- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
23. 03. 2023. 08:17
Njemačka: velike pronevjere sredstva korona-pomoći
Internet-server Investicione banke Berlin (IBB) nije bio spreman za napad: 27. marta 2020, ubrzo nakon početka programa hitne pomoći zbog pandemije korona-virusa, računarski sistem je dok je desetine hiljada privatnika pokušavalo da se na portalu što prije prijavi za grantove. Novac je trebalo da teče brzo i bez mnogo birokratije onima koji su zbog prvog lokdauna zapali u ekonomske poteškoće.
Ali, informacije je došla i do potencijalnih prevaranata. „Proširilo se poput požara. Samo se čulo: jeste li već podigli svoj novac“, priča Johen Zindberg, šef odjeljenja za privredni kriminal u berlinskoj Pokrajinskoj kriminalističkoj službi (LKA). Takav sistem, bez osnovnih kontrolnih mehanizama, bio je veoma lak za prevarante.
-pročitajte još: Država protraćila milijarde, laboratorije omastile brk?
Specijalni istražni tim
Tri godine kasnije procjenjuje se da je šteta najmanje 211 miliona evra. U međuvremenu, posebna istražna grupa, tzv. „EG korona“, formirana je u berlinskoj LKA. Trideset službenika istražuje više od 13.000 slučajeva navodnih prevaranta. Berlin je tako na prvom mjesto u Njemačkoj po broju mogućih prevara, pokazuju rezultati istraživanja javnog servisa RBB u svim pokrajinskim kriminalističkim službama u zemlji.
Na drugom mjestu je Sjeverna Rajna-Vestfalija sa oko 5.400 istraga i potencijalnom štetom od 79 miliona evra. U Brandenburgu je do sada pokrenuto 530 postupaka, a šteta se za sada procjenjuje na pet miliona evra. Sve u svemu, ukupna šteta u Njemačkoj procjenjuje se na oko 400 miliona evra. Ipak, neke pokrajinske kriminalističke službe nisu bile u mogućnosti da pruže konkretne informacije, jer ne postoji posebna procjena prevara u vezi sa koronom.
Policija na vrijeme upozoravala
Berlinska LKA rano je uočila da je bilo masovnih pokušaja prevare, jer su banke podnijele veliki broj prijava na sumnju za pranje novca. „Potom smo kontaktirali administraciju berlinskog Senata i IBB kako bi se to spriječilo. Ali to nije uspjelo u mjeri u kojoj smo željeli“, kaže šef odeljenja LKA Johen Zindberg. Kritike policijskih inspektora na račun „brze i nebirokratske pomoći“ doživljene su kao smetnja.
Situacija se poboljšala tek sa narednom ekonomskom pomoći, ali do tada se već mnogo toga dogodilo. IBB je novinare RBB obavijestila o sljedećem u pisanoj formi: „Pogrešna je pretpostavka da provjere IBB nisu bile odgovarajuće. Javni tužilac je potvrdio da kod IBB nije utvrdio nikakvu povredu dužnosti ili neadekvatno ponašanje u vezi sa davanjem pomoći zbog korona-virusa.“
U julu 2022. godine obustavljene su istrage protiv odgovornih u IBB za optužbe za pronevjeru ili pomaganje i podržavanje pronevjere, koje su pokrenute u junu 2020. U okolnostima vanredne situacije zbog korone, svjesna odluka da se uzdrži od detaljnog ispitivanja prijava prije isplate hitne pomoći nije krivično sporna, navodi se u saopštenju javnog tužioca.
Ministarstvo nema pregled
Tokom pandemije, u Berlinu je isplaćeno oko sedam milijardi evra ekonomske pomoći, saopštila Investiciona banka Berlin. U Njemačkoj je ukupno isplaćeno više od 76 milijardi evra, navodi se u odgovoru njemačkog Ministarstva privrede. Međutim, Ministarstvo nema ažuriran pregled slučajeva prevare, niti validne brojke o obimu štete.
„Pošto istrage koje se obično pokreću na osnovu indicija o nepravilnoj primjeni u velikom broju slučajeva nisu okončane, u ovom trenutku ne možemo da se izjasnimo o potencijalnoj šteti“, navodi pres-služba Ministarstva. To se, dodaju, može očekivati najranije krajem 2025. godine, kada moraju biti dostupni konačni izvještaji pokrajina o ekonomskoj pomoći za saniranje posljedica pandemije.
Besplatni testovi građana uvedeni su u drugoj godini pandemije – ali i to je za prevarante bio mačji kašalj. „Bilo je šokantno vidjeti da smo, poslije iskustva sa hitnom pomoći, odmah imali novu igru“, kaže Zindberg iz berlinske LKA. I tu je nedostajala efektivna kontrola.
Prema nacionalnom istraživanju svih pokrajinskih kriminalističkih službi, šteta od malverzacija sa naplatom korona-testova iznosi više od 134 miliona evra. Međutim, samo su Berlin, Brandenburg, Šlezvig-Holštajn, Saksonija i Baden-Virtemberg mogli da objave trenutne brojke. Na vrhu je Baden-Virtemberg sa 76 miliona evra, a slijedi Berlin sa 32 miliona evra.
ub/ss (rbb)
Pratite nas i na Fejsbuku, preko Tvitera, na Jutjubu, kao i na našem nalogu na Instagramu.