- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
01. 02. 2025. 07:39
Nova mobilizacija u Rusiji?
Ruski predsjednik Vladimir Putin želi da „poboljša borbenu obuku rezervista" i zato je potpisao dekret o održavanju vojnih vježbi u 2025. Pozivnice mogu da dobiju obični pripadnici rezervnih vojnih snaga starosti do 50 godina, podoficiri stari do 60 godina, oficiri stari do 65 godina i oficiri najvišeg ranga starosti do 70 godina.
Takve vježbe u Rusiji se održavaju svake godine, ali otkako je prije tri godine počela sveobuhvatna ruska invazija na Ukrajinu, one traju sve duže i duže. Osim toga, povećala se i gornja starosna granica za vojne obveznike, odnosno novčane kazne za one koji se ne pojave na vježbama – na 30.000 rublji (otprilike 300 evra).
Na ruskim društvenim mrežama se diskutuje o tome zašto se vojne vježbe ove godine održavaju tako rano? Protekle godine Putin je naredio da se održe u martu, a 2023. održale su se u maju. Tema rasprava su i dvije tajne odredbe u dekretu koje su dobile oznaku „samo za službenu upotrebu". Jedan korisnik ruske mreže Vkontakte se pita: „Da li treba da računamo s novom mobilizacijom?" A jedan drugi komentator dodaje: „Mnogi će sad opet da napuste zemlju."
S vojne vježbe u rat u Ukrajini?
Zakonom je definisano da neka osoba tokom dvomjesečne vojne vježbe prođe vojnu obuku, odnosno uvježba korišćenje oružja. Prije rata u Ukrajini takve vježbe imale su formalan karakter. Iako su bile obavezne, samo je mali broj ljudi učestvovao na njima. Oni koji su ih ignorisali, mogli su da računaju s novčanom kaznom u iznosu od 500 rublji (oko pet evra).
Od 2022. vojne vježbe se izvode tokom čitave godine, objašnjava Artjom Kliga, pravnik pokreta koji okuplja ljude koji ne žele da služe vojsku zbog prigovora savjesti. „U stvari, može se reći da još traje vojna vježba čije je održavanje bilo naređeno prošle godine", kaže on za DW. To se može objasniti „potrebom za ljudima", u kontekstu „sve veće iscrpljenosti ruske vojske", smatra Kliga. Vojna vježba je dodatna mogućnost za regrutaciju vojnika za rat protiv Ukrajine, smatra on. Jer, kako kaže, tokom vježbe je jednostavnije „nekoga prisiliti na potpisivanje ugovora, koristeći izolaciju, manipulaciju ili čak prijetnje".
Kliga dodaje da vojne vježbe služe i tome da se podijele viši činovi, odnosno poboljša specijalizaciju rezervista, što onda pomaže vlastima u preciznijem planiranju mobilizacije. Rezervisti mogu da budu i krivično gonjeni u slučaju da se pojave na vojnoj vježbi, a onda je napuste.
Šta se krije u Putinovom dekretu?
U tajnim odredbama obično se navodi broj vojnih obveznika i planirani zadaci u regionima, kaže bivši odbornik u moskovskoj Gradskoj dumi Jevgenij Stupin. Pomoću tih informacija može se sagledati kakvi su ciljevi i planovi ruskog Ministarstva obrane, dodaje on.
Stupin upozorava da se ne smije vjerovati navodima ruskih vlasti, odnosno tvrdnjama da u skladu sa zakonom niko s vojne vježbe ne smije da bude poslat u rat. Moskovski političar pritom posebno ističe jednu formulaciju u dekretu, kojom se omogućava da rezervisti služe u redovima Nacionalne garde i tajne službe FSB koja operiše na tlu Rusije. „Htio bih da podsjetim na to da je Nacionalna garda zadužena za održavanje reda na ukrajinskim područjima koje je okupirala ruska vojska, odnosno da FSB-ovci nadziru granicu i da su u Kurskom i Belgorodskom regionu često uključeni i u borbe s pripadnicima ukrajinskih vojnih snaga."
I iz pokreta „Idite kroz šumu" – organizacija sa sjedištem u Gruziji koja pomaže dezerterima iz Rusije – za DW kažu da još nisu doživjeli da se neko s vojne vježbe šalje direktno na front. Ali, iz organizacije ipak preporučuju ljudima da to ne testiraju na sopstvenoj koži: „Bolje je ignorisati taj poziv", odgovaraju za DW iz organizacije.
Rat protiv NATO?
Ruske vlasti naglašavaju da nova mobilizacija nije planirana, odnosno da se vojni redovi kadrovski pojačavaju bez ikakve prisile. Dnevno se nadležnim kancelarijama javi oko hiljadu ljudi, odnosno dobrovoljaca, koji potpisuju ugovor o odlasku u rat, kaže za agenciju TASS Andrej Kartapolov, član Odbora za obranu Državne dume. On dodaje da ruska vojska „svakodnevno napreduje" na brojnim djelovima fronte.
Istina je da ruska vojska napreduje na istoku Ukrajine, ali intenzitet popušta, tvrdi u razgovoru za DW Ruslan Levijev, osnivač neovisne istraživačke organizacije Conflict Intelligence Team. Taj opozicioni aktivista objašnjava da ruska vojska jeste možda u stanju da popuni svoje redove vojnicima, ali ona, kako kaže, ipak ne može tako jednostavno da popuni „rupu" kad se radi o nedostatku oficira.
Istovremeno, u Državnoj dumi sve su glasniji zahtjevi da se Rusija pripremi za rat protiv „kolektivnog Zapada". A do tog rata će doći, kako za ruski portal absatz.media kaže zamjenik predsjednika Odbora za obranu u Dumi Aleksej Šuravljov, u trenutku kada zapadne zemlje postanu akteri rata (u Ukrajini, prim.red). Šuravljov smatra da Rusija mora da popuni svoje mobilizacione rezerve i da mora da se pripremi za tu situaciju.
Aktuelne vojne vježbe, prema mišljenju nekadašnjeg moskovskog odbornika Stupina, ipak nisu signal Zapadu. On procjenjuje da Vladimir Putin pokušava da ostvari brze rezultate na frontu. „Zato on ubrzava regrutovanje vojnika na određeno vrijeme, ne dozvoljava mobilisanima da odu i poseže za rezervistima", zaključuje Stupin.
*ovaj članak je najpre objavljen na ruskom, a preuzet je s nemačkog jezika