- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
02. 12. 2014.
11:32 >> 11:34
KLANJE SVINJA
Bijelo Polje: Traži se majstor više
Tradicionalni običaj svinokolja u novembru i decembru koji se vjekovima održava na sjeveru Crne Gore, po svemu sudeći, ne jenjava. U skladu sa običajem, najtraženiji su ovih dana majstori koji znaju vješto obraditi meso, uz pomoć noža i satare.
Ipak telefon, najčešće, zvoni najboljim među njima. Jedan od njih je Garo Knežević iz Kneževića kod Bijelog Polja, koji je do danas zadržao tradicionalan način klanja i obrade svinja. Kaže da nema dana kada ne dobije poziv sa neke od porodičnih farmi radi dranja i panglovanja svinjskog mesa.
''Jesenas sam obradio oko 150 svinja. Svakog dana sredim po nekoliko komada. Učinak je različit od dana do dana. Juče sam kod komšije Dejana obradio jedanaest svinja. Svaka je imala preko stotinu kilograma mesa'', sa zadovoljstvom priča Knežević.
Obradu svinja po pravilu prati druženje. Na pomoćnim stolovima gotovo uvijek se nađe pršuta, sir, salata domaća rakija, a po želji i hladno pivo i vino.
''Domaćini nutkaju hranu i piće dok se u veterinarskoj stanici ne provjeri ispravnost mesa, a onda je red da se i ono proba'', priča Garo.
''Svega ima, ali dok radim prosto izgubim apetit, pa se poslužim tek toliko da ne uvrijedim domaćina. A za dobar mezetluk ima vremena. Zima je pred nama, a svi se međusobno poznajemo, dobre smo komšije i prijatelji pa će druženja biti na pretek'', ističe naš sagovornik.
Iako se nekada klanje svinja nije naplaćivalo, već je bilo dovoljno majstora, pa su se rodbina i komšije ispomagale, sada je to za rijetke kasape unosan posao. Klanje svinja pomaže im da, uz druženje i vješt rad, upotpune budžet. A domaćinima ostaju proizvodi: sušeno dimljena slanina, pršuta, kobasica, šunka, te čvarci prženi u vlastitoj masti dobijeni topljenjem i sjećanje na lijepo druženje.
Vukoman Kljajević, Radio Crne Gore
Коментари0
Остави коментар