- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
20. 01. 2025.
09:45 >> 09:42
Čitaj mi:
Udruženje
Podstanari traže mjere za poboljšanje uslova života
Udruženje podstanara Crne Gore traži od Glavnog grada podršku za, kako navode, hitne mjere usmjerene na poboljšanje uslova života podstanarskih porodica.
Ističu da je situacija u kojoj se nalaze podstanarske porodice alarmantna i zahtijeva hitnu pažnju nadležnih institucija.
“Prema našim podacima, više od 15.000 porodica u Podgorici živi kao podstanari. Nažalost, više od 88 odsto ovih porodica nema sklopljene ugovore sa stanodavcima, što ih stavlja u nesiguran i diskriminatoran položaj", piše u saopštenju.
Trenutni sistem subvencija, ograničen je isključivo na porodice s formalnim ugovorima, dodatno pogoršava situaciju, isključujući većinu onih kojima je podrška najpotrebnija
Prvo traže da Glavni grad u budžetu, koji iznosi preko 150 miliona eura, izdvoji simboličnih, ali značajnih 1.000.000 eura za podršku podstanarskim porodicama.
“Predlažemo da ova sredstva budu direktno usmjerena na subvencionisanje troškova stanovanja za porodice kojima je pomoć najpotrebnija, bez obzira na postojanje formalnog ugovora sa stanodavcem”, pojasnili su oni.
Iz udruženja traže uvođenje pravičnog i transparentnog sistema dodjele subvencija, i to na osnovu prihoda domaćinstva, broja članova porodice, društveno-ekonomskih faktora.
Predlažu i uspostavljanje mjere koja bi omogućila podstanarima bez formalnih ugovora da podnesu zahtjev za pomoć koristeći alternativne dokaze o stanovanju poput računa za komunalije (struja, voda, internet, telefon) registrovanih na ime podstanara; pisanih izjava stanodavaca, ovjerenih kod notara; izjava svjedoka, kao što su susjedi ili predstavnici zgrade; potvrda o prebivalištu iz MUP-a; dokaza o plaćanju (uplatnice, bankovni izvodi); fotografija prostora u kojem žive, uz kontakt podatke stanodavca; dokaza o komunikaciji sa stanodavcem (poruke, e-mailovi).
Zahtijevaju od gradskih vlasti da javno objave koliko Glavni grad ima stanova za socijalno stanovanje, ko ih koristi i na koji način su ti stanovi dodijeljeni.
Obratili su se novim gradskim vlastima s prijedlogom da Udruženje podstanara postane dio administracije Glavnog grada, kako bi aktivno doprinijeli rješavanju problema podstanara.
“Posebno tražimo podršku u uspostavljanju registra podstanara, koji bi omogućio tačan uvid u realno stanje i obim ovog problema”, naveli su iz udruženja.
Podstanarske porodice, kako ističu, svakodnevno se suočavaju s visokim kirijama, nesigurnim uslovima života i nedostatkom osnovne pravne i socijalne zaštite.
“Izdvajanje ovih sredstava i usvajanje predloženih mjera nije samo pitanje ekonomske pravde, već i osnovnog ljudskog dostojanstva. Glavni grad ima odgovornost prema svojim građanima i mogućnost da ovim mjerama ublaži težak položaj u kojem se nalaze najugroženiji”, dodali su iz udruženja.
Pozivaju odbornike svih političkih partija da podrže njihove prijedloge i pokažu jedinstvo u rješavanju ovog ključnog socijalnog pitanja.
“Takođe, apelujemo na građane, nevladine organizacije i medije da se uključe, podrže našu inicijativu i pomognu da se glas podstanara čuje. Udruženje podstanara Crne Gore nastaviće da se zalaže za prava i interese svih podstanarskih porodica. Očekujemo da Glavni grad prepozna značaj ovog pitanja i preduzme konkretne korake ka njegovom rješavanju”, poručili su iz Udruženja podstanara.
Коментари0
Остави коментар