Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Vanja Rakonjac

15. 01. 2025. 22:21 >> 22:21
Čitaj mi:

porodice stradalih u murinu i štrpcima

Pravedan jedino isti tretman prema svim žrtvama rata

Nakon četvrt vijeka za porodice stradalih u Murinu zaiskrilo je zrno pravde. Tako je bilo i sa porodicama otetih i ubijenih putnika u Štrpcima. 27. februara biće 32. godine od tog zločina. Kroz decenije su se nizala obećanja. Posljednje je bilo na pomenu žrtvama u Murinu prošle godine.

„Apelujem i na poslanike u Skupštini CG i na Vladu CG da što hitnije donesu zakon da obeštete Murinske žrtve i da barem na taj mali način se u ime države CG odužimo i bar malo ispravimo nepravdu zaborava koja je u našoj zemlji postojala", poručio je ranije predsjednik države Jakov Milatović. 

Nepravda, ipak, nije ispravljena. Ni prema porodicama žrtava u Murinu niti Štrpcima. Umjesto očekivanog obeštećenja stigao je novi predlog Zakona. Usvojen na elektronskoj sjednici Vlade.

„U suštini našminkana verzija prethodnih diskriminatornih predloga koji su se nalazili pred Skupštinom i koji su, zahvaljujući protestu koji smo tada zajedno održali, povukli iz procedure“, kaže Demir Ličina, iz udruženja „Štrpci“.

I te proteste podržavao je tadašnji poslanik a sadašnji ministar Damir Gutić.

„Šta se u međuvremenu desilo sa gospodinom Gurićem pa je promijenio ugao sagledavanja i maltene dao jedno te isto zakonsko rješenje. Mi deklarativno imamo prava ali ih suštinski nemamo i to je suština navedenog prijedloga Zakona“, naglašava Ličina. 

A suština je u neadekvatnom regulisanju prava članova porodica svih civilnih žrtava rata.

„Da bi djeca, zapravo, mogla ostvariti prava iz tog Zakona potrebno je da imaju manje od 26 odnosno 27. godina života i da se pri tome nalaze na školovanju. Podsjetiću, a to bi valjda trebalo da zna i resorni Ministar Gutić jer dolazi iz Bošnjačkog naroda, da su se ratni zločini prema Bošnjačkom narodu desili ranih 90 – ih godina. Ista je situacija i sa zločinom u Murinu. Zločin u Murinu se desio 99 – te godine i znači li to da će ta djeca zapravo da ostvare pravo godinu dana i da poslije toga prestaje njihovo pravo po osnovu tog zakona“, kaže Ličina.

Iz Gutićevog kabineta stigao je odgovor. Na papiru objašnjenje.

„Po prvi put zakon prepoznaje institut civilne žrtve rata i članove njihovih porodica omogućavajući im da ostvare prava u okviru sistema boračke i invalidske zaštite. Članovi porodica civilnih žrtava rata, uključujući bračne drugove, djecu, roditelje, kao i očuha, maćehu, usvojitelje, moći će ostvariti pravo na porodičnu invalidninu i uvećanu porodičnu invalidninu pod uslovima propisanim zakonom“, kazali su iz Kabineta ministra Gutića.

Za Ličinu je pravedan samo jedan Zakon – pravilan tretman prema svim civilnim žrtvama rata.

„Ako Zakon pravimo za roditelje ili za osobe koje imaju više od 70 i nešto godina mislim da se jednostavno ne postiže svrha tim zakonom. Ili se, možda, ne smijem da vjerujem u te stvari, ili se možda pravi, biću slobodan da kažem, zakonsko rješenje za neke nove zločine i neke nove žrtve“, ističe Ličina.

Sljedećeg mjeseca je obilježavanje godišnjice stradalih u Štrpcima. Hoće li, pita se Ličina, predstavnici Vlade doći i imati hrabrosti da porodice pogledaju u oči? A te porodice neće odustati i ukoliko se, poručuje Ličina, predloženo zakonsko rješenje ipak usvoji, svoje nezadovoljstvo iskazaće na protestima ispred Vlade.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније