- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
26. 01. 2025. 10:06
Poljska: Holokaust viđen kroz nacionalne naočare
Usred šume, 120 kilometara sjeveroistočno od Varšave, znakovi ukazuju na „mjesto nacionalnog sjećanja“. Ovog januara je Mihael Zev Gordon ponovo ovdje, u Šumovu, tačno na mjestu gdje je njegov deda Zalman Gorodecki ubijen među još 1.500 poljskih Jevreja.
Gordon, rođeni Britanac, o tome je saznao tek prije nekoliko godina iz memoara pokojne bake. Ranije se u porodici o tome nije pričalo.
„Odrastao sam u potpunoj ćutnji, tako tihoj kao ćutnja ove šume“, kaže kompozitor iz Londona.
Na jednoj uzvisini vide se kamenovi koji obilježavaju masovnu grobnicu. „Otkako dolazim ovako, osjećam se povezano sa dedom iako ga nisam poznavao.“
Na grobnici je varšavska Fondacija „Zaboravljeni“ podigla drvenu tablu i stećak sa nekim od imena ubijenih. Ta fondacija već desetak godina traži i obilježava slabije poznata mjesta masakara nad Jevrejima u vrijeme nacizma.
Kod Šumova je ranije postojala memorijalna ploča iz sedamdesetih godina, ali na njoj nije pisalo da su tu njemačke trupe ubile Jevreje.
„Naš rad se zasniva na informacijama iz lokalnih zajednica koje nam se javljaju, jer žele da obilježe jevrejske žrtve. Jer osjećaju da u lokalnoj istoriografiji postoji rupa“, kaže direktorka fondacije Agnješka Niradko.
Fondacija je bliska Rabinskoj komisiji za jevrejska groblja u Poljskoj.
Poljska kao poprište Holokausta
Masovna strijeljanja i pogromi nad Jevrejima počeli su odmah po njemačkom upadu u Poljsku 1939. godine.
Od juna 1941, kada je Njemačka napala Sovjetski Savez pa time i istočnu Poljsku koju su Sovjeti bili okupirali, njemačke čete i njihovi lokalni pomagači počinili su niz masovnih masakara nad Jevrejima. Među počiniocima su ponekad bile i poljske komšije.
U okupiranoj Poljskoj su osnovani njemački logori poput Aušvica, Treblinke, Belzeca, Kulmhofa i Majdaneka. Od oko 3,5 miliona poljskih Jevreja iz predratnog vremena, Holokaust je preživjelo tek par stotina hiljada – većina jer su ih Sovjeti pod Staljinom 1940. i 1941. prisilno odveli u Sibir.
Nakon rata je komunistička država preuzela imetak Jevreja, a u žiži zvanične politike sjećanja stajale su poljske žrtve. Holokaust se tretirao kao sporedna stvar, iako je pet od šest miliona Jevreja umorenih tokom rata stradalo upravo na teritoriji Poljske. Tri miliona bili su poljski građani.
Godinama su i ostali Jevreji, dovođeni u nacističke logore u Poljskoj, bili brojani kao „poljski građani“. Tek od pada Gvozdene zavjese 1989. se u zemlji otvorenije priča o istoriji poljskih Jevreja.
Aušvic – simbol za Jevreje i druge
Pjotr Civinski, direktor Muzeja Aušvica u blizini poljskog gradića Osvjenćima, kaže da interesovanje za Holokaust raste. Rekord je postavljen prije pandemije (2019.) kada je 2,4 miliona ljudi posjetilo memorijalni centar.
„Veliki dio naših posjetilaca čini omladina. Nastavnici koji ih dovode su često i sami kao mladi bili ovdje. Zato razumiju smisao posjete i znaju šta to može promijeniti u čovjeku“, kaže Civinski za DW.
Kako dodaje, danas mlade generacije dolaze s boljim predznanjem o tematici nego prije dvije decenije.
U Aušvic-Birkenauu, najvećoj njemačkoj fabrici smrti, umoreno je milion Jevreja i još sto hiljada drugih, mahom Poljaka koji nisu bili Jevreji. To je važno mjesto i za Poljsku, kaže Civinski.
„Svaka poljska žrtva ima dvadeset do trideset potomaka koji njeguju sjećanje. Aušvic je, dakle, i za mnoge Poljake mjesto sjećanja. To je razumljivo.“
Istoričari se boje „polonizacije“ Holokausta
Istraživač Holokausta Jan Grabovski pak govori o reviziji istorije. „Ono što se dešava u poljskoj kulturi sjećanja zovem polonizacijom Holokausta. U istoriju ubijenih Jevreja se umeću poljski sadržaji“, kaže taj poljsko-jevrejski istoričar koji radi na Univerzitetu Ontario u Kanadi.
Prema anketi poljskog instituta CBOS za potrebe univerziteta u Krakovu, polovina Poljaka je 2020. godine Aušvic povezivala prevashodno s poljskim žrtvama, dok je 43 odsto taj logor smrti prije svega vidjelo kao poprište Holokausta.
Čak 83 odsto ispitanika bilo je ubijeđeno da su Poljaci u to vrijeme pomagali Jevreje, a polovina je rekla da su Jevreji patili jednako kao Poljaci.
Od prije deset godina je 14. jun Nacionalni dan sjećanja na žrtve njemačkih nacionalsocijalističkih koncentracionih logora i logora smrti. Datum je odabran jer su 14. juna 1940. prvi logoraši prebačeni u Aušvic – u pitanju je bilo oko 700 Poljaka koji nisu bili Jevreji.
Logor smrti za Jevreje, poznat kao Aušvic-Birkenau, nastao je tek 1941. godine.
Poljsko „mučeništvo“ u Treblinki
Istoričar Grabovski ogorčen je zbog stotina krstova u Treblinki, koji služe kao podsjećanje na tristotinak poljskih žrtava tamošnjeg radnog logora. Svake godine se ondje održavaju zvanične komemoracije i katoličke mise.
Mjesto je dva kilometra udaljeno od istoimenog logora smrti u kojem su Njemci u gasnim komorama pobili oko 900.000 Jevreja.
„Od drugog najvećeg jevrejskog groblja na svijetu, Treblinka se na sve načine pretvara u mjesto poljskog mučeništva, a to je teško razumjeti“, kaže Grabovski.
Od 2021. na željezničkoj stanici u Treblinki spomenik podsjeća i na jednog Poljaka koji je 1942. godine navodno dao vode Jevrejima koji su dovoženi, zbog čega su ga Njemci ubili. Tako barem glasi verzija priče Instituta „Pilecki“ koji je 2017. osnovala tadašnja vladajuća desničarska stranka Pravo i pravda.
„Nema istorijskih dokaza da je taj konkretni čovjek ubijen zbog svojih djela“, kaže Grabovski. „Dokazano je, međutim, da su Jevreji, skapavajući od žeđi nakon što su nabijeni u vagone za stoku, morali da plate za vodu i druge stvari.“
Ovaj istoričar naziva „negiranjem Holokausta“ to što je Poljak pomagač uzet kao simbol kojem se diže spomenik.
Grabovski ne štedi ni današnju liberalno-konzervativnu vladu Donalda Tuska kojoj prebacuje da je previše pasivna u politici sjećanja. Kaže, više istorija ne zauzima centralno mjesto kao kod prethodne vlasti, ali se ni Tusk ne interesuje previše da otkloni manipulacije iz prethodnih godina.
Poljaci i Jevreji u komplikovanom odnosu
Pravo i pravda je nacionalističkom politikom sjećanja često izazivala skandale. Recimo, 2018. je donijet takozvani „zakon o Holokaustu“ koji je predviđao tri godine robije za one koji bi Poljacima pripisali učešće u nacističkim zločinima.
Zakon je ublažen tek nakon protesta SAD, najvažnijeg poljskog saveznika.
Vruća debata u Poljskoj iz tog vremena pokazuje koliko je još osjetljiva tema Holokausta kao i poljsko-jevrejskih odnosa. Pošteno suočavanje s tom temom još se ne nazire.
Agnješka Niradko misli da je društvu potrebno još vremena. Kao dokaz vidi to što se i danas, osam decenija od rata, još uvijek otkrivaju mjesta masakra nad Jevrejima.
„Svijest o istoriji raste. Možda jer oni, koji se danas time bave, nemaju osjećaj krivice i ne osjećaju opasnost ako se bave jevrejskom istorijom“, kaže ova aktivistkinja.
U šumi kod Šumova britanski kompozitor Mihael Zev Gordon opet traži inspiraciju za muziku. Njegovo novo djelo, „A Kind of Haunting“, uskoro bi trebalo da se izvede u Londonu, potom u Poljskoj. To je smjesa muzike, memoara i pjesama, zasnovana na porodičnoj istoriji.
Prošlost ga je sustigla, kaže. „Hoću da tu povest prenesem mojoj djeci. Tako će nastaviti da živi.“