- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
09. 04. 2025.
17:13 >> 17:15
Čitaj mi:
Preporučeno da se izradi predlog zakona o faksimilu i znakovnom jeziku
Na sjednici Savjeta za prava lica sa invaliditetom razmatrana potreba za donošenjem zakona o upotrebi faksimila za lica sa invaliditetom i zakona o znakovnom jeziku i preporučeno je da se to i učini, piše na sajtu Vlade.
Sjednicom je predsjedavao predsjednik Savjeta, ministar ljudskih i manjinskih prava Fatmir Đeka.
"Cilj donošenja zakona o upotrebi faksimila je omogućavanje upotrebe faksimila kao sredstva potpisivanja za lica sa invaliditetom koja nisu u mogućnosti da se svojeručno potpišu, kako bi im se obezbijedila ravnopravnost u ostvarivanju prava u svim oblastima društvenog života. Postojeći zakonski okvir u Crnoj Gori ne prepoznaje faksimil kao validan oblik potpisa, osim u izuzetnim slučajevima (npr. kod ljekara), što dovodi do pravne nesigurnosti i različitog postupanja institucija prema osobama sa invaliditetom", pojašnjeno je nakon sjednice.
Uvođenje zakonski priznatog faksimila, kako navode, predstavlja korak ka eliminaciji institucionalne diskriminacije i obezbjeđivanju ravnopravnog pristupa pravima i uslugama, doprinosi zaštiti ljudskog dostojanstva, jača samostalnost osoba sa invaliditetom i usklađuje crnogorski pravni okvir sa međunarodnim standardima, posebno Konvencijom UN o pravima osoba sa invaliditetom.
"Osobe koje koriste znakovni jezik često su isključene iz društva zbog jezičkih barijera. Zakonsko priznanje njihovog jezika omogućava im ravnopravan pristup obrazovanju, zapošljavanju i javnim uslugama. Priznavanjem znakovnog jezika osigurava se pravo na slobodnu komunikaciju, što je temeljno ljudsko pravo. Bez ovoga, osobe sa oštećenjem sluha suočavaju se s ograničenjima u svakodnevnom životu", ističu na sajtu Vlade.
Donošenje zakona o upotrebi faksimila za lica sa invaliditetom i zakona o znakovnom jeziku, kako pojašnjavaju, nije samo pravno pitanje već i korak ka inkluzivnijem društvu u kojem svi imaju jednake mogućnosti.
"Zaključeno je da je na nivou Savjeta za prava lica sa invaliditetom postignuta saglasnost da Savjet preporuči nadležnim resorima izradu predloga zakona o faksimilu i predloga zakona o znakovnom jeziku, kako bi se licima sa invaliditetom omogućilo uživanje osnovnih ljudskih prava ravnopravno sa drugim licima", ističe se u saopštenju.
Коментари0
Остави коментар