06. 11. 2023. 09:57
Čovjek koji ljubi i živi od mrtvih svinja
Hrvatski ministar spoljnih poslova Goran Grlić Radman još jednom se našao u epicentru afere, nakon što je prošle sedmice sreo nemačku koleginicu Analenu Berbok na konferenciji EU u Berlinu.
Naime, prilikom zajedničkog fotografiranja učesnika, Grlić Radman se rukovao s njom i pokušao je da je poljubi u obraze, ali mu se ona izmakla. „Napad poljupcem“, pisali su njemački mediji. Prenjeto je i da se Grlić Radman izvinio.
Tako neugodan gaf oduševio je dio hrvatskih medija uvjek gladnih skandala, dok je one ponešto ozbiljnije podsjetio na niz ozbiljnijih skandala u koje je Grlić Radman upleten.
💋 Croatian minister tried to kiss German Foreign Minister Annalena Baerbock at EU ministerial summit in Berlin - Bild
— NEXTA (@nexta_tv) November 4, 2023
Baerbock instantly turned away and there was only cheek-to-cheek contact.
Gordan Grlić-Radman has already apologized to the German Foreign Minister for what… pic.twitter.com/5vxyAFYWbb
Prethodna afera svakako je bila teža: Ministarstvo koje on vodi vrlo loše je obavilo akciju zbrinjavanja hrvatskih državljana zatečenih u Izraelu i Palestini nakon 7. oktobra, kao i komunikaciju s njima.
Ministarski biznis s mrtvim svinjama
Prije toga, jedan događaj odjeknuo je snažno u javnosti: ministar u imovinskoj karti nije bio prijavio 1,6 miliona evra privatne poslovne zarade. Posrijedi su bile dividende od udjela u poduzeću Agroproteinka, zapravo kafileriji koja posluje i s državom.
Potom se pokazalo da država i dalje plasira veliki novac tom poduzeću, a najviše prometa je zabilježeno otkako se po direktivi uspavljuju svinje u Slavoniji, zbog pojave svinjske kuge.
Ionako revoltirani stočari uočili su da državno finansiranje poduzeća Gorana Grlića Radmana predstavlja najurednije segment te inače prilično haotične operacije.
Preduzeće u kojem ministar ima udio jedino se u hrvatskoj bavi zbrinjavanjem lešina svinja koje su stradale zbog straha od kuge. Do sada je ubijeno preko 25.000 svinja.
Stoga se onaj neprilični poljubac cini se kao nebitan ispad u odnosu na druge probleme u kojima se ovaj ministar zatekao.
Stranački agitator protiv predsjednika
Božo Kovačević, predavač na Visokoj diplomatskoj školi Dag Hammarskjöld u Zagrebu i bivši hrvatski diplomata, za DW kaže da je upitana i „spoljna politika“ koju vodi Grlić Radman.
Zapravo to što ovaj visoki član HDZ-a više koristi pozornicu da kritikuje predsjednika Zorana Milanovića (SDP).
„Naš ministar spoljnih poslova tretira svoj posao, odnosno hrvatsku spoljnu politiku, kao neku vrstu stranačke agitacije protiv predsjednika“, kaže Kovačević.
Okršaj s Milanovićem uklapa se u „krovni“ sukob između predsjednika i premijera Andreja Plenkovića, ali u nju se ne uključuju svi ministri, nego tek dvojica ili trojica njih.
Grlić Radman, uz ministra obrane Marija Banožića, u tome prednjači, pa i mediji u Hrvatskoj kod njega nerijetko prepoznaju – dodvoravanje premijeru.
„Onda mu se katkad događaju i smiješni protokolarni propusti kao što je bio ovaj najnoviji, o kojima se potom razgovara više nego o njegovoj politici“, zaključio je Božo Kovačević.
Nameće se tako enigma zbog čega vlada i premijer podržavaju takvog ministra, osim što ga prati glas udvorice.
Nepoznata najbliža saradnica
Dubiozan je i odnosu Grlića Radmana prema aferi oko bivše prve sekretarke hrvatske ambasade u Njemačkoj Elizabete Mađarević.
Naime, njoj je prošle je godine uručen otkaz zbog javnih rasističkih i homofobnih stavova – ali tek tri godine nakon što ih je objavila. No ministar Goran Grlić Radman tad je izjavio da nije znao za njene stavove o tim pitanjima, premda je dosta indikativna činjenica to da mu je ona bila – najbliža saradnica dok je bio na dužnosti ambasadora u Nemačkoj.
„Bio je i ostao čovek bez profila“, kaže o ministru Tomislav Jakić, novinar i publicista koji je dugo bio spoljnopolitički savjetnik bivšeg predsjednika Stjepana Mesića.
„Moj je dojam da je Grlić Radman poslušni, da ne kažem uslužni izvršitelj naloga i instrukcija, da ih sprovodi bez razmišljanja. Kao takav očito odgovara aktuelnom premijeru“, kaže Jakić za DW.
Hrvatska još nekako i može izaći na kraj s ekscesima kao što je bio onaj s nepriličnim berlinskim poljupcem, ili onaj komični gaf kad je Grlić Radman na krunisanju britanskog kralja Čarlsa nazvao francuskom varijantom imena – „Šarlo“.
Ali činjenica da takav čovjek vodi spoljnu politiku, kažu sagovornici DW, porazna je po Zagreb.
Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu.
