Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

A.M.

20. 05. 2025. 11:59 >> 13:14
2

Crnogorski predsjednik posthumno odlikovao Duška Jovanovića

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović, uoči 21. maja – Dana nezavisnosti, po prvi prvi od obnove nezavisnosti predsjednik države uručio je najveća državna odlikovanja ljudima koji su svojim radom i djelima zadužili Crnu Goru. Na svečanosti u Rezidenciji na Cetinju odlikovani su: posthumno Duško Jovanović, Zoran Rašović, Tatjana Motrenko-Simić, Vanja Ćalović-Marković, Snežana Dragićević, Goran Radević, Dejan Savićević, Mirsad Serhatlić i Božidar Ivanović.

U obraćanju prisutnima, predsjednik Milatović je istakao je da odlikovanja u Crnoj Gori imaju dugu tradiciju, koja seže još od Njegoša koji je 1841. ustanovio prva odlikovanja.

“Kroz proteklih skoro dvije stotine godina, uspona i padova, ljudi su bili naše najveće bogatstvo i neiscrpan resurs. Brojni pojedinci, slijedeći put svojih predaka, poseban doprinos razvoju naše države dali su i u novijoj istoriji Crne Gore, čiju obnovu nezavisnosti sjutra proslavljamo”, kazao je predsjednik Milatović.

Poručio je da je današnja svečanost samo početak našeg adekvatnijeg odnosa prema zaslužnim pojedincima koji su dali, i koji daju sebe u izgradnji bolje, pravednije i prosperitetnije Crne Gore, ostavljajući obavezu budućim generacijama da nastave daljim putem razvoja i demokratizacije  države.  

Na svečanosti, posthumno je odlikovan Duško Jovanović – novinar dnevnog lista “Dan”, čiji je bio osnivač, glavni i odgovorni urednik, a koji je 27. maja 2004. godine ubijen ispred redakcije tog lista. Predsjednik Milatović je naveo da je Jovanović bio jedan od najznačajnijih simbola novinarske profesije i slobodne riječi u državi, koji je borbu za bolju i pravedniju Crnu Goru platio životom. Posthumnim odlikovanjem u ime Crne Gore, iskazuje se poštovanje prema njegovoj hrabrosti da u teškim vremenima bude vjesnik slobodne riječi, ali i šalje snažna poruka da nikada nećemo zaboraviti one koji su dali najveću žrtvu u borbi za istinu i pravdu. 

Na svečanosti su uručena odlikovanja i ostalim laureatima:

Zoranu Rašoviću - redovnom profesoru Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore u penziji i potpredsjedniku Crnogorske akademije nauka i umjetnosti. Tokom svoje 43 godine duge akademske karijere akademik Rašović ostvario je izuzetno značajna dostignuća u naučno-istraživačkoj djelatnosti, kao i za doprinos u širenju naučnih saznanja, stvaranju prava, ostvarivanju ljudskih prava zaštiti i vladavini prava. Akademik Rašović za period od 1980-2025. godine autor je 166 bibliografskih jedinica od čega je oko 40 knjiga, četiri univerzitetska udžbenika, nekoliko monografija, studija, komentara i dr. Učestvovao je u pisanju brojnih zakona u Crnoj Gori i bio urednik više zbornika i glasnika CANU-a i drugih izdanja.

Dao je nemjerljiv doprinos za prenošenje opštih, naučnih i profesionalnih znanja i vještina putem nastave i istraživanja, kao i za razvoj istraživački orjentisanog visokog obrazovanja.

Dr Tatjani Motrenko-Simić - crnogorskoj i svjetskoj ginekološkinji i subspecijalisti za reproduktivnu medicinu, zaslužnoj za osnivanje prvog državnog centra za asistiranu reprodukciju u Crnoj Gori, u Opštoj bolnici Danilo I na Cetinju 2013. godine. Tokom svoje karijere, pomogla je u rođenju više od hiljadu beba putem procedura vantjelesne oplodnje. Njen rad značajno je uticao na razvoj reproduktivne medicine u našoj zamlji ali i regionu, podstičući inovacije i bolju dostupnost asistiranih reproduktivnih tehnologija u zdravstvenom sistemu Crne Gore.

Vanji Ćalović Marković – građanskoj aktivistkinji koja je u toku prethodnih godina, dosljedno i odgovorno ukazivala na koruptivne procese i zloupotrebu javnih resursa. U sklopu svoje funkcije izvršne direktorice MANS-a, te kroz svoje javne nastupe i aktivizam, Ćalović Marković već više od 20 godina vodi borbu za pravdu u našoj zemlji. Ukazivala je na brojne afere i anomalije u društvu, sumnjive privatizacije, a njen je rad prepoznat je i od globalno kredibilnih instanci.

Snežani Dragićević – jedinom briologu u našoj državi, koja je nedavno prijatno iznenadila cjelokupnu crnogorsku, ali i svjetsku javnost, otkrivši novu vrstu biljke u Štitarima, kod Cetinja. U 21. vijeku i vremenu kada vlada opšti utisak da su poprilično iscrpljene mogućnosti pronalaženja novih biljnih vrsta, njen naučni podvig uveliko prevazilazi naše granice, pa međunarodnu naučnu i laičku javnost na divan način upućuje na raskošnost i raznolikost crnogorskog biodiverziteta. Postavila je temelje za budućnost botaničke discipline koja proučava mahovine, a njen višedecenijski istraživački rad i naučna karijera obuhvataju ekspertizu iz oblasti briologije, botanike, ekologije, zaštite životne sredine.

Goranu Radeviću – uspješnom crnogorskom privredniku, vlasniku vinarije „Radević Estate Winery“, koja je postala renomiran brend i zavrijedila brojne nagrade na evropskim i svjetskim vinskim takmičenjima. Danas, vina Vinarije Radević se izvoze u SAD, Nemačku, Švedsku, Norvešku, Švajcarsku, Kinu i Japan. Na taj način, uz izuzetano pregalaštvo i posvećen rad, preduzetničke sposobnosti, doprinos crnogorskom vinarstvu, privredi i ekonomiji, Goran Radević dao je i značajan doprinos pozicioniranju Crne Gore na svjetskoj vinskoj mapi.

Dejanu Savićeviću – proslavljenom sportisti, dugogodišnjem predsjedniku Fudblaskog saveza Crne Gore i simbolu crnogorskog i jugoslovenskog fudbala, za doprinos prepoznatljivosti crnogorskog sporta. Ljubitelji fudbala u našoj zemlji ga pamte iz vremena kada je nosio dres podgoričke Budućnosti, dok je vrhove fudbalske slave dotakao u dresovima Crvene Zvezde i Milana sa kojima je 1991. i 1994. godine bio klupski šampion Evrope. Nakon obnove nezavisnosti, izabran je za prvog predsjednika Fudbalskog saveza Crne Gore pod čijim je rukovodstvom 2007. godine Savez primljen u članstvo FIFA i UEFA, dok je 2017. godine postao član Savjeta FIFA, najvišeg izvršnog organa svetske fudbalske organizacije.

Mirsadu Serhatliću – frontmenu grupe podgoričke grupe “Makadam”, koja traje već više od 45. godina na crnogorskoj i nekadašnjoj jugoslovenskoj medijskoj sceni. Mirsad Serhatlić svojim radom decenijama doprinosi razvoju muzičke scene, a kao kompozitor, njegov umjetnički opus utkan je i prepoznat kroz brojne kompozicije mnogih crnogorskih i regionalnih estradnih umjetnika, na taj način doprinoseći kvalitetu muzičke kulture koja je važna za zdrav razvoj svakog društva.

Božidaru Ivanoviću – velemajstoru, čovjeku koji je postao sinonim i promoter šaha u Crnoj Gori. Kao prvi crnogorski velemajstor, za kojeg je zvanično proglašen 1978. godine - višedecenijskim angažmanom, takmičarski i trenerski postavio je našu zemlju na svjetsku šahovsku mapu, a kroz šahovski klub Budućnost, trenerskim umijećem, iznjedrio je brojne mlade generacije šahista kojim se danas ponosi Crne Gora.

 

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније