- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
16. 04. 2025.
11:17 >> 22:53
10
Čitaj mi:
Obradović o vjeronauci u školama: Dramatizuju se normalne stvari; Bojanić Lalović: Urušava se obrazovni sistem
Skupštinski Odbor za prosvjetu, nauku, kulturu i sport razmatrao je na današnjoj sjednici peticiju za uvođenje vjeronauke u državne škole. Sjednicu ste mogli pratiti na Portalu RTCG. Članovi Odbora donijeli su odluku da peticiju ne upute Vladi Crne Gore u dalje procedure. Predsjednik Odbora Nikola Rovčanin kazao je da će se konsultovati sa sekretarijatom na koji način da Vladu obavijeste o ovoj peticiji.
Poslanica PES-a Branka Marković kazala je da za omladinu vjeronauka može biti oslonac u periodima ličnih dilema i preispitivanja, nudeći im snagu da se lakše nose sa problemima.
"Vjeronauka ne služi samo za učenje o bogu već učenje kako biti bolji čovjek. Međutim, treba biti obazriv i voditi računa da li je pravi trenutak da CG prati praksu evropskih država koji imaju vjeronauku u obrazovnim sistemima. Mišljenja sam da ovu temu treba prebaciti iz skupštinskih priča na stručni naučni teren, da o tome polemiše neko stručan iz te oblasti", istakla je Marković.
Nezavisna poslanica Radinka Ćinćur kazala je da i kad ne bi imala stav o ovom pitanju, alarm bi bio peticija civilnog sektora koja nas vrlo jasno upozorava šta treba da uradimo.
"Da li nam trebaju misleći pojedinci ili vjerujući poslušnici? Mislim da ćete se složiti da nam u školama treba više empatije i časova lijepe muzike", istakla je Ćinćur.
Ona je poručila da Darvin i nauka ne idu zajedno i dodala da bi akademska zajednica trebalo da zauzme stav.
Poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Dane Marković poručio je da smatra da je riječ o najobičnijem primjeru dramatizacije, te da nema potrebe da se raspravlja o ovome.
"Odgovor je krajnje jednostavan- vjeronauka ima svoju metodologiju, nauka svoju, mogu da žive pod istim krovom, ali pod istim krovom ne mogu da se praktikuju i izučavaju. Nećete u crkvi, džamiji ili bilo gdje vidjeti sveštenika koji praktikuje i prikazuje neki hemijski eksperiment. Tako mislim da u prosvjetnim ustanovima nema potrebe da postoji predavanja o nastanku zemlje onako kako ga vide različite religije", ističe Marković.
Poslanik Branislav Nenezić istakao je da je vjera osjećaj koji svi gradimo u sebi, onako kako smo učeni u kući.
"Nikako da moju ili bilo čiju djecu treba da uči ko zna koje nastavno lice.. Ko može da predaje vjeronauku? Imamo li mi katedru na UCG za vjeronauku? Gdje će se obavljati nastava u školama? Kojim skupocjenim vozilima će ta lica dolaziti? To su glavna pitanja", naglasio je Nenezić.
Kazao je da će se ovakva pitanja odlučivati još jednim "lajkom i srcem na Vocap grupi Skupštine Crne Gore".
"Koji su udžbenici iz vjeronauke? Postoji li? Ko ga izdaje? Ko će ga pisati?", upitao je on.
Bojanić Lalović je pitala ko će da predava taj predmet u školama, i dodala da se "Istorija religije" izučava kao izborni predmet u 9. razredu osnovne škole.
Odgovarajući na pitanje, Obradović je kazao da ukoliko se uđe u ovu priču, mora se pristupiti veoma ozbiljno, kako bi izbjegli zamke koje svi imamo.
"Neće se pojaviti ljudi u mantijama ili odorama i promijeniti školu... To znači da pružamo mogućnost djeci da kroz dodatni izborni predmet se edukuju", rekao je Obradović.
Vuković Kuč: Vjeronauka uvodi najveće podjele u školama; Obradović: Nema urušavanja obrazovnog sistema
Vuković Kuč je kazala da bi se uvođenjem vjeronauke uvela najveća podjela među učenicima.
"Oni koji bi se odlučili da ne naukuju u vjeri bi sebe obilježili ili bi ih drugi stigmatizovali kao one koju su nevjernici. Sekularizam podrazumijeva odvojenost crkve i države. Sada želimo da uvodimo nešto što je naukovanje u vjeri. To je baš atak na Ustav CG i Zakon o opštem obrazovanju i vaspitanju", kazala je Vuković Kuč.
Obradović joj je odgovorio da građnin nije čovjek koji vjeruje ili koji je ateista, već svaki čovjek pojedinačno. Kad je riječ o podjelama, Obradović je rekao da su najgore podjele kad nosilac građanske liste kaže "ovi ili oni".
"I kad vi kažete 'da li mu je žao što postoji'. Je li Vama žao što postojim ja? Meni naprotiv, imponuje mi da sa Vama mogu da razmijenim mišljenje, da da pokažem da stvari za koje ste se zalagali godinama po meni nijesu ispravne. Meni je žao što sistem ne radi kako treba, da razdvoji žito od kukolja i da nema ovih ili onih, nego moralne tradicionalne vrijednosti - etika i moral", rekao je Obradović.
Vjeronauka će, prema njegovim riječima, omogućiti djeci da kritički razmišljaju.
"Nema urušavanja obrazovnog sistema, ovo je samo fino podešavanje. Treba da radimo svi zajedno da ga mijenjamo na bolje svih građana", istakao je on .
Poslanica DPS-a Zoja Bojanić Lalović istakla je da se obraćanje nevladinih organizacija ne smije tretirati kao dramatika. Ona je rekla da se davanjem mišljenja za uvođenje vjeronauke u državne škole, krši Ustav u kontinuitetu.
"Ne možemo dovoditi u istu ravan religijsko obrazovanje i ljudska prava. Voljela bih danas da mi objasnite šta želite - religijsku nastavu ili obrazovanje o religijama? Velika je to razlika. Razlika u odnosu na praksu evropskih zemalja je u vjeroispovijednim i nevjeroispovijednim obrazovnim predmetima, koji imaju za cilj razvoj tolerancije, multikulturalnosti i prihvatanje različitosti. To su predmeti koji podrazumijevaju upoznavanje sa religijama", istakla je Bojanić.
Poručila je da se o ovom pitanju mora otvoreno razgovarati, kao i da je ovo urušavanje obrazovnog sistema.
"Zanima me stav kolega iz PES-a s obzirom na to da je ministarka Jakšić Stojanović rekla da vjeronauci nije mjesto u školama", kazala je Bojanić. Lalović.
Predložila je da pomenuto pitanje bude upućeno Ustavnom sudu.
Poslanik Vaso Obradović istakao je da se suviše dramatizuju stvari koje su normalne. On je kazao da zaboravljamo stvari koje su nas "kao tradicionalno društvo odvajale od drugih naroda" a to su duhovna i moralna crta, kao i kulturni aspekt. Sve te osobine su, dodaje, proistekle iz vjerskih pitanja.
"Od normalne pojave pravimo tenzije. Naša djeca imaju pravo da se upoznaju sa svojom kulturom i identitetom. Treći argument je razvijanje moralnih i etičkih vrijednosti. Uvođenjem vjeronauke kao izbornog predmeta možemo doprinijeti međureligijskom dijalogu i razumijevanju između naroda koje žive na našem geografskom području. I na kraju, bitna je pedagoška i vaspitna uloga koju bi taj izborni predmet imao", naveo je on.
Poručio je da se mora razdvojiti vjersko djelovanje od vjeronauke.
Član odbora i poslanik DNP-a Dragan Bojović kazao je da treba razmotriti peticiju koju je potpisalo 6.000 građana Crne Gore a predstavnike nevladinih organizacija zamolio da dopis proslijede državama EU i zapadne demokratije, i da njima objasne šta je sekularna država.
"Očigledno da ni oni tamo to ne znaju. Činjenica je da u većini tih zemalja vjeronauka postoji u određenom obliku, u zavisnosti od zakonskih rješenja. Sekularnost ne znači suspendovanje religije i vjerskih zajednica", kazao je Bojović.
On je istakao da od komunizma imamo "borbeni odnos prema vjeri i religiji, kao da je to nešto loše i strano i ne ide sa sekularnim uređenjem".
"Podržavam ovu inicijativu građana da vjeronauka bude jedan od predmeta koji može da se izabere, a i ne mora. Mislim da čak u sferi suzbijanja borbe protiv nasilja to samo može da pomogne, ne može da odmogne", dodao je on.
Zamjenica predsjednika Odbora Aleksandra Vuković Kuč kazala je da su na skupštinske adrese dobili dopise oko 90 nevladinih organizacija u kome se navodi da državne škole ne smiju postati prostor za vjerske podjele.
"Ako neko od poslanika nije imao uvid u dopis nevladinog sektora da obavezno pogleda i vidi šta piše u dopisu, jer je važna za naš rad i buduću perspektivu Crne Gore - kakvu je stvarno želimo", kazala je ona.
Predsjednik Odbora Nikola Rovčanin naglasio je da je elektronska peticija o uvođenju vjeronauke u državne škole, pokrenuta 11. marta u skladu sa Ustavom Crne Gore.
"Smatram da Odbor treba da poštuje prinicip otvorenosti parlamenta i zakonodavnu aktivnost. Podsjećam da je ovo jedina peticija Parlamenta koja je dosegla 6.000 i koja je stigla na Odbor. Inicijativa o ukidanju Tik Toka kad dosegne 6.000 i ona će se razmatrati", kazao je Rovčanin.
On je kazao da ova inicijativa nije nespojiva sa sekularnom državom jer sekularizam, kako je rekao, ne nalaže ateizam i antiteizam.
"Moramo da poštujemo inicijative građana i da ih razmatramo u tom dijelu", rekao je Rovčanin.
Inicijator peticije je Teodor Milanko. Peticija je pokrenuta 11. marta, a 19. marta je imala dovoljan broj potpisa.
Коментари10
Остави коментар