Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ M.V. ]

23. 04. 2025. 06:39 >> 06:39
1
Čitaj mi:

Govor mržnje narušava samu srž demokratskog društva

Ombudsman u kontinuitetu, već duži niz godina, ukazuje na prisustvo uvredljivog, netolerantnog i diskriminatornog izražavanja, govora mržnje i drugih formi nezakonitog izražavanja, saopšteno je iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore.

To su kazali u odgovoru na naša pitanja, povodom novog primjera targetiranja i bestijalnih uvreda viđenog na društvenim mrežama, a ovog puta, akter je bila korisnica Facebook platforme, Jovana Kikanović. Kako se moglo vidjeti, prijećeno je i supruzi premijera Milojka Spajića.

Kako su kazali iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore, podsjećaju da je nadležnost Zaštitnika da preduzima mjere za zaštitu ljudskih prava i sloboda, kad su povrijeđena aktom, radnjom ili nepostupanjem državnih organa, organa državne uprave, organa lokalne samouprave i lokalne uprave, javnih službi i drugih nosilaca javnih ovlašćenja .

"Takođe, Zaštitnik preduzima i mjere za zaštitu od diskriminacije i tada jedino u svom radu može postupati i u odnosu na fizička i pravna lica. Međutim, institucija Zaštitnika nema mehanizme praćenja objava na svim internet platformama, posebno kada se to odnosi na privatne profile građana/ki. Predmet našeg interesovanja jesu i takve objave, koje putem medija budu učinjene dostupnim javnosti ili u odnosu na njih dobijemo pritužbu. Sa konkretnom objavom na koju ukazujete u pitanjima, nijesmo bili upoznati - pod pretpostavkom njene autentičnosti, smatramo da se radi o uvredljivoj i opskurnoj objavi, uvredljive i primitivne sadržine, koja je još jedan u nizu primjera zloupotrebe slobode izražavanja, kakvih nažalost ne nedostaje u javnom prostoru, prije svega Internet sferi", naveli su iz Sektora zaštite od diskriminacije, ranjivih grupa i rodne ravnopravnosti. 

Ombudsman u kontinuitetu, već duži niz godina, ukazuje na prisustvo uvredljivog, netolerantnog i diskriminatornog izražavanja, govora mržnje i drugih formi nezakonitog izražavanja.

"Podsjećamo na ocjene da je ovakvo izražavanje pojačano prisutno kada na dnevni red dođu pitanja i teme koje dijele javnost. Umjesto demokratske rasprave, razmjene argumenata i mišljenja u korist rješavanja pitanja od javnog interesa, svjedoci smo da se sloboda izražavanja tada često zloupotrebljava i koristi kao sredstvo ličnih obračuna i diskreditacija, koje prevazilaze sve granice pristojnog ponašanja i kulture dijaloga. Nerijetko je na taj način kršeno i ugrožavano pravo na privatnost, psihički integritet, zloupotrebljavani lični podaci, kako pojedinaca, tako i članova njihovih porodica. S tim u vezi, nebrojeno puta posljednjih godina reagovali smo zbog targetiranja žena sa javne scene Crne Gore, uključujući novinarke, političarke, aktivistkinje civilnog sektora i pripadnice drugih javnih funkcija", kazali su iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore. 

Kako u mišljenjima kada se utvrde kršenja prava i donesu preporuke, tako i u godišnjim izvještajima o radu, i polugodišnjem izvještaju sa stanovišta zaštite od diskriminacije, Zaštitnik upućuje preporuke nadležnim državnim organima u odnosu na ovu problematiku.

"I ovom prilikom apelujemo i pozivamo na strateško preduzimanje mjera i radnji kojima ćemo prevazići rastući trend uvredljivog, diskirminatornog izražavanja i govora mržnje koji u krajnjem uvijek dodatno podstiču podjele i tenzije. Stoga i danas pozivamo najširu javnost da slobodu izražavanja, kao temeljnu vrijednost svakog demokratskog društva, praktikuje i ispoljava na civilizovan način, koji njeguje kulturu dijaloga i poštovanja onih sa kojima ne dijelimo ista mišljenja. Podsjećamo da govor mržnje, kao oblik zloupotrebe slobode izražavanja, podriva osnovna ljudska prava i slobode kršenjem dostojanstva, časti i ugleda, ličnog i profesionalnog integriteta onih koje su njegove žrtve, a u svojim ekstremnim formama podstiče i izaziva nasilje. Građani koji se nađu na meti govora mržnje i drugih nezakonitih sadržaja mogu da prijave takve oblike izražavanja kroz postojeće mehanizme administracije sadržaja, kao i da podnesu prijavu Upravi policije na dalje procesuiranje u prekršajno pravnom ili krivično pravnom postupku", naveli su iz ove institucije.

Zaštitnik u kontinuitetu kroz preventivni i reaktivni mandat ukazuje na štetnost i nedopustivost pojave govora mržnje, mizoginog i seksističkog govora koji narušavaju samu srž demokratskog društva i bacaju sjenku na vladavinu prava i vrijednosti tolerancije i poštovanja različitosti.

"Dostojanstvo svakog čovjeka predstavlja univerzalnu vrijednost koja u konkretnom slučaju ne trpi napade mizoginog i seksističkog karaktera. Rasprava od javnog interesa koju je pokrenuo i aktuelni slučaj ne smije biti takva da narušava kulturu dijaloga, dostojanstvo i ličnost onih na koje se pokrenuto pitanje direktno i/ili indirektno odnosi", saopštili su iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore za Portal RTCG.

 

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније