- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
04. 07. 2025.
19:32 >> 19:33
Na 40 stepeni – radnici na suncu, struka upozorava na rizike po zdravlje
40 stepeni bilo je danas u glavnom gradu i dolinama rijeka. Ni tako visoke temperature nijesu spriječile mnoge da rade i zaršavaju svakodnevne obaveze. Struka međutim upozorava da organizam na tako visokim temperaturama trpi ozbiljan stres i rad na otvorenom može biti opasan po zdravlje. Apeluju na poslodavce da obustave radove kada su temperature veće od 36 stepeni. U suprotnom mogu biti kažnjeni i do 2000 eura.
Zakon je jasan – radnici moraju biti zaštićeni. U praksi, pauze na visokim temperaturama često izostaju, ističu iz Udruženja zaštite na radu.
"Pravilnik o zaštiti i zdravlju na radu na privremenim i novogradilištima, kao i pravilnik o zaštiti i zdravlju na radu u radnoj sredini i radnoj okolini, koji jasno definišu da rad na otvorenom, kada temperatura prelazi 36°C, ne treba da se odvija. Ovih dana imamo slučaj kada temperatura dostiže i 40°C, pa bi bilo neophodno obustaviti rad u periodu između 11 i 16 časova", kaže Đina Mitrić, iz Udruženja zaštite na radu.
Na ovoj temperaturi organizam se bori za dah – srce ubrzava, pritisak pada, a rizik od kolapsa raste. Ljekari savjetuju dovoljan unos tečnosti, laganiju ishranu, izbjegavanje sunca u najtoplijem dijelu dana, kao i fizički napor na otvorenom.
"Postoje ta zanimanja i ljudi kojima je to u opisu posla, gde je neizbežan taj boravak na otvorenom. To i te kako predstavlja jedan realan zdravstveni rizik za njih. Može dovesti do kolapsa, do sunčanice, do toplotne iscrpljenosti, koja inače ide sa fizičkom aktivnošću i u najgorem slučaju do tog toplotnog udara, koja predstavlja jedno životno ugrožavajuće stanje, koje zahteva hitnu medicinsku intervenciju", kaže Evica Maraš, doktorica.
I građani traže zaklon, vodu, ventilator – svi osjećaju težinu toplotnog talasa.
ANKETA
- Konstantno sam pod klimom od 17 stepeni i danas idem kući tako da više nema vrućine.
- Pa, jadva čekam da izađem iz Podgorice.
- U Podgorici je ljeti vruće, tako da uobičajeno je.
Dugotrajna izloženost vrućini utiče i na psihu – nervoza raste, koncentracija pada, a greške mogu biti kobne.
"Pa vrućina, iako smo mi u Podgorici, recimo, navikli na njih, opet može da utiče na nas u smislu da postanemo uznemireni, da postanemo razdražljivi, da postanemo nekada dezorijentisani. U toku ljeta može da bude, recimo, mnogo veći broj saobraćenih nesreća, konflikta između ljudi, svađa i tako dalje", kaže Adriana Pejaković, psihološkinja.
Meteorolozi i za naredne dane najavljuju visoke temperature. I dok se mnogi sklanjaju u klimatizovane prostore – neki ostaju na vrelom asfaltu, kako bi grad – rastao.
Коментари0
Остави коментар