- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
15. 02. 2025.
19:49 >> 19:53
Izmjenama zakona do olakšica za liječenje djece u inostranstvu
Međunarodni je dan djece oboljele od karcinoma. U Crnoj Gori prošle godine, Fond za zdravstveno osiguranje uputio je 113 djece u inostranstvo, ali osim liječenja, mnoge porodice i dalje se suočavaju s velikim troškovima života. Iz Fonda najavljuju izmjene zakona koje bi regulisale taj problem.
Crna Gora nema registar oboljele djece od karcinoma. Prema podacima Crnogorskog društva za borbu protiv raka, godišnje obolijeva između dvadesetoro i tridesetoro djece. Prošle godine u inostranstvo je na liječenje upućeno 113 oboljelih , a najvise njih liječilo se u Srbiji i Turskoj.
“Ne postoji unazad dvije i po godine, od kad sam ja na čelu Fonda, da neko dijete nije upućeno na liječenje u inostranstvo ukoliko je stigao predlog od strane ljekara da je potrebno to dijete uputiti negdje. Bez obzira da li imamo ugovor sa tom zdravstvenom ustanovom i sa tom zemljom”, kaže Vuk Kadić, direktor FZO-a.
Iako Fond za zdravstvo finansira liječenje i putne troškove za djecu i roditelje, mnoge porodice suočavaju se s velikim izdacima kako bi pokrile troškove života u inostranstvu. Upravo za propratne rashode, a ne za liječenje, se prikuplja novac preko SMS poruka, objašnjavaju u Fondu.
“I tu su vjerovatno, s obzirom na kontinuitet liječenja i dužinu liječenja, troškovi koji su veliki, koje takve porodice ne mogu da istrpe. Moramo da mijenjamo Zakon o zdravstvenom osiguranju, što smo mi već inicirali prošle i pretprošle godine”, kaže Kadić.
A dok zakon ne dođe na red, roditelji djece oboljele od karcinoma, osim Fondu, mogu da se obrate i Fondaciji Budi human.
Fondacija organizuje i akcije za djecu koja se liječe eksperimentalnim tretmanima.
“Pored toga imamo i naš opšti fond i fond koji je još uvijek od Teletona, to je 77.000 eura koji stoje na raspolaganju, znači i koje možemo dodijeliti djetetu kojem je potrebno liječenje eksperimentalnim putem”, kaže Goran Jovanović iz NVO Budi human.
A Vuk Kadić poziva porodicu Mije Popović iz Podgorice, za koju se ovih dana prikuplja novac, da se obrati Fondu kako bi nastavila liječenje o trošku države.
“Ukoliko ljekari u Beogradu smatraju da je, konkretno i za Miju, potrebno da se nastavi liječenje u klinici u Bolonji, tu neće biti nikakva prepreka da, kada prođe taj konzilijum, da bude na račun i na teret države”, poručio je Kadić.
Međunarodni dan djece oboljele od raka podiže svijest o izazovima s kojima se suočavaju mališani i njihove porodice.
Коментари0
Остави коментар