- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
30. 04. 2025.
11:22 >> 11:22
1
Čitaj mi:
MANS: U Sporazum sa UAE ugraditi antikorupcijske klauzule
U NVO MANS pozvali su poslanike da odbiju usvajanje Sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima dok se u njega ne ugrade antikorupcijske klauzule i precizni mehanizmi za sprečavanje pranja novca.
Kako naglašavaju u saopštenju, iako je režim formalno smijenjen prije gotovo pet godina, ključni kadrovi koji su u prošlosti prikrivali, zataškavali ili bili dio struktura koje su tolerisale upliv organizovanog kriminala i korupcije, i dalje odlučuju o najvažnijim bezbjednosnim i finansijskim pitanjima u državi.
"Na čelu institucije koja bi trebalo da štiti sistem od prljavog novca nalazi se upravo takav kadar – Aleksandar Radović, aktuelni pomoćnik direktora Uprave policije za sektor finansijsko-obavještajnih poslova. Od 2015. do 2021. godine obavljao je funkciju oficira za vezu Uprave policije pri Europolu u Hagu, u periodu kada su podaci Europola o infiltraciji kriminalnih struktura u crnogorsku policiju bili sistematski zataškavani. Do danas, institucija na čijem je on čelu nema nikakve ozbiljnije rezultate u otkrivanju pranja novca, iako se Crna Gora godinama suočava sa ogromnim obimom organizovanog kriminala i korupcije na visokom nivou", naglašavaju u saopštenju.
Uprkos tome, kako dodaju u MANS-u, premijer je javno izjavio da “nema rizika od pranja novca” u vezi sa sporazumom sa Emiratima.
Međutim, Ujedinjeni Arapski Emirati su međunarodno prepoznati kao destinacija za skrivanje nelegalno stečenog kapitala, gdje su finansijski podaci zatvoreni za međunarodnu razmjenu, a provjera porijekla novca gotovo onemogućena.
"Upravo iz tih razloga, više poslanika predlagalo je da se u Sporazum sa UAE ugrade klauzule koje bi garantovale mehanizme za prevenciju pranja novca i obezbijedile osnovnu finansijsku transparentnost. Ti prijedlozi su odbijeni bez ozbiljne rasprave, od strane političke većine koja je, dok je bila opozicija, tvrdila da se u Crnoj Gori pere ogromna količina novca. Danas, kada su postali vlast, bez riječi su podržali sporazum koji širom otvara vrata za pranje novca, a jedina brana tome ostaje kadar prethodnog režima – što je i politički i institucionalno apsurdno", ocjenjuju u ovoj NVO.
Zaključuju da Crna Gora ni danas nema ni političku volju, ni institucionalnu sposobnost da provjerava ko donosi novac u državu, niti da li taj kapital dolazi iz kriminalnih izvora.
"A kada znamo da su neki od najpoznatijih crnogorskih “biznismena” već poslovno utočište našli u Emiratima, jasno je kome ovakva šema najviše odgovara. Zbog toga Sporazum sa UAE, bez bilo kakvih garancija i mehanizama kontrole, pod ovim okolnostima ne liči na ekonomsko partnerstvo i razvoj, već na nastavak pohare Crne Gore pod novim izgovorima", zaključuju u MANS-u.
Коментари1
Остави коментар