- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
12. 11. 2014.
09:36 >> 09:50
MALA STOPA SMRTNOSTI
Mišju groznicu treba liječiti na vrijeme
Mišja groznica je izliječiva bolest, a smrtnim ishodom se završava u pet do devet odsto slučajeva i to uglavnom zbog otkazivanja bubrega, kaže specijalista epidemiolog Admir Šabanović.
U Kliničkom centru Crne Gore tokom vikenda od mišje groznice preminuo je pacijent iz Nikšića. Od početka godine, od mišje groznice liječen je 21 pacijent, od kojih je bilo petnaestoro odraslih i šestoro djece, dok je u avgustu jedan pacijent preminuo od te bolesti.
Prvi simptomi mišje groznice mogu se javiti tri do 40 dana nakon zaraze. Bolest počinje naglo, javljaju se visoka tjelesna temperatura, do 40 stepeni, drhtavica, glavobolja, bolovi u grlu, žeđ i suvoća usana.
"Kasnije može doći do otkazivanja bubrežne funkcije to je najčešće i uzrok smrti", kazao je za Jutarnji program specijalista epidemiolog Admir Šabanović.
"Uglavnom je to izliječiva bolest. Smrtnost je između 5 i 9 odsto", dodaje Šabanović .
Najveći rizik od obolijevanja je u sjevero-istočnim djelovima zemlje, na višim nadmorskim visinama. Rizik je manji u opštinama centralnog regiona, a najmanji u primorskim opštinama gdje se do sada ova bolest izuzetno rijetko javljala.
Šabanović kaže da se najveći broj oboljelih može očekivati u periodu od maja do oktobra, mada, nije nemoguće da se neko zarazi u bilo kojem periodu.
"Na području bjelopoljske opštine bilo je ukupno četiri osobe koje su oboljele i na području opštine Mojkovac dvije osobe ". kaže Šabanović.
Osoba se može zaraziti udisanjem prašine koja sadrži sasušene izlučevine zaraženih glodara, zatim preko vode, hrane, ruku kontaminiranih svježim izlučevinama koje sadrže virus ili direktno prilikom hvatanja i ubijanja ovih životinja.
Za sprječavanje infekcije je bitno da se smanji mogućnost udisanja infektivnih čestica koje dospijevaju u vazduh iz izlučevina inficiranih glodara, kao i mogućnost unošenja putem zagađene vode, namirnica i preko zagadjenih ruku.
Prilog: Milica Sekulić, TVCG
Коментари0
Остави коментар