- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
29. 09. 2025.
17:39 >> 17:45
Čitaj mi:
NVO Jaz - Mrčevo polje: Vlasnicima nakon deceniju upisano pravo na zemljište
NVO „Jaz-Mrčevo polje“ Budva, obavijestila je članove, vlasnike zemljišta, te građane Grblja, Boke i Crne Gore da je izvršen upis prava na zemljište u Mrčevom polju, a firme Montepranzo Bokaprodukt Tivat i Bokakomerc Radanovići izbrisane iz katastarskog operata nakon 10 godina oduglovačenja ovog postupka.
Državni organi nadležni za postupanje u upravnim postupcima koji se vode za upis prava na zemljištu u Mrčevom polju, su preduzeli potrebne aktivnosti na okončanju ovih postupaka, a kako naglašavaju u ovoj NVO, ovakva promjena je nastupila stupanjem Marka Bulatovića na mjesto direktora Uprave za nekretnine Crne Gore.
"Gospodinu Bulatoviću je predmetna problematika bila poznata, jer se njome bavio dok je bio načelnik Katastra u Budvi i, slobodno možemo reći, jedini koji je preduzeo konkretne korake na rješavanju, te promjeni upisa vlasnika, shodno zaključenim poravnanjima, koja imaju izvršni naslov. Poznavanje materije i volja da se preduzimaju radnje na okončanje ovog decenijskog problema od strane gospodina Bulatovića, je rezultirala značajnim promjenama u postupanju nadležnih organa, Katastar Budva i Katastar Kotor, koji su preduzeli konkretne radnje u svim predmetima koji se odnose na predmetno zemljište, posebno Katastar Budva", navode u saopštenju.
Rezultat je, dodaju, donošenje odluke kojom su firme Montepranzo Bokaprodukt Tivat i Bokakomerc Radanovići izbrisane iz katastarskog operata nakon 10 godina oduglovačenja postupka.
"Zahtjev za brisanje navedenih firmi je podnijet od strane naše organizacije 2015. godine, na osnovu prasvosnažne sudske odluke, potvrđene odlukama Višeg suda u Podgorici i Vrhovnog suda Crne Gore. I pored navedene pravosnažnosti organizaciji nije uspjelo da predmetnu presudu provede kroz katastarski operat, i pored niza odbijanja zahtjeva i ukidanja takvih odluka, a najviše zbog nepostupanja po istom godinama. Upravo dolaskom novog direktora Uprave za nekretnine Crne Gore, te angažovanjem načelnice i pravnog sektora Katastra u Budvi, napokon je donijeta pozitivna odluka, odnosno usvojen zahtjev, te naloženo brisanje nezakonito upisanih firmi na našem zemljištu", naglašavaju u NVO Jaz - Mrčevo polje.
Ističu da je izvršen upis značajnog broja vlasnika na predmetnom zemljištu, koji su imali pravosnažna rješenja, ali koja nikako nisu provođena iz nekog razloga. Zatim je za preostalih 20-at predmeta postupak ponovo pokrenut kako je naloženo rješenjima Ministarstva finansija još u 2015-2016. godini.
"Ovo predstavlja veliki pomak s obzirom da su naši zahjevi i odluke suda mirovali i po deceniju. Ohrabreni smo da se to više neće dešavati, te da ćemo sada konačno i završiti pokrenute upravne postupke. Ističemo da smo u pogledu knjiženja na zemljištu u Mrčevom polju, koje je u nadležnosti Katastra u Kotoru, napravili dogovor oko knjiženja, na sastanku održanom u Upravi za nekretnine, na kojem je učestvovao i Zaštitnik imovinsko pravnih interesa Crne Gore. Tom prilikom je napravljena strategija kako da se zemljište koje pripada Državi Crnoj Gori izdvoji i ista upiše kao vlasnik u cjelini, a isto tako i za zemljište u svojini vlasnika, fizičkih lica. U tom pravcu su se izradili elaborati koji su predati Katastru u Kotoru na ovjeru, a kasnije i vođenje upravnog postupka", naglašavaju u saopštenju.
Obavijestili su da je održano nekoliko sastanaka vezanih za izgradnju bulevara od mosta u Lastvi Grbaljskoj do skretanja za plažu Jaz, a koji dio pripada Mrčevom polju.
"Na sastancima je razgovarano o načinu eksproprijacije zemljišta, iz razloga što su listovima nepokretnosti u Mrčevom polju vlasnici upisani u susvojini i zajedničkoj svoji, što otežava postupak. U tom pravcu je dogovoreno da će se eksproprijacija zemljišta vršiti na osnovu parcelacije katastarskih parcela koje se nalaze uz magistralu, a sve to na osnovu starih čestica zemljišta. Smatramo da je ovo jedini ispravan način rješavanja problema eksproprijacije zemljišta. O svim budućim koracima u izgradnji bulevara na ovoj dionici puta, redovno ćemo obaviještavati članove i vlasnike zemljišta", navode u NVO.
Promjene koje su nastale u državnim organima u ovom momentu napokon su, kako dodaju, povoljne za vlasnike zemljišta u Mrčevom polju. Trenutna saradnja daje nadu da se ovaj dugotrajni postupak može završiti u kratkom periodu.
"Ovo je pokazatelj i toga da se sav ovaj postupak mogao riješti znatno ranije, ali da nije bilo nikakve volje od tadašnjih nadležnih organa, a vjerovatno i pojedinaca u vrhovima izvršne vlasti", zaključili su u NVO Jaz Mrčevo polje.
Коментари0
Остави коментар