Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Julijana Žugić

12. 04. 2025. 12:00 >> 13:06

Od mononukleoze godišnje oboli od 100 do 200 osoba

U Crnoj Gori od infektivne mononukleoze godišnje oboli između 100 i 200 osoba. Ta zarazna bolest najčešće se javlja kod djece uzrasta do devet godina i mlađih odraslih, kazala je Radiju Crne Gore infektološkinja u Kliničkom centru dr Lucija Mrdak.

Kako je pojasnila, infektivnu mononukleozu uzrokuje Epštajn Bar virus.

"Pripada grupi herpes virusa, koji kad jednom uđu u organizam, u njemu ostaju doživotno. Smatra se da je čovjek inficiran iako najčešće nema nikakve simptome. Rjeđe, kliničko stanje slično infektivnoj mononukleozi, mogu uzrokovati i neki drugi virusi. Procjenjuje se da je više od 90% populacije prokuženo i da ima imunitet", ppijasnila je Mrdak.

Drugo ime za tu infekciju je bolest poljupca, zato što se sa osobe na osobu prenosi putem pljuvačke, može kašljanjem i kijanjem, a u najvećem broju slučajeva ljubljenjem među mlađom populacijom.

"Virus je moguće unijeti i korišćenjem zajedničkog pribora za jelo, najčešće čaše iz koje je pila ranije zaražena osoba. Infektivna mononukleoza, u tipičnim slučajevima, manifestuje se bolom u grlu, povišenom tjelesnom temperaturom, otokom limfnih čvorova, uglavnom na vratu, ali i na drugim djelovima tijela, kao i pojavom limfomonocita u krvnoj slici. Komplikacije su veoma rijetke, a najviše se susrećemo sa opstrukcijom gornjih disajnih puteva usljed izraženog otoka krajnika kod pacijenta", navela je dr Mrdak.

Vrlo rijetko, kod manje od 0, 5% oboljelih, može doći do pucanja slezine sa posljedičnim krvarenjem u trbušnu duplju.

"U manje od 10% slučajeva, javlja se uvećanje jetre i slezine, a najčešće samo slezine. I zbog toga je posebno važan režim mirovanja u toku oporavka", upozorava Mrdak.

Dugoročno, smatra se da je Epštajn Bar virus povezan sa pojavom brojnih malignih bolesti, prije svega karcinoma usta i ždrijela, nekih limfoma, karcinoma želuca, kao i određenih autoimunskih poremećaja.

"Liječenje je simptomatsko. Potreban je i odgovarajući higijensko-dijetetski režim, strogo mirovanje, adekvatno unošenje tečnosti, te polivitaminska ishrana. Vrlo rijetko se uključuju antibiotici. Najvažnija je prevencija koja podrazumijeva dobru higijenu ruku i prostora. I da ne pijemo iz čaše koju je koristila osoba, koja je bila inficirana", ukazala je Mrdak.

Oporavak može biti prilično dug, može da traje i do šest mjeseci. Pacijent pati od produženog zamora, malaksao je, ali, sve to, prema riječima Mrdak, uglavnom prođe bez ikakve specifične terapije.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније