- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
15. 11. 2014.
08:47 >> 08:59
FILOZOFSKI FAKULTET
Zbog diplome kasne s pripravničkim
Studenti Filozofskog fakulteta kojima je ostao još samo diplomski rad traže od Ministarstva prosvjete da im omogući da pripravnički odrade u školama u okviru trećeg ciklusa programa stručnog osposobljavanja.
Redakciji Pobjede obratili su se Zoran Mikić, Petar Radosavović i Dajana Vemić sa pričom da su oštećeni i, kako kažu, u neravnopravnom su položaju u odnosu na kolege koji su pripravnički odradili u okviru prvog ili drugog ciklusa ovog programa.
“Oni su u škole mogli samo sa tri godine studija i sa 180 kredita, ali bez ijednog prosvjetno-pedagoškog predmeta. Mi ne možemo sa dodatnom godinom specijalističkih studija i 240 kredita, sa položenom metodikom nastave, pedagogijom, didaktikom, razvojnom i pedagoškom psihologijom, jer nijesmo stigli da diplomiramo do 20. novembra kada ističe rok za prijavu”, navodi Mikić.
On se žali i na lošu informisanost, kako kaže, i medijima je promakla ta činjenica, pa su obavještavali da i za treću generaciju važe ista pravila.
“Sa novim pravilima prvi put smo se susreli na portalu eUprave u kratkom saopštenju krajem septembra i nešto dužim obavještenjem početkom oktobra, mjesec prije početka apliciranja za program. Od Zavoda za zapošljavanje i uprave za kadrove dobijali smo oprečna tumačenja”, objašnjava Mikić.
On naglašava činjenicu da diplomski rad na Filozofskom fakultetu, u najvećem broju slučajeva, podrazumijeva temeljan i studiozan naučno-istraživački rad pa smo, dodaje, planirali odbranu za kraj novembra i decembra, s obzirom da nijesmo na vrijeme obaviješteni da su donesena nova pravila.
Iz Uprave za kadrove Pobjedi su kazali da ovim studentima, ukoliko su se odlučili za rad u prosvjeti, predstoji, kako trenutno stvari stoje, da čekaju naredni četvrti ciklus stručnog osposobljavanja, ako u međuvremenu ne bude poziva za klasičan pripravnički staž.
“Studenti sa tri godine studija mogu da apliciraju za stručno osposobljavanje i polažu stručni ispit za rad u državnim organima, ali ne u obrazovnim ustanovama. Tako je bilo sa prve dvije generacije. Upravo iz razloga što se grupa prosvjetno-pedagoških predmeta uči i polaže na četvrtoj godini precizirano je da se ti studenti mogu obučavati i polagati stručni ispit za rad u školama”, ističu iz Uprave za kadrove.
Rukovodilac koordinacionog tima za praćenje realizacije projekta Mubera Kurpejović za Pobjedu kaže da elektronski sistem ne može prihvatiti aplikaciju, ako korisnik nema završen ciklus studija.
Prema njenim riječima, u školama mogu raditi samo studenti sa četvorogodišnjim studijskim programom, što je u skladu sa propisima iz oblasti obrazovanja.
Kako će Ministarstvo prosvjete odgovoriti na molbu koju su potpisala 24 studenta Filozofskog fakulteta još nije poznato. Jedno je sigurno – vremena za polemiku je malo – do 20. novembra.
“Predlažemo da nam se omogući u predviđenom roku da apliciramo za rad u školama, a da mi diplome dostavimo do januara 2015. i potpisivanja ugovora sa poslodavcima. To bi značilo da mi u učionice ulazimo potpuno spremni i stručno osposobljeni za izvođenje nastave sa diplomom specijalističkih studija”, poručuje Mikić.
Ukoliko se problem ne riješi, smatra on, većina škola će ostati bez pripravnika. Dodaje u većini njihovih profesija broj ponuđenih radnih mjesta van prosvjete mnogo je manji nego što ima studenata. Radna mjesta van prosvjete vezana su uglavnom za Podgoricu, a budući pripravnici nijesu svi iz Podgorice.
Коментари0
Остави коментар