Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Izabel Ber (i istraživački tim NDR)  [ DW ]

19. 12. 2024. 09:51

Kad silovatelji ćaskaju

Ilustracija

Više od godinu dana istraživački tim njemačkog javnog servisa NDR posmatrao je desetine međunarodnih grupa za ćaskanje na servisu za slanje poruka Telegram, dokumentujući istoriju ćaskanja, fotografije i video zapise iz grupa sa stotinama do desetinama hiljada članova, uključujući njemačke korisnike.

U ovim razgovorima, korisnici razmjenjuju uputstva o tome kako da drogiraju ljude za seksualno napastvovanje, pa čak i silovanje, a da ne budu primjećeni.

Među sobom nude svoje partnerke drugima za silovanje. Silovanja se čak najavljuju i dijele se odgovarajući snimci.

Seksualno zlostavljanje u realnom vremenu

Čini se da pogođene žene dolaze iz neposrednog okruženja korisnika: riječ je o njihovim rođenim sestrama, majkama, djevojkama ili ženama. Neki tvrde da njihova partnerka nema problem s tim. Mnogi, međutim, ponosno pišu da one o tome ništa ne znaju.

Jedan korisnik u ćaskanju izvještava o svojoj navodnoj partnerki: „Ona je sada pijana i na sedativima. Nadam se da ću se uskoro malo zabaviti.“ Drugi korisnici su oduševljeni: „Vau, fantastično! Kako izgleda?“ A on šalje fotografije.

U nekim slučajevima, navodna silovanja se dešavaju u realnom vremenu pred publikom na mreži. U jednom slučaju koji je istraživanje dokumentovalo, Njemac je ponudio svoju ženu za silovanje. On navodi da je narkotike već naručio preko interneta.

„Nokaut kapi“ šokiraju toksikologe

Korisnici razmjenjuju savjete i uputstva za upotrebu ljekova. Oglašavaju se različiti ljekovi za tzv. nokaut i dijele se linkovi do onlajn prodavnica.

I novinari su našli načina da na internetu naruče takozvane „nokaut kapi“ zamaskirane kao proizvod za njegu kose.

Toksikolog Folker Auverter iz Univerzitetske bolnice u Frajburgu pronašao je u njima nekoliko opasnih supstanci: veterinarski anestetik medetomidin, flualprazolam, dizajnerski benzodiazepin i lijek protiv povraćanja skopolamin. Toksikolog Auverter je šokiran. Takav sastav još nije poznat i ne može se otkriti standardnim testovima. „Ovo je novi nivo“, kaže Auverter, „vjerovatno se mora unaprijediti analitika.“

Toksikolog je takođe zabrinut što se anestetik prodaje prerušen u serum za kosu, jer bi mogao ostati neotkriven čak i tokom pretresa kuće.

Seksualni napad na osobu u besvjesnom stanju je kažnjiv

Seksualni napad na osobu bez svijesti je kažnjiv po članu 177 stav 2 Krivičnog zakonika Njemačke. Međutim, posjedovanje snimaka silovanja odraslih nije.

Na upit, iz njemačkog Ministarstva pravde navode: „U pogledu kriminalističke politike, prema trenutnoj ocjeni Federalnog ministarstva pravde, ovo nije potrebno mijenjati.“

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova su kazali: „Ukoliko policijski organi dođu do informacija o mogućim kriminalnim grupisanjima, oni aktivno prate informacije. Krivična djela na internetu se procesuiraju na isti način kao i u analognom svijetu.“

Saveznu kancelariju kriminalističke policije (BKA) novinari su još prije više od godinu dana pitali o takvim Telegram-grupama.

Tamo kažu da nije moguće dati precizne informacije iz taktičkih razloga istrage: „Pored toga, ako su počinjena krivična djela, postoji mogućnost, na primjer, da se određene grupe prijave davaocu usluga s predlogom da se izbrišu.“

Telegram je na upit objasnio da postupa po odgovarajućim prijavama korisnika i istražnih organa: „Telegram sprovodi politiku nulte tolerancije prema zloupotrebi svoje platforme. Svi korisnici koji budu uhvaćeni u takvim aktivnostima biće odmah blokirani.“

Udruženje pravnica traži promjenu zakona

Tokom istraživanja, neke od grupa su obrisane, a neaktivni članovi su djelimično uklonjeni. Međutim, stalno se pojavljuju novi linkovi za poziv u druge grupe, što pokazuje da je mreža silovatelja duboko ukorjenjena.

Anja Šmit iz njemačkog Udruženja pravnica ocjenjuje situaciju kao „prilično užasavajuću.“ Prema njenim riječima, to je ujedno i pokazatelj da postojeći zakonski propisi nisu dovoljni.

Smatra strašnim i to što se ne zna koliki je zapravo obim ovoga. „To je potpuno drugačiji nivo – pokretne slike uživo seksualizovanog nasilja. Zaista postoji hitna potreba za djelovanjem“, rekla je Šmit.

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније