organizovao sastanak lidera EU u Parizu. Tamo su za stolom sjedjeli šefovi država i vlada velikih članica Unije, predsjednica Komisije Ursula fon der Lajen, predsjednik Saveta Antonio Kosta i generalni sekretar NATO Mark Rute.

Okrugli sto u Parizu: sastanak lidera Evropske unije i NATO

Nakon sastanka nije nedostajalo poruka signaliziraju jedinstvo – sve u kombinaciji sa fotografijom za okruglim stolu u Parizu. Izvori bliski razgovorima kasnije su prenijeli: „Spremni smo da pružimo bezbjednosne garancije, iako će modaliteti morati da budu razmotreni sa svim učesnicima i u zavisnosti od nivoa američke podrške.“

S jedne strane, to ukazuje na spremnost da se djeluje. S druge, to je odbacivanje Trampovog zahtjeva da Evropa prije svega preuzme odgovornost za očuvanje mira.

Britanski premijer Kir Starmer spreman je da obezbijedi kopnene trupe. Domaćin Makron to je u diskusiji već naveo kao opciju.

Poljska, međutim, ne planira da šalje vojsku. Premijer Donald Tusk je rekao: „Sastanak nije promijenio našu poziciju.“

Na sve to, njemački kancelar Olaf Šolc kaže da je to „neprikladna debata u pogrešno vrijeme i o pogrešnoj temi“. On ne želi da učestvuje u scenarijima u kojima bi „evropski vojnici bili raspoređeni bez punog učešća SAD“.

Olaf Šolc: Neprikladna debata u pogrešno vreme i o pogrešnoj temi

U Parizu je samo mali dio članica EU bio za stolom. Na to se na primjer požalio i premijer Slovačke Robert Fico. Nedostajala je i uvijek kritički orijentisana Mađarska.

Kako finansirati odbranu?

Poseban problem je kako to finansirati. Uraditi više za odbranu koštalo bi mnogo milijardi eura. Kako bi zemlje EU trebalo da se nose s tim kad su već sada na ivici ili van svojih finansijskih mogućnosti?

Tu postoje različite opcije. Mogli bi da se koriste postojeći instrumenti u okviru Paktu za stabilnost i rast.

Kancelar Šolc može da zamisli dodatni prostor u okviru kojeg bi mogle da djeluju države-članice EU, „ako žele da potroše više od dva odsto na svoju odbranu“. Pritom zemlje kao što su Italija, Španija ili Belgija još nisu dostigle tu granicu.

Druga opcija su nova zajednička zaduživanja. Ali, nije samo Njemačka ta koja se tome oduvijek protivila.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније