- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 02. 2025.
09:44 >> 09:47
Mustafić u Istanbulu: Potrebne zajedničke bošnjačke institucije
Predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić je na Međunarodnom bošnjačkom samitu u Istanbulu naglasio potrebu izgrađivanja zajedničkih bošnjačkih institucija, koje će, kako je rekao, u kulturnom I identitetskom smislu objedinjavati sve stvaralačke potencijale, u različitim oblastima.
Kako se navodi u saopštenju, skup koji je organizovalo udruženje „Turska- Bosna –Sandžak“, iz opštine Bajram- paša u saradnji sa brojnim bošnjačkim organizacijama, okupio je više stotina učesnikak: bošnjačkih predstavnika, pojedinaca i organizacija, predstavnika Vlada, parlamenata, predsjednika opština, te uspješnih privrednika, naučnika, umjetnika i sportista.
"Delegati iz Turske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije , Sjeverne Makedonije, Kosova, Hrvatske, Slovenije, Italije, Njemačke, Velike Britanije, Francuske, Švajcarske, Švedske, Luksemburga i SAD, razgovarali su o jačanju kulturne, ekonomske i akademske saradnje između Bošnjaka širom svijeta, te o razvoju zajedničkih projekata u oblastima kulture, zdravstva, obrazovanja, trgovine i lokalne uprave, očuvanju identiteta i kulturne solidarnosti, posebno među mlađim generacijama", saopšteno je iz Bošnjačkog vijeća .
U svom obraćanju predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori Suljo Mustafić je ukazao da su pripadnici bošnjačkog naroda utemeljeni na svojim vijekovnim prostorima u svim državama regiona, dijeleći ga sa svim drugim narodima, a da kao lojalni građani predstavljaju faktor kohezije, stabilnosti i povezivanja .
"Mi smo trajno opredjeljeni za zbližavanje i integracije i želimo snažnu vladavinu prava i demokratiju, jer samo u tim uslovima možemo imati jednake šanse i ambijent za ostvarivanje naših prava. Granice među našim državama u punoj mjeri poštujemo, one nama nisu prepreka u bliskosti i osjećanju pripadnosti istom narodu. Želimo održavati naše veze koje su duboke u istom jeziku I kulturi. Naglašavamo potrebu izgrađivanja zajedničkih bošnjačkih institucija, koje će u kulturnom I identitetskom smislu objedinjavati sve stvaralačke potencijale, u različitim oblastima. Budućnost možemo graditi samo zajedno, solidarni i povezani u svim oblastima, kako u kulturi, tako u obrazovanju i privredi. Iznad svega, moramo približiti sva ta nastojanja mlađim ljudima i generacijama koje, u digitalnom dobu, svoje veze ostvaruju mnogo brže nego ranije", istakao je Mustafić.
Mustafić je ukazao I na značaj bošnjačke zajednice u Turskoj koja snažno povezuje dvije države, ističući da je ta zajednica primjer organizovanosti iseljenika, isto kao što su odnosi Crne Gore I Republike Turske primjer prijateljskih medjudržavnih veza.
Na skupu koji je održan u istanbulskoj opštini Bajram- paša učestovali su ministar dijaspore u Vladi Crne Gore Mirsad Azemović, poslanici u Skupštini Jasmin Ćorović i Admir Adrović, predsjednici opština Rožaje, Petnica, Plav I Gusinje- Rahman Husović, Samir Agović, Nihad Canovići Sanel Balić, predsjednica Skupštine opštine Bijelo Polje Selma Omerović, Reis Islamske zajednice Rifat Fejzić, te veliki broj predstavnika društvene, privredne, religijske i kulturne sfere.
Коментари0
Остави коментар