Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ben Najt  [ DW ]

13. 11. 2024. 08:33

Izazov organizovanja izbora u Njemačkoj: suviše brzo?

Nemački savezni rukovodilac izbora upozorava da bi nedostatak papira mogao da oteža da se na vreme odštampaju glasački listići

Vrijeme održavanja narednih izbora u Njemačkoj postalo je tema sve žešće političke debate u kojoj su se našli savezni rukovodilac izbora, direktor najveće njemačke firme za štampanje glasačkih listića, pa čak i predsjednik udruženja njemačke industrije papira.

Javni servis ARD je u utorak ujutro izvijestio da su SPD i opozicioni Demohrišćani (CDU/CSU) postigli dogovor da se parlamentarni izbori održe 23. februara 2025. To je oko sedam mjeseci ranije nego redovni izbori koji su bili zakazani za 28. septembar. Koalicioni partneri, Socijaldemokrate (SPD), Zeleni i Liberali (FDP), takođe su pristali na novi datum.

I njemački predsjednik Frank-Valter Štajnmajer, koji donosi konačnu odluku o datumu izbora, načelno je odobrio plan, saopštila je njegova portparolka.

Prije toga, Štajnmajer je primio šefove poslaničkih grupa, Fridriha Merca (CDU/CSU), Rolfa Miceniha (SPD), kao i Britu Haselman i Katarinu Drage (obje iz Zelenih) u svojoj rezidenciji, dvorcu Belvi. Oni su mu predstavili dogovor postignut tokom dana, koji predviđa da će kancelar Olaf Šolc 11. decembra pismeno postaviti pred njemačkim parlamentom pitanje povjerenja vladi. Bundestag bi trebalo da glasa o tome 16. decembra. Ako, kao što se očekuje, ne dobije većinu, datum izbora 23. februar formalno će biti predložen kabinetu, a zatim predsjedniku, koji će donjeti odluku. To će, međutim, biti samo formalnost.

Dogovor je okončao višednevne pregovore o logistici prevremenih saveznih izbora, koji bi bili raspisani nakon što kancelar postavi pitanje povjerenja u Bundestagu. Kada izgubi glasanje, kako se očekuje, predsjednik ima maksimalno 21 dan da raspusti parlament, a zatim se nacionalni izbori moraju održati u roku od 60 dana.

Više od 60 miliona njemačkih građana ima pravo glasa: oni moraju biti stariji od 18 godina, živjeti u Njemačkoj najmanje tri mjeseca i biti upisani u birački spisak na mjestu prebivališta.

Kancelar Olaf Šolc će 11. decembra pismeno postaviti pred nemačkim parlamentom pitanje poverenja vladi, a Bundestag bi trebalo da glasa o tome 16. decembra

Nedostatak papira

CDU i druge opozicione stranke pokušale su da pomjere izbore za januar, dok je kancelar Olaf Šolc prvobitno predlagao kraj marta ili početak aprila, navodeći kao razloge potrebu vlade da usvoji određene zakone koji su pri kraju, kao i vrijeme koje potrebno relevantnim institucijama da korektno organizuju izbore.

To je izazvalo oštre reakcije konzervativne opozicije i pojedinih njemačkih medija, ali je kancelara tokom vikenda podržala savezni rukovodilac izbora Rut Brand, koja je sugerisala da bi božićni praznici i nestašica papira za glasačke listiće mogli izazvati probleme. Potom je CDU optužila Šolca da je izvršio pritisak na Brand, koja je članica njegove SPD, kako bi iznjela to upozorenje.

Nedostatak osoblja

Ipak, pojedini pokrajinski izborni komesari takođe su upozorili na preuranjeno održavanje izbora, naročito u Berlinu, gdje su prošli izbori 2021. djelimično morali biti ponovljeni zbog nepravilnosti na nekim biračkim mjestima.

„Što je kraći rok za organizaciju izbornog dana, to će više osoblja morati da se povuče iz okružne administracije kako bi se obezbijedila korektna priprema za izbore“, rekao je berlinski zvaničnik za izbore Hauke Haverkamp, nagovještavajući da bi administrativne kancelarije možda morale da budu zatvorene kako bi se osoblje oslobodilo za pripremu izbora.

Pored toga, Haverkamp je napomenuo da bi izbori u februaru mogli značiti organizaciju zimske službe čišćenja ispred biračkih mjesta, a osoblje bi možda moralo da otkaže zimske odmore.

Na izborima 2021. u Berlinu bilo je organizacionih problema

Vilko Ziht, šef nevladinog nadzornog tijela za izbore „Valreht“, procjenjuje da će vlasti sada morati za dva mjeseca da obave posao za koji je potrebno četiri mjeseca. „Naravno, broj grešaka raste kada se nešto obavlja na brzinu“, rekao je za DW. „Povećava se vjerovatnoća da previdite grešku na glasačkom listiću ili da neki nepouzdani štampar ne može na vrijeme da pripremi glasačke listiće.“

Problemi malih partija

„Za veće stranke to zapravo nije toliki problem“, rekao je Ziht, budući da su one već počele da planiraju za septembarske izbore. „One već sastavljaju liste kandidata, tako da to za njih nije totalna drama.“

Međutim, prema Zihtovim riječima, to je veći problem za manje političke partije koje nemaju dovoljno resursa i osoblja da brzo sastave liste kandidata: „Čak i nakon što nađu kandidate, moraju prikupiti dovoljno potpisa da bi im bilo dozvoljeno da budu na glasačkom listiću.“

Njemački federalni sistem dodatno komplikuje izbore. U svakoj saveznoj pokrajini partije moraju 69 dana pred izbore da prikupe potpise da bi bile uvrštene na listu kandidata – minimalno jedan promil biračkog tijela, maksimalno 2.000. „Već je dovoljno teško to sve raditi tokom zime, ali za vrlo male partije to bi bili veoma nepravedni uslovi,“ dodao je Ziht.

Rut Brend su kritikovali zbog njenog upozorenja na vanredne izbore

Glasanje putem pošte

Lokalne vlasti moraju pronaći prostorije za biračka mjesta, dobrovoljce koji će pomagati i odštampati glasačke listiće – naročito one za glasanje putem pošte, koji moraju biti poslati znatno prije da izbora.

Iako su neki upozoravali na opasnost od preuranjenih izbora, Njemačko udruženje gradova i opština saopštilo je da će sve biti u redu: „Gradovi i opštine će, u svakom slučaju, biti u mogućnosti da sprovedu savezne izbore u okviru zakonski propisanih rokova.“

Pitanje glasanja putem pošte zaista je problematično, posebno za Njemce koji žive u inostranstvu, budući da, za razliku od drugih zemalja, Njemačka obično ne dozvoljava svojim građanima da glasaju u ambasadama.

Glasači bi trebalo da dobiju glasačke listiće putem pošte najmanje tri nedelje prije izbora, kako bi imali dovoljno vremena da ih pošalju nazad. „Ali to ne uspijeva uvjek“, kaže Ziht. „Njihovi glasovi često ne stignu na vrijeme da budu prebrojani.“ Taj problem će vjerovatno biti još izraženiji ovog puta.

Izbori za novi saziv Bundestaga bićše najverovatnije održani 23. januara

Problem politizovanja organizacije izbora

Međutim, prema Ziehtovim riječima, svi ti praktični problemi relativno su mali u poređenju s poteškoćama koje mogu nastati kada organizacija izbora postane deo političke debate, kao što se dogodilo ove nedelje, i kada se zvaničnici poput Rut Brand optuže za politički uticaj.

„To je problem“, rekao je Ziht. „Razumijem kad kritikuju kancelara, jer želi izbore krajem marta, očigledno se nadajući da će do tada sustići opoziciju. Ali optuživati Rut Brand za pristrasnost – smatram to veoma problematičnim. Ako delegitimizujete nezavisnost organizacije izbora, onda zaista udarate na našu demokratiju. Vidjeli smo prije četiri godine u SAD šta se dešava kada ljudi počnu da sumnjaju u izbore. To definitivno ne želimo da uvezemo.“

*ovaj članak je najpre objavljen na engleskom jeziku

DW

Пратите нас на

Најновије

Најчитаније