- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
10. 07. 2025.
10:39 >> 10:39
Priznavanje kvalifikacija otvara vrata tržištu EU: Neophodne izmjene nacionalnih propisa
Priznavanje stručnih kvalifikacija podrazumijeva da građani Crne Gore mogu da obavljaju regulisane profesije – poput ljekara, arhitekata, farmaceuta ili nastavnika – na tržištu rada Evropske unije. Da bi to bilo omogućeno, neophodno je da nacionalno zakonodavstvo bude u potpunosti usklađeno sa evropskim pravilima i standardima.
To je poručeno je danas na radionici posvećenoj izradi nacionalnih propisa kojima se regulišu profesije, u skladu sa Direktivom 2005/36/EZ i Direktivom 2013/55/EU o priznavanju stručnih kvalifikacija, saopšteno je iz Minsitarstva rada zapošljavanja i socijalnog dijaloga.
U saopštenju su naveli da su radionicu organizovali Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga i projekat Centar za strateško-pravno savjetovanje za Crnu Goru (PLAC), koji finansira Evropska unija.
"Cilj događaja bio je da se nadležne institucije upoznaju sa obavezama koje proističu iz evropskih direktiva i nacionalnog Zakona o priznavanju profesionalnih kvalifikacija, kako bi se započeo proces usklađivanja sektorskih propisa i obezbijedila njihova primjena u praksi", piše u saopštenju.
Učesnicima se na otvaranju obratila gđa Senka Vukčević iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, ističući važnost sveobuhvatne i koordinisane zakonodavne reforme.
„Priznavanje kvalifikacija je direktno povezano sa mogućnostima naših građana da se slobodno kreću i rade u državama članicama Evropske unije. Stoga je važno da sve nadležne institucije učestvuju u usklađivanju propisa i ujednačavanju pravila, jer samo tako možemo građanima ponuditi pravnu sigurnost i dostupnost evropskog tržišta rada“, kazala je Vukčević.
Ekspertica projekta PLAC, gđa Davorka Borić, predstavila je ključne zahtjeve evropskih direktiva i njihov značaj za Crnu Goru. Poseban fokus bio je na obavezama koje države kandidati imaju u pogledu definisanja regulisanih profesija i uslova za njihovo obavljanje, potrebi da se u sektorskim zakonima precizno odrede nadležna tijela za priznavanje kvalifikacija, značaju transparentnih procedura i mogućnosti kompenzacionih mjera (npr. dopunski ispit, praksa), te uvođenju institucionalne strukture koja može da obezbijedi efikasnu primjenu Zakona o priznavanju profesionalnih kvalifikacija.
„Priznavanje stručnih kvalifikacija nije birokratski proces – to je pitanje slobode kretanja, povjerenja među državama i garancije kvaliteta. Da bi crnogorski ljekari, inženjeri, nastavnici i druge struke mogli nesmetano raditi u državama članicama EU, Crna Gora mora govoriti istim zakonodavnim jezikom. Usklađivanje propisa je prvi korak, ali jednako važno je i njihovo dosljedno sprovođenje u praksi“, kazala je Borić.
Kroz interaktivnu diskusiju i razmjenu iskustava, radionica je doprinijela boljem razumijevanju pravnih i institucionalnih koraka koji Crnu Goru približavaju EU standardima i omogućavaju praktičnu primjenu principa slobodnog kretanja stručnjaka.
Коментари0
Остави коментар