Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

B.B.

21. 01. 2025. 14:21 >> 17:55
Čitaj mi:

ASOCIJACIJA SPEKTRA I CGO

Podrška inicijativi NVO, povući Zakon o boračkoj i invalidskoj zaštiti

Centar za građansko obrazovanje i Asocijacija Spektra podržavaju zahtjev HRA - Akcije za ljudska prava i Udruženja "Štrpci - Protiv zaborava" da se iz skupštinske procedure povuče Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti.

Centar za građansko obrazovanje (CGO) poziva ministra socijalnog staranja, brige o porodici i demografije, Damira Gutića, kao i Vladu Crne Gore, da povuku manjkavi prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti i konačno omoguće javnu raspravu o ovom dokumentu.

"Izostanak takvog dijaloga rezultirao je i odredbama koje sadrže niz ozbiljnih propusta, obesmišljavajući izmjene i dopune zakona koje su morale unijeti novi pristup prema ovom problem umjesto nefunkcionalnih modela, jer porodice žrtava i dalje ostaju bez odgovarajuće i nužne socijalne zaštite.

CGO podsjeća da je Vlada, na telefonskoj sjednici, 28. decembra 2024. godine, utvrdila prijedlog ovog zakona i uputila ga Skupštini na dalju proceduru. Tome nije prethodila javna rasprava, niti je, iako je na to obavezan Poslovnikom, ministar dostavio obrazloženje o razlozima zbog kojih je izostala javna rasprava.

"Upravo su isključivanje zainteresovane javnosti i problematična predviđena rješenja osnov da se ovaj zakon povuče, a u ponovljenoj proceduri pažljivo saslušaju argumenti civilnog društva i porodica žrtava. Ovaj zakonski tekst mora biti realan odraz društvenih potreba uz odgovoran odnos prema žrtvama sukoba 90ih, i u procesu njegovog oblikovanja resorno ministarstvo je dužno pokazati otvorenost za sugestije. Iako se prijedlogom ovog zakona prepoznaje šira grupacija civilnih žrtava ratova 90ih i njihovih porodica, nepravedno su iz njega isključene žrtve koje u trenutku stradanja nisu imale republičko crnogorsko državljanstvo. Ta okolnost ne bi smjela uticati na ostvarivanje statusa civilne žrtve rata, imajući u vidu tadašnju mobilnost stanovništva, posebno što joj je uzrok u značajnom bio i ratni vihor, ali i činjenicu da su porodice nekih od žrtava ostale životom vezane za Crnu Goru", navode u ovoj NVO.

CGO ukazuje i da je ozbiljan problem to što je priznanje statusa civilne žrtve samo formalne prirode, jer ne povlači ostvarivanje materijalnih prava u budućnosti za sve članove porodica, već samo roditelje i udovce/ice civilnih žrtava. Naime, to isključuje i njihovu braću, sestre i djecu, koja su protekom vremena, od okvirno 30 godina od njihovog stradanja ili nestanka, uveliko izgubili mogućnost da se tim pravom služe, kako je to propisano, do svoje 26, odnosno 27. godine života.

"Da je ovakvo rješenje usvojeno prije nekoliko decenija, u toku ili neposredno nakon ratnih dešavanja, ono bi imalo smisla, dok sada ne donosi satisfakciju za veći dio članova porodica žrtava 90-ih. Novi prijedlog zakona, dodatno, izostavlja i mogućnost isplate jednokratnih naknada u vidu materijalne satisfakcije, čime je ta kategorija uskraćena apsolutno svih materijalnih prava.
Generalno uzevši, stiče se utisak da zakon tretira žrtve nekih budućih sukoba, a ne žrtve ratova 90-ih, koje su morale biti u fokusu ovog zakonskog rješenja. Podsjećamo i da je CGO, zajedno sa drugim nevladinim organizacijama i porodicama žrtava, ali i sa aktuelnim ministrom Gutićem, protestovao krajem 2023. godine zbog tadašnjeg prijedloga izmjena i dopuna ovog zakona koji je, takođe, nosio diskriminatorna rješenje a koji je tada dolazio od strane dijela poslanika/ca parlamentarne većine, nakon čega je isti povučen iz procedure", navode u CGO.

U Asocijaciji Spektra napominju da Vlada Crne Gore, nastavlja sa štetnom praksom užurbanog usvajanja loših zakonskih rješenja bez sluha za žalbe porodica žrtava kojih se ovakvi zakoni i najviše tiču, te civilnog sektora sa ekspertizom u oblasti ljudskih prava.

"I pored značajnih poboljšanja u odnosu na prethodni predlog zakona iz 2023. godine, trenutni predlog izostavlja dobar dio upravo onih zbog kojih se i donosi. Prije svega, uvođenjem crnogorskog državljanstva kao obaveznog uslova za sticanje statusa civiline žrtve rata ograničava se to pravo onima koji su imali drugo republičko državljanstvo, a čije porodice su nastavile sa životom u Crnoj Gori i čiji su državljani. Pored ove odredbe, duboko je problematično i izostavljanje jednokratnih naknada, čime faktički sva djeca civilnih žrtava gube pravo na ikakvu naknadu od naše države. Dok Predlog zakona omogućava i njima pravo na porodičnu invalidninu, istoj mogu pristupiti isključivo ako su mlađi od 26 godina i aktivno se školuju, što je nemoguće, imajući u vidu da su u pitanju zločini stari trideset godina. Upravo zato, potrebno je ispraviti trodecenijsku nepravdu prema porodicama i jednokratnim isplatama nadoknaditi barem dio onoga što je država bila dužna da im obezbjedi još tada", navode u saopštenju.

Dodaju da se mora imati na umu da naša država nije uradila dovoljno za civilne žrtve ratova devedesetih, pogotovo onih stradalih na našoj teritoriji i/ili za čija stradanja je odgovorna Crna Gora.

"Još jednom se pridružujemo zahjevima HRA - Akcije za ljudska prava i Udruženja 'Štrpci - Protiv zaborava' da se iz skupštinske procedure povuče Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti", naglašavaju u Asocijaciji Spektra.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније