- Izbori 2024
- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
15. 08. 2024. 12:11
Šta se do sad zna o sumnji na sabotažu u kasarni Bundesvera?
Policija i državna bezbjednost pokrenuli su istragu nakon incidenta u vodovodu u kasarni vazduhoplovnih snaga Keln-Van. Sumnja se na diverzantsku operaciju usmjerenu protiv njemačkog Bundesvera.
Portparol Ministarstva odbrane Njemačke potvrdio je da je u toku istraga „jer postoji sumnja na pokušaj upada ili da je došlo do nezakonitog upada“, rekao je, ali i dodao: „Sumnja se i na sabotažu.“
Šta se tačno dogodilo?
Prema riječima portparola Bundesvera, tokom provjere vode za piće tokom noći ustanovljene su „abnormalne vrijednosti“. Pore toga, primjećena je i rupa u ogradi „kroz koju bi mogao da prođe čovjek“. Voda je odmah zatvorena, a kasarna blokirana. Satima više nije bilo dozvoljeno nikome da uđe ili izađe iz kasarne.
Potraga za uljezom bila je neuspješna, rekao je portparol. Vlasti pretpostavljaju da se radi o jednom ili više počinilaca. Sada bi trebalo da se pregledaju zapisi video-kamera. Još uvjek nije jasno da li postoji veza između vrijednosti zabilježenih u vodi i te rupe u ogradi. „Incident shvatamo veoma ozbiljno“, rekao je portparol.
Koja je konkretna sumnja?
Postoji prvobitna, ali nepotvrđena sumnja da je vodosnabdjevanje moglo da bude sabotirano. Za uviđaj su uzeti i uzorci vode. Ostalo je nepotvrđeno i to da su se vojnici žalili na mučninu. Prema riječima portparola Bundesvera, nije bilo poznatih slučajeva bolesti.
Međutim, prema izvještaju njemačkog nedeljnika „Špigel“, vojnici i civilno osoblje kasarne hitno su upozoreni da ni pod kojim okolnostima ne koriste vodu za piće. Čak je i tuširanje bilo zabranjeno.
Kako sada idu istrage?
Pored policije i vojne policije, u istragama u Kelnu uključene su i Vojna kontraobaveštajna služba (VOS) i Služba državne bezbjednosti. Policija za početak vodi istragu protiv NN lica. Kako je saopštila, policija još nema dokaza o šteti po zdravlje koja bi mogla da nastane zbog incidenata.
Teritorijalna komanda Bundesvera objavila je na platformi Iks da je prikupljanje dokaza na licu mjesta završeno. Kasarna je sada ponovo otvorena.
Ko je stacioniran u Kelnu?
U kasarni Bundesvera u Keln-Vanu, direktno na aerodromu Keln-Bon, stacionirane su vazduhoplovne snage Ministarstva odbrane. Tu su takođe i organi više komande, kao i ukupno oko 4.300 vojnika i 1.200 civilnih službenika.
Incident i na lokaciji Gajlenkirhen – šta je tamo bilo?
U svoj toj napetoj situaciji, bilo je sumnjivih kretanja i na obodu aerodroma NATO u Gajlenkirhenu – koji služi za poletanje i sletanje izviđačkih aviona. Prema informacijama javnog servisa WDR, nakon toga je povećan nivo bezbjednosti u bazi.
Oko 22 sata, snage vojne policije otkrile su jednu osobu kod ograde vazdušne baze NATO. Lični podaci osobe su utvrđeni, rekao je portparol NATO. Nije bilo hapšenja. Izvještaji o zatvaranju vojnog aerodroma bili su kontradikotrni.
Međutim, organi bezbjednosti naložili su da se i tamo ispita voda za piće. Nisu pronađene nikakve abnormalnosti.
Šta slijedi nakon ovih događaja?
Njemački ministar odbrane Boris Pistorijus savjetuje povećanu budnost nakon incidenata. „Brzo smo reagovali na obje lokacije, blokirali pristup, pooštrili kontrole, pozvali istražne organe i pokrenuli laboratorijske testove. Incidenti pokazuju da moramo da nastavimo da budemo na oprezu“, rekao je Pistorijus za „Špigel“.
„Naravno, preispitaćemo i naše bezbjednosne planove nakon ovih incidenata i, ako bude potrebno, prilagoditi ih trenutnoj situaciji. I za to su već izdate naredbe“, naglasio je ministar.
Ima li uvida u to šta se iza svega krije?
Još uvjek je nejasno ko stoji iza mogućih akcija. Ministarstvo odbrane nije detaljno odgovorilo na pitanja o mogućoj političkoj povezanosti s tim događajima.
Međutim, predsjednik Odbora za odbranu u Bundestagu Markus Faber (FDP) sumnja na Rusiju. „Zbog toga što su se incidenti dogodili ubrzo jedan nakon drugog u dvije kasarne, može se pretpostaviti da neprijateljski akter ovdje želi da pokaže svoje vještine u sabotaži“, rekao je Faber za tabloid „Bild“. „Akter koji trenutno ima najveće interesovanje za to je – Putin“, dodao je.
Sličnu izjavu dao je i predsjednik Odbora za parlamentarnu kontrolu Bundestaga Konstantin fon Noc (Zeleni). „Naravno, postoji sumnja da bi ovo mogla da bude ruska sabotažna operacija“, rekao je on za televiziju „Velt“.
Međutim, još nema konkretnih indicija u tom pravcu. Stručnjaci za bezbjednost više puta su upozoravali da bi vojna infrastruktura takođe mogla da bude meta pokušaja špijuniranja ili sabotaže.
Prema izvještaju magazina „Špigel“, baza Keln-Van igra važnu ulogu u vojnoj podršci Ukrajini. Ukrajinski vojnici obučeni u Njemačkoj redovno odatle putuju preko Poljske nazad u Ukrajinu.